1 NİSAN ve ŞAKA

1 NİSAN ve ŞAKA
0
7

SoruCevap

Yeni Üye
Tepkime
44
Coin
256,937
NİSAN 1!!!!!!!!!!

Not: Biraz uzun oldu Sonuna kadar okuyun lutfen o kadar yazdık allaaaa alaaaa

Arkadaşlar coğu zaman Nisan 1 !!!!!! bağırtısını duymuşumdur ve herzaman ki gibi unutkanlığımdan bugunun Nisan 1 olduğunu hatırlayamamışımdır Genelde gulumsesemdee ulan gene yedik şakayı, kim bu 1 nisanı cıkaran diye icimden hayıflandığımda olur

Ama bugunun NİSAN 1 olduğunu unutmadım Hemde forumdaş ailesinde unutanlar olduysa başlarına kotu birşey gelmeden hatırlatayım istedim

Bugun 1 Nisan olunca devamlı kim ki bu 1 Nisanı cıkaran diye kızdığım kişi yada kişileri merak ettim ve hem kendim hemde sizler icin araştırdım

İşte 1 Nisan şakalarının tarihi:

Roma imparatoru Sezar MO 46 Yılında takvimin başlangıcı Ocak ayı olarak ilan etti Ancak 16 yuzyılda Avrupa'da yeni yılın mart ayının 25'inde başladığı bilinir 1564 yılında Fransa Kralı IX Charles takvimi değiştirrerek yılbaşını ocak ayının birinci gunune aldı Ancak bazı kişiler bu kararı protesto etmek amacıyla 1 Nisan'da partiler duzenleyip birbirlerine hediyeler verdi Diğerleri ise bunları 'nisan aptalları' olarak nitelendirdi; yapılmayacak partilere davet edip, olmayan haberler uretti Yıllar sonra Ocak yılın ilk ayı olarak oturunca Fransızlar 1 Nisan'ı kulturlerinin bir parcası olarak gordu Bu adetin İngiltere'ye ulaşması 200 yıl surdu Oradanda butun dunyaya yayıldı 1 Nisan şakalarının sembolunun 'nisan balığı' olmasının nedeni ise mart ayının sonlarına doğru Guneşin balık burcunu terk ediyor olmasıdır

Kısacası takvimin başlangıcının değiştirilmesine kızan 35 fransızın ettiğini şimdi biz cekiyoruz Zaten fransızları (bayanları haric) hic sevmem Bunu duyduktan sonra iyice gıcık oldum

Bizim medyada nisan 1 şakası yapıldığını hic duymadım, sadece cok kucukken (67 yaşlarındaydım, yani 1911lerde images1nisanvesaka5ad1be1978e5bpng) gazetenin birinde sakallıı bebek doğdu kıyamet kopacak diye haber yapmışlardı tabi sakallı bebeğin fake fotoğrafını yayınlayarak Ertesi gun gazete 1 nisan şakası yaptıklarını duyuruncaya kadar cok heyecanlanmıştık Forumun en genc ve bitli uyesi ben olduğumdan coğu kişinin bu olayı hatırlayacağını umuyorum Başka bir medyanın 1 nisan şakasını duymadım Duyduklarımda cok kucuk şakalardı Ama dış basında bayağı iyi nisan 1 şakaları varmış Sizlerle paylaşmak istedim

Bu medya şakaları San Diego’da yer alan Şaka Muzesince 1 Nisanlarda medyada yapılan değerlenirmede en iyi şakalar olarak secilmiştir

1957’de BBC televizyonu İsvicreli ciftcilerin ağacta makarna yetiştirip topladıkları haberini yapıyor ve onlarca insan televizyon kanalını arayıp bunu kendi evlerinde nasıl yapacaklarını soruyorlar

1985’te Sports Illustrated dergisi saatte 270 km hızla top atan Finch adlı birinin New York Mets takımına alınacağını yazar Finch bu becerisini Tibet’teki rahiplerden aldığı eğitimle edindiğini soylemektedir Bir anda bir suru fanatiği oluşur

1962’de İsvec’te siyah beyaz yayın yapan bir kanalın spikeri izleyicilerin eğer isterlerse televizyonlarını naylon poşet gecirerek renkli seyredebileceklerini soyluyor

1996’da Amerikadaki buyuk hızlı gıda zincirlerinden biri olan Taco Bell, Amerikan’nın bağımsızlık sembollerinden olan tarihi Ozgurluk Canını devletten satın alıp adını Taco Ozgurluk Canı yaptığını acıklıyor Vatandaşların tepkisi buyuk oluyor

1977’de İngiliz Gazetesi The Guardian San Seriffe adlı hayali bir takım adanın 7 sayfalık tanıtım ekini dağıtıyor danın coğrafyası ve kulturu ile ceşitli uyduruk reklamlarla suslenen bu haberin şaka olabileceğini hic kimse duşunmedi

1998’de New Mexicans for Science and Reason adlı bir dergide cıkan makalede Alabama eyaletinde yapılan bir oylama sonucunda alınan bir kararla pi sayısının 314159’den 30’a değiştirildiği yazdı (super)

Burger King, 1998 yılında USA Today gazetesinde tam sayfa olarak Amerika’daki 32 milyon solak icin ozel uretilmiş solak hamburgeri reklamları verdi LeftHanded Whopper, Binlerce sipariş aldılar

İngiliz Astronom Patrick Moore 1976’da bir radyoda yaptığı acıklamada Pluton’un Jupiter’in arkasından sadece bir kez gercekleşecek şekilde arkasından gececeğini ve bunun dunyanın yercekim gucunu azaltacağını soyledi Eğer tam o anda insanlar zıplarlarsa ucma hissini yaşayabileceklerini soyledi Yuzlerce insan arayarak gercekten hissettiğini iletti(buda super)

Arkadaşlar şaka yapmayı cok seven biri olarak belki haddim olmayarak tavsiyem herzaman şaka yapın ama ABARTMAYIN aşağıdaki resim ve videodaki gibi Cok komik ama siz yapmayınn

Hazırlayan: Chemist

images1nisanvesaka5ad1be1ad5df8