Son konular

Alfaklar Köyü Karahallı Uşak

Konuyu Yükselt

SoruCevap

Yeni Üye
Tepkime
41
Coin
256,935
Alfaklar Köyü Karahallı - Alfaklar Köyü Bilgileri - Alfaklar Köyü Hakkinda - Alfaklar Köyü Resimleri

Alfaklar, Uşak ilinin Karahallı ilçesine bağlı bir köydür.

İlçe: KARAHALLI - İl: UŞAK

Köy Muhtarı: Bilgi yok

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon:Bilgi yok

Demografik Bilgiler:

Nüfusu:

2000 : 850

1997: 617

İle Uzaklığı: 32 km

İlçeye Uzaklığı: 18 km

Rakım: 880 m

Köy hakkında genel bilgi
Alfaklar köyü köken olarak Akkoyunlu Türkmenlerindendir. Akkoyunlular, Oğuzların Üçoklar zümresine dahil Bayındır boyundandır. 1520 yılında, Uşak kazasında Akkoyun Yörüklerine bağlı 21 kaza bulunmaktadır. Ali Fakihlar, Kökez, Sevinçler ve Karalar gibi.

1520 yılı kayıtlarına göre Ali Fakihlar cemaati yıllık vergi ve hasılatını Anadolu Beylerbeyine vermiş, 1570 yılı kayıtlarına göre ise Padişah hassına dahil edilmiştir.

1570 yılı kayıtlarında Ali Fakihlar köy olarak kayıtlı görülmekte olup 42 yetişkin nüfus, 1 din görevlisi ve 1 cami bulunmaktadır. Köy halkı tarafından söylenen rivayete göre ise, köy Aydın tarafından gelen Yörükler tarafından kurulduğu şeklinde

Coğrafya
Alfaklar köyü Uşak ili Karahallı ilçesine bağlı bir yerleşim birimidir. İlçe merkezine uzaklığı 18 km, il merkezine olan uzaklığı ise 32 km dir.

Doğusunda Budaklar ve Yayalar köyleri, batısında Karayakuplu köyü, güneyinde Duraklı ve Külköy ve Banaz çayı, kuzeyinde ise Kökez köyü bulunmaktadır.

Hakim bir tepe üzerindeki düz alanda kuruludur.

Ulaşım
Köyün Uşak, Sivaslı ve Karahallı ile irtibatını temin eden yol asfalt olup yaz kış açıktır.

Ekonomi
Köyümüz ekonomisi tarım ve tekstile (fason kumaş dokuma) dayanmaktadır. Köylülerimizin Uşak ilinde yaşayanları ticaret ile uğraşmaktadırlar.

Nüfus & sosyal yaşam
Alfaklar köyü 140 hane ve 627 nüfusa sahiptir. Nüfus ağırlığı orta yaşlılardan oluşmaktadır. Köy halkı birinci derecede Uşak ilinin etki alanı içinde olduğundan köyden en çok göç Uşak iline verilmiştir.

Köy halkının sosyal yapısı; adet ve gelenekleri ile çevredeki köylerle benzerlik göstermemekte daha canayakın va daha misafir perverdir.

Tarım
Köy sınırları içinde 16 bin dekàr tarla, 700 dekàr bağ bulunmaktadır. Tarım için 50 traktör ve 2 patoz hizmet vermektedir. Köyde ağırlıklı olarak arpa, buğday,nohut ve haşhaş üretilmektedir. Nohutun kaliteli olduğu bilinmektedir. Bağlarda sofralık üzüm yetiştirilmektedir. Siyah üzümler şaraplık olarak satılmaktadır. "Tilki Kuyruğu" ve "Hırsız Koparamaz" cinsi üzümler kaliteli ve iyi cins üzüm olarak sayılmaktadır. Köy sınırları içinde özel mülkiyet 200 dekàr meşe korusu bulunmakta olup 2 yıl önce 2 bin dekàr alana çam ağacı dikilmiştir.

Köyümüzden Yetişenler
Çok eski yıllarda köyden göç eden Rahmetli(E)Amiral Ziya Coşkun, Komando Albay Ahmet Cesur, Kurmay Albay Nuri Demir ve Deniz Pilot Yüzbaşı Barış Coşkun ve barbar conan gibi askeri şahsiyetlerin dışında 20 Astsubay, 6 Doktor, 1 Ekonomist, 15 Mühendis, 30 Öğretmen, 2 Öğretim Görevlisi, 2 Avukat ve 1 Milli Eğitim Müfettişi 4 polis memuru bulunmaktadır.

Ayrıca Padişah Abdülhamit’in borazancıbaşısı olarak görev yapan Yetimlerin Ahmet diğer adı ile Vezir Ahmet isimli bir şahıstan övgü ile söz edilmektedir.

Altyapı bilgileri
Köyde ilköğretim okulu vardır. İçme suyu ve kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve acentesi yoktur. Sağlık ocağı yoktur, sağlık evi vardır ancak faal değildir.

TARİHİ YAPI VE KALINTILAR
Köy camisi yanındaki asırlık çınar ağacı, Kadı Korusu ve Çeşme yanı mevkisindeki tarihi kalıntılar, Merdivenli mağara içindeki kuyu, 5 km uzunluğunda kanyon, Banaz çayının ikinci ana kaynağı olan Kocapınar bulunmaktadır.

Alfaklar köyü 18 ay süreyle Yunan işgali altında kalmıştır. Köyde bir levazım taburu ve bir askeri revir olduğundan söz edilmektedir. İşgal yıllarında köyde ölen Yunan askerlerinin gömüldüğü bir mezarlık bulunmaktadır.

Yunan ordusunun köyü terk etmesi sırasında, Sarı Memet, Hoppalarlı Memet ve Köse Memet isimli şahıslar esir olarak Yunanistan’a götürülmüşlerdir.

Ayrıca o yıllarda kimsesiz ve yetim bir çocuk olan Köroğlan adıyla bilinen bir çocuk Yunan komutanı tarafından evlatlık olarak Yunanistan’a götürülmüş, 15 yıl orada kaldıktan sonra geri dönmüştür. Bu çocuğu Uşaklı bir esnaf Yunanistan’da görerek tanımış ve geri getirilmesine vesile olduğu söylenmektedir.

Yunan işgali sırasında köy muhtarı olan turşucu Dede isimli şahıs oldukca yararlı olmuştur. Ayrıca Hacı Mıstık dede lakaplı bir kişi Kuvay-i Milliye`ci olarak görev yapmıştır. Alfakların kurtuluşunda Yüzbaşı Kamil isimli bir aynı köylü bir komutan görev yapmıştır.

KÖYÜN KALABALIK VE TANINMIŞ AİLELERİ
ÇAĞILCILAR,Tahirler, Koca Ayanlar, Çandırlar, Ümmetler,deliveliler , Şentürkler, Hatipler, Hacı Hasanlar, Sağırlar Yetimler, Çögürler, Tavukçular, Sopalar, Topuzlar, Giritliler ve Bozkır’lardır.

Giritliler olarak bilinen aile Türk-Yunan mübadelesi sırasında iki aile olarak köye yerleşmişlerdir.Bu aile halen köyde yaşamını devam ettirmektedir.

Köyde; köy konağı, 1 cami, 1 köy derneği, 2 bakkal, 2 kahvehane bulunmaktadır. Ayrıca köyde bulunan 8 adet dokuma atölyesinde fason bez dokunmaktadır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz