Son konular

Allah ve Peygamber sevgisini icimde nasıl arttırabilirim?

Konuyu Yükselt

SoruCevap

Yeni Üye
Tepkime
43
Coin
256,938
Allah ve Peygamber sevgisini icimde nasıl arttırabilirim?
Allah ve peygamber sevgisi
Allah cc Hz Muhammed sav sevgisi ve aşkını nasıl coğaltabilirim

Allah ve Peygamber'i (sa) sevmenin bu sevgiyi arttırmanın yolu onları tanımaktan gecer Marifetullah Allah'ı bilme tanıma ilmidir Marifetullahtan hissesi nispetinde insan Allah'ı sever Allah'ı tanıyıp emirlerine itaat eden Allah'ı sever Allah da onu sever Her eksikliğin başı iman zafiyetidir İmanın artması olcusunde Allah ve Resulu'ne olan sevgi de artacaktır İman, sevgi, itaat birbirini takip edecektir

Allahı herşeyden cok sevmek dinimizin emridir Allahı sevmenin yolu ise onun sevdiği tarzda yaşayan Peygamberimizi sevmek ve onun yolunda olmaktır

Nitekim Kuranı Kerim de Ey Resulum, de ki: Ey insanlar, eğer Allahı seviyorsanız, gelin bana uyun ki Allah da sizi sevsin ve gunahlarınızı bağışlasın Allah gafurdur, rahimdir (cok affedicidir, engin merhamet ve ihsan sahibidir)

Allahı sevmek, insanın yaratılışının en yuce hedefidir Dolayısıyla İslamın insanları kendisine doğru sevkettiği en yuksek gayedir Bu ayet şu kesin kıyası iceriyor: Eğer Allahı seviyorsanız, Habibullaha uyacaksınız Ona uyulmazsa demek ki Allahı sevmiyorsunuz Bunun zıddı şudur: Ben Allahı severim, ama emrini dinlemem, Onun sevdiğini sevmem Onu sevenleri, Onun yolunu gosterenleri, Onun secip gonderdiklerini sevmem demektir ki, bu da: Ben, kendimden başka hicbir şeyi sevmem; tevhid yolunda yurumek istemem demektir

Bu kainatı kudret, kemal ve cemalinin tecellileriyle boylesine guzel yaratan, bunca nimetleriyle kullarına lutuflarda bulunan Allah, elbette onlardan bir teşekkur bekler Elbette, insanlar icinde en seckin birini onlara rehber ve mukemmel bir ornek yapar Boylece ondaki guzelliklerin, obur insanlara da yansımasını ister

İnsanın Allahı sevmesi iyi bir şeydir Hususiyle insan, vicdan sistemiyle Allahı tam bilebiliyorsa Onu delice sever Cunku sevginin biricik mahalli vicdandır Vicdanın rukunlerinden biri olan zihin bildirir, latifei Rabbaniye gosterir, irade Onun muradına yonlendirir, akıl, sevgi esbabı uzerinde muha,keme eder, yurek ona onemli derinlikler kazandırır

Bir insan, butun butun mecazi aşkla meşbu ve aşkı hakikiden mahrumsa mutlak bir şeyler yapılarak onun yuzu hakiki aşka dondurulmelidir Bu, fani mahbubların fena ve zevalini gostermek suretiyle, onların iclerinde Bakii Hakiki ve beka arzusu uyararak iman ve marifet hususunda derinleştirerek sozusohbeti hep evirip cevirip Onunla irtibatlandırarak kalbin kiripası sayılan gunahlardan, hatalardan uzak durarak Hakla alaka kurabilir; alakasını guclendirerek her şeyden elini eteğini cekip La uhibbulafilin Ben, batıp gidenleri sevmem (Enam, 676) Baki bir yar isterim deyip Ona yonelebilir

Hz İbrahim (aleyhissalatu vesselam) gibi yıldız, ay, guneş hepsini tulU, gurub ve mahiyetleriyle okur, bunların zeval bulup gitmelerini, bir doğup bir batmalarını ve batıp giden bu şeylerin kalbin alakasına değmediğini haykırır, herkese duyurur Zaten bunlar, camid ve cansız nesnelerdir; ne insanı duyar ne dinler ne de ihtiyaclarına cevap verebilirler

Oysaki insan, oyle birine yonelmeli ki, her zaman Onu gorsun, duysun, dinlesin ve isteklerine cevap versin Hatıratı kalbimi bilsin, dualarıma icabet etsin dunyeviuhrevi taleplerimi yerine getirsin yalnızlığımı giderip bana enis olsun ebed arzularıma cevabı savap verip gonlumu şad etsin benim gibi butun dost, ahbab, yaran ve yakınlarımı da abad etsin Evet, bana işte boyle bir Mabud, Sevgili, Yarı vefadar ve her halime nigehban bir Dost lazım Oyleyse bana aşk u alaka kurmak gerekir

