Son konular

Abdestin faziletleri

Konuyu Yükselt

zeberus1234

Yeni Üye
Tepkime
9
Coin
2
3551 Ebu Hüreyre radıyallahu anh anlatıyor: Resülullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular oysa:

Allah'ın hataları silmeye ve dereceleri yükseltmeye vesile kıldığı şeyleri size söylemiyeyim mi?''

Evet ey Allah'ın Resülü, söyleyin!'' dediler Bunun üstüne saydı:

Zahmetine karşın abdesti tam alımak Mescide fazla adım atmak (Bir namazdan sonradan diğer) Namazı beklemek İşte bu ribâttır, işte bu ribâttır İşte bu ribâttır

Müslim, Tahâret 41, (251); Muvatta, Sefer 55, (1,161); Tirmizi, Tahâret 39, (52); Nesâi, Tahâret 106

3552 Ukbe İbnu Âmir radıyallahu anh anlatıyor: Üzerimizde develeri gütme işi vardı, (bunu sırayla yapıyorduk) (Bir gün) gütme nöbeti bana gelmişti Günün sonunda develeri kıra ben çıkarıyordum (Birgün, nöbetimden dönüşte) Resülullah aleyhissalâtu vesselâm'a geldim, ayakta halka hitabediyordu Söylediklerinden şu sözlere yetiştim:

Güzelce abdest alıp, sonra iki rek'at namaz kılan ve namaza bütün ruhu ve benliği ile yönelen hiç kimse yoktur fakat kendisine cennet vâcib olmasın!

(Bunları işitince kendimi tutamayıp Bu ne güzel!'' dedim (Bu sözüm üstüne) önümde duran birisi:

demin söylediği daha da güzeldi!'' dedi (Bu da kim? diye) baktım Meğer Ömer İbnu'IHattâb'mış O, sözüne devam etti:

Seni gördüm, daha yeni geldin Sen gelmezden önce şöyle demişti:

Sizden kim abdestini alır ve bunu en güzel şekilde yapar, sonra da: Eşhedü en lâ ilâhe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abduhû ve Resûlühü (Şehâdet ederim ancak Allah'tan diğer ilah yoktur ve tekrar şehadet ederim ancak Muhammed Allah'ın kulu ve Resûlüdür)derse, kendisine cennetin sekiz kapısı da açılır; hangisinden isterse oradan cennete girer

Ebu Davud'un rivayetinde abdesti güzel yaparsadenmiştir

Tirmizi'nin rivayetinde resûlühü (Allah'ın Resûlü)kelimesinden sonra Allah'ım, beni tevbe edenlerden kıl, temizlenenlerden kılduası da vardır

Ebu Davud, Taharet 65, (169); Tirmizi, Taharet, 41, (55)

3553 Hz Ebu Hüreyre radıyallahu anh anlatıyor: Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ama: Mü'min ya da müslüman bir kul abdest aldı mı yüzünü yıkayınca, gözüyle bakarak işlediği bütün günahlar su ile ya da suyun son damlasıyla yüzünden dökülür iner, ellerini yıkayınca elleriyle işlediği hatalar su ile birlikte ya da suyun son damlasıyla ellerinden dökülür iner Ayaklarını yıkayınca da ayaklarıyla gitgide artarak işlediği bütün günahları su ile ya da suyun son damlasıyla dökülür iner (Pek ancak abdest tamamlanınca) günahlarından arınmış olarak tertemiz çıkar

Müslim, Tahâret 32, (244); Muvatta, Tahâret 31, (1, 32); Tirmizi, Tahâret 2, (2)

3554 Hz Osman radıyallahu anh anlatıyor: Resülullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ama: Kim abdest alır ve abdestini hoş yaparsa hataları vücudundan çivi diplerine varıncaya kadar çıkar dökülür''

3555 Bir diğer rivâyette şöyle gelmiştir: Hz Osman radıyallahu anh abdest aldı ve dedi ki:

Ben Resülullah aleyhissalâtu vesselâm'ın şu benim abdestim gibi abdest aldığını, daha sonra da şöyle söylediğini gördüm: Kim bu şekilde abdest alırsa geçmiş günahları affedilir, namazı ve mescide kadar yürümesi de nafile (ibadet) olur

Buhari, Vudü 25; Müslim, Tahâret 8, (229)

3556 Amr İbnu Abese esSülemi radıyallahu anh anlatıyor: Resülullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ama:

