Arılar Ordusu Kitabı Özeti

Arılar Ordusu Kitabı Özeti
0
16

SoruCevap

Yeni Üye
Tepkime
44
Coin
256,937
Arılar Ordusu kitap ozeti
Arılar Ordusu ozeti

Arılar Ordusu kitabının yazarı: Bekir Yıldız

KONUSU: Hz İbrahimin cocukluk doneminde, arıların bir*lik olarak, Nemrutu nasıl hakladıkları anlatılmaktadır

HHukumdar Nemrut, hukumdarların en buyuğuydu Yedi dağları aşmış unu, kırk dağların Otesindeki insanları titretirdi Kimi zaman tanrı olduğunu bile soylerdi İşte bu Nemrut, topal bir arı tarafından olduruldu Nasıl mı?
Topal Andan dinleyelim: Kralice arı bir gun hepimizi topladı
ve insanların boş şeylerle uğraştıklarını, hatta Nemrutun da aynı oldu*ğunu, bu yuzden başlarına olmadık işler acılacağını anlattı
Aynı gun gecesi, Nemrut bir ruya gormuş Ruyasında yeni doğmuş bir cocuk, buyuyor ve kendisini olduruyormuş Sabahı beklemeden emirleri yağdırmış: Yeni doğmuş butun erkek cocukları oldurun, hamile kadınları da şehrin dışına surun
Butun cocuklar kılıctan gecirildi Anaların ağıtları dağları, taşları inletti Bulunduğum mağaraya, bir kadın bir cocuk getirip, yuzlerce defa Optukten sonra bıraktı, gitti Cocuk uyanmasın diye hic ses cıkarmadım Sabah oldu, gun ışıdı, uyandı Birbirimize bakıp gulumsedik, sonra ikimizde ağladık Sonra bir ceylan geldi, ceylan memesinden cocuğu emzirdi Uc can olmuştuk Benim ismim Tek Kanat, cocuğun ismi Bilge idi Ceylanın ismi yoktu
Aradan on beş yıl gecti Bilge ile beraber şehre inmeye karar verdik Yuruyup, geldik Bir tapmağa girdik Her taraf put doluy*du Bilge, insanlar, boşu boşuna bunlara tapıyorlar diyerek, eline bir balta gecirip hepsini kırdı Sadece buyuk putu kırmadı Baltayı goturup bu putun boynuna astı Cok korkmuştum Bu yuzden Bİlgeye arkamı dondum
Bana seslendi Bak dedi Biz, bizi yaradam arıyoruz Ay ola*maz, guneş olamaz, bu putlar hic olamaz
Bu esnada, Nemrut tapmağa gelmişti Etrafında bir yığın as*ker ve halk vardı Her yerin harabe haline geldiğini gorunce hid*detli bir şekilde sordu: Kim yaptı bunları?

Bilge korkmamış, ayakta dimdik duruyordu Balta kimin boynunda ise o yapmıştır dedi Nemrut daha da kızdı:
O bir put, nasıl yapabilir ki bunu? deyince, Bilge cevabı ya*pıştırdı: Madem oyle niye onlara tapıyorsunuz?
Nemrut, dunyanın en buyuk ateşinin yakılması icin emir verdi
Bilgeyi de hapsettiler Ben de omzundaydım
Ertesi gun Bilgeyi zindandan cıkarıp Nemrutun huzuruna getirdiler Tovbe et, putları onar, seni affedip putcu başı yapayım dedi Bilge cesurca, İnanmadığım şeyleri yapmam ve tapmam, siz de yapmayın ve tapmayın, ateşin vız gelir bana dedi
Nemrud emir verdi Ateşe atmaya calıştılar Ateş o kadar gucluydu ki, kimse ateşin yanına yaklaşamıyordu Care olarak ateşin ortasına havadan fırlatmaya karar verdiler Bana omzunun uzerinden hemen ayrılmamı soyledi Caresiz kabul ettim Hızla ucarken, alevlerin yerini bir serinliğe bıraktığını hissettim Yuksek bir yere konup ateşe bakayım dedim, bir de ne goreyim Ateş yok Her taraf yeşillik, her taraf su, her taraf balık Sevincle ucup tekrar Bilgenin omzuna kondum Bu bir mucize dedi Ama, keşke olma*saydı dedi Nemrut şimdi başka bir oyun yapacaktır Ah keşke birlik olabuseydik Bilge haklı cıkmıştı Nemrut yen emirlerini sıraladı Bunu zindana atın, yarın meydanda ordum ile savaşacak Bilgenin birlik olabuseydik kelimelerini duşunuyordum Ben ne yapabilirdim Ertesi gun, Bilgeyi zindan dan cıkarıp meydana getirdiler Ordu butun haşmetiyle dizilmişti Birden ikiye ayrıldı, aradan Nemrut geldi ve Bilgeye: Sana son fırsat diyordu Sozleri duyamadım Aklıma bir şey gelmişti Hemen arılar ordusunun yanına gittim Arı beyine durumu anlattım, planları yaptık ve tekrar meydana geldik Baktım Nemrut beyaz atıyla en ondeydi Beyaz atlıya hucum dedim Milyonlarca arı bir anda Nemrutun, kumandanları ve askerlerinin araşma daldık Hepsi ne yapacakla*rını şaşırmışlardı Nemrut kacmaya başladı Peşinden takip ettim Bu arada, Bilge halkla beraber askerlerin hakkında geliyordu

Nemrutu tam yakalayacaktım ki, demir kapıyı kapattı Bir o yana, bir bu yana baktım, iceri nasıl girecektim? Anahtar deliğin*den Hemen girdim Nemrutu nasıl oldurebilirdim? Başına doğru ucup, burun deliğinden girdim, hızla kafasının icine doğru yuruyordum Deliye donmuştu Kafasını sağasola vurmaya baş*ladı Yetmedi, kumandanları tokmakla kafasına durmadan vur*malarına rağmen, yine de care olamadılar Son care olarak Nem*rutun başını kesip, yeni bir baş takmaya karar verdiler Başını kestiler Ben de uctum, Bilgeyi buldum ve yine omzuna kondum
Nemrut olmuş, halk zaferi kazanmıştı Artık vedalaşma za*manı gelmişti Bilge bana: Uc sevgili Tek Kanat uc Git bu masalı her yerde an*lat Git başka diyarlara, de ki, birlikten kuvvet doğar De ki, zalim*lerin hakkından ancak birlik olunursa gelinir dedi