Son konular

Abdullah Bin Selam

Konuyu Yükselt

SoruCevap

Yeni Üye
Tepkime
41
Coin
256,935
ABDULLAH BİN SELAM (Tevratta ResUlullahın alametlerini gorup Musluman olan sahabi)

Abdullah bin Selam hazretleri, Eshabı kiramdan olup, Ensarın buyuklerindendir Medinedeki YahUdi Beni Kaynuka kabilesinden idi Soyu HzYUsufe dayanıyordu Asıl ismi Husayn idi Musluman olunca ResUlullah efendimiz ona Abdullah ismini verdi

Îman etmeden once, YahUdi alimlerinden idi Musluman olması cok ibretlidir Musluman oluşunu kendisi şoyle anlatır:

Babam YahUdilerin ileri gelen alimlerinden idi Bana Tevratı okutur, dindar yetişmem icin elinden geleni yapardı Bir gun ahir zaman Peygamberinin alametlerini ve yapacağı işleri anlatarak dedi ki:

Eğer ahir zaman Peygamberi, HarUn aleyhisselamın neslinden yani kendi kavmimizden gelirse inanırım, başka kavimden gelirse inanmam! Sen de inanma!

ResUlullah efendimiz Medineye hicret etmeden once babam vefat etti

ResUlullah efendimiz Medineye hicretinden once, Mekkede Peygamberliğini acıkladıktan sonra, sıfatlarına ve yaptığı işlere baktım, tıpa tıp babamın anlattıklarına uyuyordu Fakat, kavmimizin ileri gelenleri, sırf Arab kavminden geldi diye ResUlullaha karşı cıkıyorlardı Tevratta bildirilen alametler gayet acıktı

Bir gun YahUdilerin hurma bahcelerine gittim Kendi aralarında, Arabların adamı geldi!diye konuşuyorlardı Bu sozu duyunca beni bir titreme tuttu Elimde olmadan Allahu Ekberdiye bağırdım Benim tekbir getirdiğimi goren halam Halide binti Haris bana kızıp dedi ki:

Allah seni umduğuna kavuşturmasın, elini boşa cıkarsın? Vallahi sen MUsa bin İmranın geleceğini işitmiş olsaydın bundan fazla sevinmezdin

Ben de ona şoyle karşılık verdim:

Ey hala! Vallahi O, Hz MUsa gibi Peygamberdir MUsa aleyhisselamın tevhid dinindendir Buna nicin karşı cıkıyorsunuz?

Ey kardeşimin oğlu! Yoksa o Kıyamete yakın gonderileceği bize bildirilen Peygamber midir?

Evet

Oyleyse sevinmekte haklısın

Dayanamayıp, ResUlullahı gormek icin bulunduğu yere gittim Daha ilk gorduğumde kendi kendime, Bu guzel yuzun sahibi yalan soyliyemez!dedim ResUlullah insanlar arasına oturmuş, onlara nasihat ediyordu İlk işittiğim hadisi şerif şuydu:

Selamı aranızda yayınız, ac kimseleri doyurunuz, sılai rahm yapınız, yakın akrabalarınızı ziyaret ediniz! İnsanlar uykuda iken namaz kılınız! Boylece Cennete selametle girersiniz

Sonra bana donup sordu:

Sen Medine alimi İbni Selam değil misin?

Evet

Ey Abdulah, Allah icin soyle! Tevratta benim vasıflarımı okuyup oğrenmedin mi?

Evet, oğrendim Ya ResUlallah cenabı Hakkın sıfatlarını soyler misin?

ResUlullah efendimiz bana İhlas sUresini okudu

De ki: O Allah birdir Hicbir şey Onun dengi değildir!mealindeki ayeti kerimeyi işitince:

Şehadet ederim ki, Allahtan başka ilah yoktur Sen Onun kulu ve resUlusun, diyerek iman ettim

Abdullah bin Selam Musluman olduktan sonrasını şoyle anlatıyor:

Musluman olduktan sonra ResUlullaha dedim ki:

Ya ResUlallah! YahUdiler kadar, yalancı, inatcı, zalim kimse yoktur Hicbir iftiradan cekinmezler Şimdi benim Musluman olduğumu oğrenirlerse olmadık iftira ederler, bunu acıklamadan once onlara beni sorunuz!

Sonra ben bir perdenin arkasına saklandım ResUlullah bir grup YahUdiyi cağırdı Onlara sordu:

Aranızdaki Husayn Abdullah bin Selam nasıl bir kimsedir?

Cok buyuk bir alimimizdir Onun gibi hayırlı birisi az bulunur O doğru sozludur

Eğer o Musluman olduysa siz ne dersiniz?

Allah onu boyle birşeyden korusun!

Sonra saklandığım yerden cıkıp dedim ki:

Ey YahUdi topluluğu, Allahtan korkunuz! Size geleni kabUl ediniz! Allaha yemin ederim ki, siz ResUlullahın hak Peygamber olduğunu biliyorsunuz Cunku alametleri Tevratta acık olarak yazılıdır Başka kavimden geldiği icin inadınızdan iman etmiyorsunuz Ben şehadet ederim ki, Allahtan başka ilah yoktur Ve yine şehadet ederim ki, Muhammed aleyhisselam Allahın resUludur

Bunun uzerine YahUdiler:

Bizim en kotumuz budur Aramızda bundan daha kotu biri yoktur, deyip olmadık iftiralar etmeye başladılar Peygamber efendimiz YahUdilere donup buyurdu ki:

Birinci şehadetiniz bize kafidir, ikincisi ise luzUmsuzdur

Hz Abdullah hemen evine dondu Ailesini ve akrabalarını İslamiyete davet etti Halası da dahil hepsi Musluman oldular

Onun iman etmesi YahUdileri cok kızdırdı Bunun icin kendisini sıkıştırmaya başladılar Hatta YahUdi alimlerinden bazıları:

Araplardan peygamber cıkmaz Senin adamın hukumdardır, diyerek, Abdullah bin Selamı İslamiyetten vazgecirmeye kalkıştılarsa da muvaffak olmadılar

Kendisi ile birlikte Salebe bin Saye, Useyd bin Saye, Esed bin Ubeyd ve bazı YahUdiler samimi olarak Musluman oldular Fakat bazı YahUdiler dediler ki:

İslamiyete yalnız bizim kotulerimiz inandı Eğer, onlar hayırlılarımızdan olsalardı, atalarının dinini bırakmazlardı

Bunun uzerine inen ayeti kerimede mealen şoyle buyuruldu:

(Onların, Ehli kitabın hepsi bir değildir Ehli kitabın icinde bir cemaat vardır ki, onlar gece vakitlerinde secdeye kapanarak Allahın ayetlerini okurlar) Ali İmran: 113

Abdullah bin Selamın iman ettiğine ve faziletine Kuranı kerimin şu ayeti kerimesinin şehadet ettiğini mufessirler ifade etmektedirler Bu ayeti kerime mealen şudur:

(İnkar edenlere de ki: Eğer Kuranı kerim Allah tarafından gonderilmiş olup da siz inanmayıp inkar ettiyseniz ve İsrailoğullarından bir şahid Kuranı kerimi benzerine, Tevrata gore bu da Allah kelamıdır diye şehadet edip inandı da siz yine de buyukluk taslarsınız, bana soyleyin kendinize yazık etmiş olmaz mısınız? Şuphesiz Allah zalim milleti doğru yola eriştirmez) Ahkaf: 10

Tefsir alimlerine gore, ayetteki İsrailoğullarından bir şahid olarak bahsedilen kimse Abdullah bin Selamdır Cunku O kendi milletine:

Hz MUsaya inen Tevratı Allah kelamı olarak kabUl edip de Hz Muhammedi ve Ona inen Kuranı kerimi inkar etmek zulumdur, diyerek Musluman olmuştur

Abdullah bin Selam hazretleri, YahUdi alimi iken Musluman olup iman ile şereflenince, kendini tamamen İslam dinine verdi YahUdilerin kendisi hakkında uydurdukları iftiralara kulak asmadı Kuranı kerime dort elle sarılıp, ResUlullahı bir golge gibi takip etmeye başladı Peygamber efendimiz onun hakkında buyurdu ki:

Cennetlik birini gormek istiyen, Abdullah bin Selama baksın

Bir gun ResUlullahın huzUruna gelip dedi ki:

Ya ResUlallah, ruyamda kendimi bir bahcede gordum Bahcenin icinde demirden bir direk vardı Direğin bir ucu yerde, bir ucu gokte idi Yukarısında bir kulp, bir cember vardı Bana, Haydi bu direğe cık!denildi Ben de Gucum yetmezdedim Bunun uzerine yanıma birisi gelerek, sırtımdaki elbiseyi cıkardı Boylece rahatca direğin tepesine cıktım, kulpundan tuttum İyi tut, bırakma!diye de tenbih edildi Boylece direğin kulpu elimde olduğu halde uyandım

Peygamber efendimiz ruyasını şoyle tabir etti:

Gorduğun bahce İslam dinidir Direk de İslam dininin direği, tevhididir O kulp da sağlam olan imandır Sen olunceye kadar İslam dini uzere yaşayacaksın!

Başka bir zamanda Peygamber efendimiz, Eshabı ile sohbet ederken buyurdu ki:

Şu kapıdan ilk girecek olan, Cennet ehlinden biridir

Eshabı kiram merakla kimin gireceğini beklerken, Abdullah bin Selamın girdiğini gorduler Daha sonra bu mujdeli haberi kendisine bildirerek sordular:

Ya Abdullah, bu dereceye hangi amel ile ulaştın?

Ben zayıf bir kimseydim En kuvvetli umidim, kalb selameti yani kimseye karşı icimde kotuluk beslememem ve boş sozleri terk etmemdir Bundan başka beni kurtaracağından umitli olduğum bir amel bilmiyorum