Sizden kim abdest suyunu hazırlar, mazmaza ve istinşakta bulunur (ağzına ve burnuna su çeker) ve sümkürürse, mutlaka yüzünden, ağzından, burnundan hataları dökülür Sonradan Allah'ın emrettiği şekilde yüzünü yıkarsa, sakalın(ın bittiği mahallin) etrafından su ile birlikte yüzü ile işlediği günahlar dökülür Daha Sonra dirseklere değin kollarını yıkayınca, ellerinin günahları su ile birlikte parmak uçlarından dökülür gider Daha Sonra başını meshedince, başının günahları saçın etrafından su ile birlikte akar gider Sonradan topuklarına dek ayaklarını yıkayınca, ayaklarının günahları, parmak uçlarından su ile birlikte akar gider Sonra kalkıp namaz kılar, Allah'a hamd ve senâda bulunur, O'na değer şekilde tazimini gösterir ve kalbinden Allah'tan başkasını(n nefret ve muhabbetini) çıkarırsa, annesinden doğduğu gündeki gibi tüm günahlarından arınır

Müslim, Müsâfirin 294, (832)

3557 Abdullah esSunâbihi radıyallahu anh anlatıyor: Resülullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular fakat: Mü'min kul abdest aldıkça mazmaza yaptı mı (ağzını yıkadı mı) günahlar ağzından çıkar (Burnunu sümkürdü mü) günahlar burnundan çıkar, yüzünü yıkadı mı günahlar göz kapaklarının altına varıncaya dek yüzünden çıkar Ellerini yıkadı mı günahlar tırnak diplerine varıncaya kadar ellerinden çıkar Başını meshetti mi, günahlar kulaklarına varıncaya kadar başından çıkar Ayaklarını yıkadı mı, günahlar bacak tırnaklarının altına varıncaya kadar ayaklarından çıkar Daha Sonra mescide kadar yürümesi ve kılacağı namaz nafile (bir ibâdet) olur''

Muvatta, Tahâret 3 0, (1, 31); Nesâi, Tahâret 3 5, (1, 74); İbnu Mâşe, Tahâret 6, (283)

3558 Ebu Ümâme elBâhili radıyallahu anh anlatıyor: Amr İbnu Abese radıyallahu anh'ı dinledim, diyordu ki: Resülullah aleyhissalâtu vesselâm'a: Abdest nasıl alınır?'' diye sordum Şöyle açıkladı:

Abdest mi? Abdest alınca şöyle yaparsın: Önce iki avucunu tertemiz yıkarsın Sonra yüzünü ve dirseklerine değin ellerini yıkarsın Başını meshedersin, sonra da topuklarına değin ayaklarını yıkarsın (Bunları tamamladın mı) bütün günahlarından temizlenmiş olursun dahası yüzünü Aziz ve Celil olan Allah için (secdeye) koyarsan, anandan doğduğun gün gibi, hatalarından çıkmış olursun''

Ebu Ümâme der ama: Ey Amr İbnu Abese dedim, ne söylediğine dikkat et! Bu söylediklerinin hepsi bir defasında veriliyor mu?

Vallahi dedi, bilesin fakat bundan böyle yaşım ilerledi, ecelim yaklaştı, (Allah'tan ölümden fazla korkar bir haldeyim), ne ihtiyacım var ki, Allah Resülü hakkında yalan söyleyeyim! Andolsun söylediklerim, Resülullah aleyhissalâtu vesselâm'dan kulaklarımın işitip, hafızamın da zabtettiklerinden başkası değildir

Müslim, Müsâfırin 294, (832); Nesâi, Tahâret 108, (1, 91, 92)

Bu hadis, Nesâi'nin metninden alınmadır Amr İbnu Abese radıyallahu anh'ın müslüman oluşunu anlatan uzunca bir hadisin son kısmıdır

3559 İbnu Ömer radıyallahu anhümâ anlatıyor: Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ancak: Kim abdestli olduğu halde abdest tazelerse, AIlah bu sebeple kendisine on (misli) sevab yazar''

Tirmizi, Taharet 44, (59)

3560 Ebu Said radıyallahu anh anlatıyor: Resülullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular fakat: Kim abdest alıp: Sübhâneke Allahümme ve bihamdike estağfiruke ve etübu ileyke (Rabbim seni tenzih ederim, Allah'ım hamdim sanadır, senden bağışlanmak isterim, tevbem de sanadır)derse, bu bir kâğıda yazılır, sonra bir mühür üstüne nakşedilir, sonradan da Arş'ın altına kaldırılır ve Kıyamete dek (mühür) kırılmaz''

Rezin tahric etmiştir *