Allah'ın İnsanlara peygamber gondermesinin nedenleri

Allah'ın İnsanlara peygamber gondermesinin nedenleri
0
13

SoruCevap

Yeni Üye
Tepkime
44
Coin
256,937
Allah'ın İnsanlara peygamber gondermesinin nedenleri nelerdir?

Cevap: Allah'ın İnsanlara peygamber gondermesinin nedenleri

Bu durumun pek cok sebebi vardır Ama oncelikli olan kutsal kitabımız Kur'anı Kerim'in en iyi şekilde anlaşılmasını sağlamaktır Ayrıca, şu koca evrenin yaratılmasının elbette bir cok gayesi vardır Her tarafı hikmetlerle donatılmış evrenin gayesiz, abes, luzumsuz olduğunu tasavvur etmek icin deli olmak lazımdır Bu gayelerin başında her şeyden once Allahın kendini tanıtması ve kullarından bunu oğrenmelerini istemesidir Cinleri ve insanları beni tanımaları ve bana kulluk etmeleri icin yarattım(Zariyat, 5156) mealindeki ayette bu hakikate işaret edilmiştir Kulların bu tanıma ve kulluk işini oğrenmesi de muallimsiz ve kitapsız olamaz

Kur'anı Keirmde bu durum şoyle anlatılır:

Bir peygamber gondermedikce kimseye azap etmeyiz(İsra, 1715 )

Peygamberler bizlere dinimizi ve kitabımızı oğreten oğretmenlerdir Peygamberleri bizlere Kutsal kitapların inceliklerini ve sırlarını oğretirler Onlar olmazsa bu incelikler anlaşılamaz