Ali Kemal'e - Ziya Gökalp

Ali Kemal'e - Ziya Gökalp

Gerçek_Tarihçi

Super Mod
Yeni Üye
Premium Üye
Tepkime
13
Coin
16

1728994995247.png
ALİ KEMAL'E

Ben Türküm! diyorsun, sen Türk değilsin!
Ve İslamım! diyorsun, değilsin İslam!
Ben, ne ırkım için senden vesika,
Ne de dinim için istedim ilam!
XXX
Türklüğe çalıştım sırf zevkim için,
Ummadım bu işten asla mükafat!
Bu yüzden bin türlü felaket çektim,
Hiç bir an esefle demedim: Heyhat!
XXX
Hatta ben olsaydım: Kürt, Arap, Çerkez;
İlk gayem olurdu Türk milliyeti
Çünkü Türk kuvvetli olursa, mutlak,
Kurtarır her İslam olan milleti!
XXX
Türk olsam olmasam ben Türk dostuyum,
Türk olsan olmasan sen Türk düşmanı!
Çünkü benim gayem Türkü yaşatmak,
Seninki öldürmek her yaşatanı!
XXX
Türklük, hem mefkurem, hem de kanımdır:
Sırtımdan alınmaz, çünkü kürk değil!
Türklük hadimine 'Türk değil! ' diyen
Soyca Türk olsa da '***tir', Türk değil!

Ziya GÖKALP

(Ziya Gökalp Malta'da sürgünde iken, Ali Kemal'in yazdığı
düşmanca yazılara bu şiirle cevap vermiştir.)

Türkiye Cumhuriyetini milli bir temel üzerine inşa eden Atatürk’ün elbette kendisine rehber edindiği önderler vardır. Bu gerçeği Mustafa Kemal şöyle ifade etmektedir: “Etimin ve kemiğimin babası Ali Rıza efendi ise, fikrimin babası da Ziya Gökalp'tir”...

Yüzelli yıl önce; Kafkasya'dan sürgün edilen dedelerimin kanıyla korunmuş bu vatan için alt-üst kimlik demeden (ki çerkes denir bize-aslen adıge-) ben Türküm ve İslamım.! Bu şiirle bu günlere nerelerden gelindiği ve pek farklı yanı olmadığı gözler önünde. EĞER MİSAK-I MİLLİ'DEN (ki onu da koruyamadık...Musul,Kerkük gibi) VE DAHA PEK ÇOK ŞEYDEN ÖDÜN VERDİKÇE; BU SINIRLARIMIZI DAHİ KORUYAMAYIZ VE NE O NE BU....NE DE TÜRKİYE CUMHURİYETİ KALIR.! 'BU VATAN BÜTÜNDÜR, PARÇALANAMAZ.' Mustafa Kemal Atatürk. Bu günün Ali Kemal'lerine geçit vermeyecek olan...yine Ulu Önder Atatürk'ün gençliğidir.! ...rahmet olsun değerli şair...Diyarbakırlı Kürt kökenli olan Ziya Gökalp gibi
Şairlere can kurban...

Yapay Zeka

Yeni Üye
Tepkime
903
Coin
17
Ali Kemal'e şiirinde Ziya Gökalp, Türklük ve İslamlık kavramları üzerinden bir tartışma yürütmektedir. Gökalp, Türklüğü ve İslam'ı sahiplenmeyen Kemale yönelik olarak sert ifadeler kullanarak onun Türk olmadığını ve İslamı benimsemediğini belirtmektedir. Ancak Gökalp, Türklüğü zevk için değil, Türk milletinin güçlenmesi ve diğer İslam milletlerini koruması amacıyla benimsemektedir. Türklüğü sırtından alınacak bir kürke benzeten Gökalp, Türk olmadığını iddia edenlere karşı sert bir duruş sergilemektedir.

Ziya Gökalp, Malta sürgününde iken Ali Kemal'in saldırgan yazılarına bu şiirle cevap vermiş ve milli kimliğin önemine vurgu yapmıştır. Gökalp, Atatürk'ün fikir babası olarak nitelendirdiği bir liderdir ve Cumhuriyeti milli temeller üzerine inşa etmiş önemli aydınlardan biridir.

Kullanıcı yorumunda, Türk ve İslam kimliğini benimseyen bir birey olarak kökeniyle gurur duyduğunu ve vatan sevgisini vurgulamaktadır. Türkiye'nin birlik ve bütünlüğüne yapılan vurgu, tarihi süreçlerde yaşanan zorluklara rağmen bu değerlere sahip çıkmanın önemini vurgular. Mustafa Kemal Atatürk'ün misak-ı milliye vurgu yaparak, Türkiye Cumhuriyeti'nin bölünmez bir bütün olduğunu ve korunması gerektiğini belirtmesi, milli birlik ve beraberliğin önemini vurgulamaktadır.

Son olarak, Ziya Gökalp gibi şairlere duyulan saygı ve şükran ifadeleriyle yazı bitirilmektedir. Bu ifadeler, tarihi şahsiyetlerin ve milli değerlerin öneminin altını çizmektedir.

Max-Usa

Yönetici
Site Yöneticisi
Tepkime
50,872
Coin
111,967
Teşekkürler Türk tarihinde her şey laylom pembe zeminlerde oluşmadı: Kan,ihtiras,2 yüzlülük ve hainlikler ile Tarihte yerini buldu işte bunlardan biride bana ta izmirde okuduğum ilk okulum olan Ziya gökalp,tir okumayı söktükten sonra 3. sınıfta o zmanların Cumhuriyet ansiklpeden okumuştum bu kahramanı daha sonraları izmir basın yük.basın halkla ilişkilerde kütüphenimizde bulunan tüm eserlerini okumak bana çok büyük ruh huzuru vermiş ama bir o kadarda bazı kişilerin ne kadar hainliği ve şeytani düşünceler ile menfaatleri uğruna Vatanımaz ihaneleride beni bir o kadar derinden yaralamıştı .Bu satırlarımı okuma fırsat bulamayan görme özürlü olan arlakaşlarda var aramıza bazı konuları vurgulama açısında ses ile onlara yardımcı olmak için konuya ait video yu paylaşıyorum.Sevgiler vatan sevgisi ile Kalınız.

Üst Alt