Son konular

Afra Hatun (r.a) Kimdir

Konuyu Yükselt

SoruCevap

Yeni Üye
Tepkime
41
Coin
256,935
Kadın sahabe Afra Hatun

Afra Hatun iman abidesi cocuklar yetiştiren bir anne Genc yavrularının Allah ve RasUlu yolunda şehadetlerine sabreden bir hanım sahabi Uc cocuğunu Bedir savaşına katılması icin teşvik eden kahraman bir İslam hanımı Genc şehitler annesi
O Medineli olup Neccar oğullarına mensuptur Babası, Ubeyd İbni Salebe'dir Annesi, Ruat binti Adiyye'dir
Afra Hatun İslamiyeti Medine'de tanımış ve hic tereddut etmeden RasUlullah sallallahu aleyhi vesellem efendimize biat etmiştir
O, hicret ederek Medine'ye gelen Mekke'li muhacir kardeşlerine hizmeti şeref bilen bahtiyar bir hanımdı Rabbisinin rızasını kazanmak icin muhacir kardeşlerinin yardımına koştu Elinden gelen hizmeti esirgemedi Onlara şefkat dolu bir anne oldu
Afra (r anha) ilk evliliğini Neccar oğullarından Haris İbni Rıfaa ile yapmıştı Bu evlilikten uc cocuğu dunyaya geldi Onlara; Muaz, Muavviz ve Avf isimleri verildi Her bir oğlunu birer iman fedaisi olarak yetiştirdi

Afra Hatun şecaat ve cesaret sahibi kahraman bir hanımdı Guclu ve kuvvetliydi Hayatın elem ve kederine, tahammulluydu Acılara karşı sabırlıydı Allah ve RasUlu yolunda sebat eder, dunyevi sıkıntı ve cilelere aldırmazdı Bedir harbi olunca oğullarının hepsini savaşa gondermişti Onların gosterdiği imani heyecandan son derece mutluluk duymuştu Savaşta sergiledikleri kahramanlıklara cok sevinmişti Hatta iki oğlunun şehadetine sevindiği kadar diğer oğlunun şehid olamadığına uzulmuştu Abdurrahman İbni Avf (ra) bu genc kardeşlerin Bedir’de gosterdikleri kahramanlıkları şoyle nakleder:
Bedir gunu EbU Cehil kahramanlık şiirleri soyleyerek muşrik ordusu icinde dolaşıp dururdu Anam beni bugun icin doğurdu diyerek ovunurdu Askerine bu sozlerle cesaret vermek isterdi

Kendi kabilesi Beni Mahzum gencleri etrafını sarmış yanına kimseleri yaklaştırmazdı Boyle bir ortamda ben sağıma soluma baktım, Ensar'lı iki genc arasında kaldığımı gordum Onlardan biri bana doğru yaklaştı ve:
“– Ey amca! Sen EbU Cehil'i tanır mısın! diye sordu Ben de:
“– Evet! Tanırım ey kardeşimin oğlu EbU Cehil'i ne yapacaksın? dedim Genc delikanlı bana:
“– Haber aldım ki o, RasUlullah sallallahu aleyhi vesellem efendimize sovermiş!? Varlığım kudret elinde olan Allah'a yemin ederim ki, onu bir gorecek olursam, ikimizden eceli gelen olmedikce, şahsım ondan ayrılmayacaktır Allah'a ahd ettim Onu gorduğum gibi uzerine saldıracağım Ya onu oldureceğim veyahud bu uğurda oleceğim dedi
Gencin kahramanca soylediği bu sozlere ve ondaki imani heyecana hayret ettim Obur genc de diğeri gibi ahdetmişti
Cok gecmeden, EbU Cehil'i askerin icerisinde oteye beriye telaşla giderken gordum Genclere hitaben: “– Goruyor musunuz? İşte, sorduğunuz adam! dedim
Gencler hemen kılıclarını sıyırdılar Suratle hareket edip ikisi birden fırlayarak o tarafa doğru yoneldiler Cifte şahin gibi suzulup EbU Cehil'e doğru koşmaya başladılar Ani bir hareketle seyirtip onun uzerine hucum ettiler Hamle ustune hamle yaptılar
Bu iki genc meğer Afra Hatun'un oğlu Muaz ile Muavviz adında iki fedai kardeşler imiş
Afra Hatun'un bu kahraman oğulları cok genc olmalarına rağmen kukremiş aslanlar gibi Allah ve RasUlunun duşmanı bulunan EbU Cehil'in uzerine cullandılar Bu din duşmanı neye uğradığını bilemedi Kılıc darbeleriyle derin yaralar aldı Bu sırada Ensardan Muaz İbni Amr İbni Cemuh adında bir başka yiğit EbU Cehil'i gozetirmiş O da koşup geldi ve birlikte canını cehenneme gonderdiler
Muaz ve Muavviz (r anhum) kardeşler EbU Cehil'in işini bitirdikten sonra yine kahramanca carpışmaya devam ettiler
Bu İslam cengaverleri, Bedir'in bu cifte arslanları, nihayet arzuladıkları şehitlik mertebesine kavuştular
Afra Hatun (r anha) iki oğlunun şehid olduğunu haber alınca Allah'a hamd etti Diğer oğlu Avf'ın onlarla birlikte şehid olamayışına uzuldu İstiyordu ki, o da Allah yolunda canını feda eylesin Bu uzuntusunu Fahri Kainat sallallahu aleyhi vesellem efendimize gelerek şoyle dile getirdi:
“– Ya RasUlallah! İki cocuğum şehid oldu Keşke Avf da aynı mertebeye ulaşsaydı Acaba Avf onlardan daha mı geridedir: dedi
ResUli Ekrem (sa) efendimiz iman dolu ve şehidlik ozlemiyle dolu bir kalbe sahib bu anneye şu cevabı verdi:
“– Hayır! Muaz ve Muavviz hayattan tam lezzet alamadan genc yaşta şehid oldular Fakat Avf da onlardan geride değildir buyurdu
Avf (ra) da kardeşlerinin şehadetinden sonra buyuk bir cesaretle duşman safları icine atıldı Kahramanca carpıştı Bircok duşmanı tepeledikten sonra şehadet şerbetini icti Cennette kardeşlerine kavuştu
Ne gıptaya layık bir hareket! Ne kahramanlık! Ne fedakarlık! Ne candan bir gayret! Ne yuce bir imani heyecan! Ne şerefli bir mertebe! Ne samimi bir muhabbet! Allah’ım bizlere de boylesi yucelikler nasib et! İmani heyecan ve gayretimizi muzdad et! Bu şerefle yaşamayı ve olmeyi lutfet!
Afra Hatun (r anha) boylesine kahraman yiğitler yetiştiren bir anne Cocuklarını birer iman abidesi olarak yetiştiren ve onların Allah ve RasUlu yolunda şehid olmalarına sevinen bahtiyar bir anne Bu genc şehid kardeşler “Afra'nın oğulları lakabıyla anılır olmuşlardır
Allah onlardan razı olsun Rabbımız bizleri şefaatlerine nail eylesin Amin