Allah Aşkına Kıyaslamayın

Allah Aşkına Kıyaslamayın
0
18

SoruCevap

Yeni Üye
Tepkime
44
Coin
256,937
Ben kıyaslanan bir kuşaktanım Daha ana sınıfından itibaren yuksek notlar almak, sınıf birincisi olmak, komşunun oğlundan daha hızlı koşmak vb bir cok konuda kıyaslandım Kıyaslanmaktanda yoruldum, kıyaslamaktanda

Surekli bir rekabet ortamı icinde yetiştirildik Ailelerimiz, oğretmenlerimiz ve yoneticilerimiz bizi hep birileriyel kıyasladılar ve kıyaslamaya devam ediyorlar Hata eminim ozellikle ozguveni yeterince gelişmemiş olanlarda kendilerini diğerleri ile kıyaslıyorlardır

Bir ana sınıfı duşunun: Cocuklara resim yaptırılmış ve en iyi 123 diye duvara 3 resim yapıştırılmış ve bu bir sergi şeklinde sunuluyor Olacak şey mi bu?

Butun cocuk resimleri guzeldir ve birincidir Siz daha en kucuk yaşlarda diğerlerini gecmeyi erdem olarak oğreteceksiniz ancak bunu yaparken ahlaki ve etik kuralları yeterince oğretmeyeceksiniz, sonuc ne olur? Şimdi cevrenize bakın ve sonucu gorun (Tabiki her şeyi boyle bir gecmişe dayandırmıyorum ama belki sizleri biraz duşundurebilirim diye yazıyorum)

Şimdi şu senaryoya bakalım 2 kişi var: Ahmet ve Mehmet Ahmet kıyaslamalar sonucu hep herkesi gecmeye kendini zorlamış, okul ve iş hayatı derken artık kıyaslama kendisnde kalıcı davranış değişikliğine neden olmuş olsun Her şeyi bir diğer şey ile kıyaslayarak başarısını olcuyor Rakibinin satışlarının gerisinde kalırsa her turlu strateji ve taktik ile one gecmeye calışıyor, birisi son model biraraba alırsa kendisi ozel yapım başka bir araba alıyor Başkalarının giydiklerini giymiyor cunku hayatını kıyaslanma belirlediği icin “kıyaslanmak istemiyor

Mehmet ise hep birileri tarafında gecilmiş, hatta ailesi tarafından da “bak komşunun oğlu neler yaptı sen yapamadın tenkitleriyle buyumuş, icine kapanık, universiteden sonra zar zor iş bulmuş, “gozlerimi kaparım işimi yaparım diyen biri haline gelmiş Kıyaslanmaktan yorgun duşmuş, yenilmiş

O kadar cok boyle insanlar var ki cevremde, gercekten uzuluyorum

Bence eğitimin en onemli unsurlarından insanlara herkesin ayrı bir birey olduğunu, herkesin kendine has bir guzelliği ve ozelliği olduğunu belletmektir Bu konuda annebabalara, oğretmenlere cok zor bir iş duşuyor Cunku tum hayatları boyunca “kıyaslanmış olan bizlerin “kıyaslamamayı başarmamız ve bunu cocuklarımıza oğretmemiz gerekiyor

Hem herkesin şartları eşit değil hemde herkesin yetenek ve beceriler iaynı değil Kıyaslama ancak eşit ozellikteki şeyler arasında yapılırsa anlamlı olabilir ki buda belki 2 şirketin pazarlama sonucları yada 2 farklı maddenin ateşe karşı hassasiyetini karşılaştırma gibi Aam o kadar yani bilimsel anlamda bizlere bir şey katmak adına kıyaskarşılaştırmanın gerekli olduğunu kabul edebilirim

Son sozum: Lutfen insan hayatınıyaşamını hic bir şey ile kıyaslamayın

Üst Alt