Molla Cami, bu hususu anlatırken, Sadece biri sev, başkaları sevmeye değmez Cunku gorunmuyorlar Biri iste, başkaları istemeye değmez Cunku derde derman olamıyorlar Biri soyle, başkalarını soylemek fuzulidir Cunku senin işine yaramaz demek suretiyle hakiki aşkın Allaha karşı olan aşk olduğunu, insan Allahtan gayri neye gonlunu verirse versin, bunların icinde bir burkuntu ve uzuntu bırakıp gideceğini vurgular ki, bu, herkesin meşk edip tekrarlaması icap eden bir husustur

Hulasai kelam, fani ve zail şeyler, gelip gidişi ile kalbin alakasına değmediğini gostermekte ve hakiki mahbub arıyan gonle Allah sevilmelidir ihtarını yapmaktadır

SEVGİ: Sevme duygusu, bir kimseye veya birşeye muhabbet besleme hissi

Sevgi, insanlarda doğuştan bulunan bir duygudur Sevgi, topluma huzuru ve kardeşliği getiren birleştirici bir unsurdur Kur'an, kalplerin sevgi ile birleşmesine onem verir Mu'minin gonlu sevgi ile doludur Kin ve duşmanlık kafirlerin ozelliklerindendir Allah Teala iman edenlerin kalplerini sevgi ile birleştirmiş, onları bu sevgi ve bağlılıkla guclendirmiştir Cenabı Hakk şoyle buyuruyor:

Ve kalplerinin arasını sevgi ile birleştirdi Yoksa yeryuzunde ne varsa hepsini harcasaydın, yine onların kalplerini birleştiremezdin Fakat Allah, onların arasını sevgi ile birleştirdi(elEnfal, 863)

İnsan icin en buyuk mutluluk, Allah sevgisine ulaşmaktır Allah Teala, zalimleri, fesatcıları, kafirleri, israfcıları, haddi aşanları, kibirlenip boburlenenleri sevmez Buna karşılık takva sahiplerini, tevbe edenleri, sabredenleri, ihsan sahiplerini, adaletle iş gorenleri, ibadetlerini yapanları, tevekkul edenleri sever

Allah Teala; (RasUlum) de ki eğer siz Allah'ı seviyorsanız hemen bana uyun ki, Allah da sizi sevsin ve gunahlarınızı bağışlasın(AlU İmran, 331) buyurmuş ve Allah sevgisine ancak O'nun emirlerine uymak, Peygamberi'nin yolundan gitmekle ulaşılabileceğini haber vermiştir

Muslumanın gorevi, sevgisini iyiye, guzele ve meşrU olana yoneltmektir Sevdiğini Allah icin sevmeli, sevmediğini de yine Allah icin sevmemelidir Allah'ın sevdiklerini sırf Allah rızası icin sevmek, sevmediklerinden yine O'nun rızasını umarak kacınmak gerekir

Peygamberimiz şoyle buyurmuştur: Allah Teala kıyamet gununde Benim icin birbirlerini sevenler nerede? Onları golgemden başka golge bulunmayan bir gunde Arşın golgesinde golgelendireceğimbuyurur (Muslim Birr ve Sıla, 161)

Bir kimse din kardeşini severse, sevdiğini o kişiye soylesin (Riyazu'sSalihin, I, 413)

Hz Omer'in oğlu Abdullah (ra) şoyle demiştir: Allah icin sev, Allah icin buğzet, Allah icin dost ol ve yine O'nun icin duşman ol Cunku Allah'ın dostluğuna ancak bu şekilde erişilir(Y Kandehlevi, Hadislerle Muslumanlık, III, 1123)

Şu halde musluman, her şeye ve herkese karşı, her turlu cıkar duşuncesinden uzak, sırf Allah rızası icin, samimi bir sevgi beslemelidir

İnsan ruhunu olgunlaştıran manevi gıdalardan biri olan sevgi, ozellikle cocuklardan esirgenmez Cocuk ruhunda her turlu iyiliği filizlendirecek olan şey sevgidir Sevgiden mahrum olarak yetişen cocuklar katı yurekli ve zalim olmaya daha yatkındırlar Bu mahrumiyet onların ruhunu kesinlikle olumsuz yonde etkiler

Selam ve dua ile
Sorularla İslamiyet

imagesallahvepeygambersevgisiniicimdenasilarttirabilirim5ae8b3bd2ac8b