Son konular

Astım hastalarının kullandığı sprey oruçu bozar mı?

Konuyu Yükselt

SoruCevap

Yeni Üye
Tepkime
41
Coin
256,935
Astım hastalarının kullandığı sprey orucu bozar mı?

Akciğer hastalarının kullandıkları spreyden, bir kullanımda 120 ml gibi cok az bir miktar ağıza sıkılmaktadır Bunun da onemli bir kısmı ağız ve nefes boruları cidarında emilerek yok olmaktadır Bundan geriye bir miktarın kalıp tukruk ile mideye ulaştığı konusunda kesin bir bilgi de yoktur Abdest alırken ağızda kalan su ile kıyaslandığında, bu miktarın cok az olduğu gorulmektedir Halbuki oruclu, abdest alırken ağzına verdiği sudan geri kalan miktarın mideye ulaşması halinde orucun bozulmayacağı konusunda hadis (Darimi, Savm, 21) ve İslam bilginlerinin icmaı vardır Ayrıca, misvaktan bazı kırıntıların ve kimyevi maddelerin mideye ulaşması kacınılmaz olduğu halde, Hz Peygamber'in oruclu iken misvak kullandığı, sahih hadis kaynaklarında yer almaktadır (Buhari, Savm, 27; Tirmizi, Savm, 29) Diğer taraftan, kesin olarak bilinen, şuphe ile bozulmazkaidesi gereğince, mideye ulaşıp ulaşmadığı konusunda şuphe bulunan bu şeyle oruc bozulmaz

Bu itibarla astımlı hastaların, sağlığı oruc tutmalarına uygun olup başka bir hastalıkları da yoksa, rahat nefes almalarını sağlamak amacıyla ağza puskurtulen oksijenli ilac orucu bozmaz

Similar threads

• Soru
Astım hastalarının kullandığı sprey ve astım ilacı orucu bozar mı? Nefes acıcı sprey kullanmak zorunda kalan astım hastası oruc tutmayabilir Daha sonra iyileşince tutamadığı gunleri kaza eder İyileşme umidi kalmamışsa, o takdirde tutamadığı gunler sayısınca fidye verir Bir fidye, Ramazan’da bir...
Cevaplar
0
Görüntüleme
14
  • Soru
a) Astım hastalarının kullandığı sprey Akciğer hastalarının kullandıkları spreyden, bir kullanımda 120 ml gibi cok az bir miktar ağıza sıkılmaktadır Bunun da onemli bir kısmı ağız ve nefes boruları cidarında emilerek yok olmaktadır Bundan geriye bir miktarın kalıp tukruk ile mideye ulaştığı...
Cevaplar
0
Görüntüleme
10
  • Soru
Astım hastalarının kullandığı sprey Astım hastalarının kullandıkları spreyden, bir kullanımda 120 mililitre gibi cok az miktar ağıza sokulur Bu spreyin de onemli bir kısmı ağız ve nefes boruları cidarında emilerek yok olurGeriye bir miktarın tukruk ile mideye ulaştığı konusunda kesin bilgi...
Cevaplar
0
Görüntüleme
4
  • Soru
Sprey, Göz ve Kulak Damlaları Oruç Bozar mı ? Sprey, göz-burun- kulak damlası, endoskopi, ultrason, anestezi, fitil, lavman, iğne, serum, kan vermek, diyaliz, anjiyo, biyopsi, merhem orucu bozar mı? Gene kural ve kesin hüküm olarak hastanın vücuduna direnç sağlamak için bir gıdayı serum...
Cevaplar
0
Görüntüleme
10
  • Soru
Diyanet Boğaz spreyi orucu bozar mı? Ağza püskürtülen bu ilaçlar orucu bozmaz. Çünkü bu spreyden bir kullanımda 1/20 ml. gibi çok az bir miktar ağza sıkılmaktadır. Bunun da önemli bir kısmı ağız ve nefes boruları cidarları tarafından emilip yok olmaktadır. Bademcik spreyi orucu bozar mı? Ağız...
Cevaplar
0
Görüntüleme
23
Üst Alt