Atatürk anısı

Atatürk anısı
0
13

SoruCevap

Yeni Üye
Tepkime
44
Coin
256,937
Ataturkun anıları
Ataturkun farklı anıları

Ben burada Ulu onder Ataturk'un uc tane anısını paylaşıyorum Sizlerde konuya katılımda bulunabilirsiniz Farklı konular olmak şartıyla
YURDUMUN TOPRAĞI TEMİZDİR

Kral Edvard İstanbul'a geldiği zaman,yatından bir motora binerek Dolmabahce Sarayına yanaştı
Ataturk rıhtımda onu bekliyorduDeniz dalgalıydıKralın bindiği motor,inip cıkıyordu
İmparator rıhtıma cıkmak istediği bir sırada,eli yere değerek tozlandı
O sırada Ataturk elini uzatmış bulunuyordu
Bunu goren Kral bir mendille elini silmek istediği zaman Ataturk:
Yurdumun toprağı temizdir,o elinizi kirletmez,diyerek Kralı elinden tutup rıhtıma cıkardı

DEVRİM BİR ANDA OLUR YA DA OLMAZ

Ataturk yazı devrimini gercekleştirmişti
Yaşlı,genc,kadın,erkek tum yurttaşlar yeni harfleri oğrenmek icin gece gunduz kurslara gidiyorlardı
Devrimi izleyen iki yıl icinde bir bucuk milyon vatandaş okur yazar olmuştu
yazı devriminin en dikkate değer yanı,Ataturk'un bu devrimin yerleşmesinde en ufak bir ihmali bile kabul etmemiş olmasıdır
Orneğin bazı kimseler kendisine:
Paşam,ilkokulların ilk sınıflarından itibaren yeni harflerle oğretime başlayalım
O kuşakla birlikte ortaokulu,liseyi ve universiteyi izletelim,diyorlardı
Ataturk bu goruş ve duşuncelerin hicbirisine yanaşmadı Devrim ya bir anda olur,yada hic olmaz,dedi

YAPACAKLARIMDAN SOZ EDİN

Bir soruşturma dolayısıyla,Ataturk'un başardığı işlerden Vasıf Cınar soz acmıştı
Kendisine Sordu:
Sizin en buyuk eseriniz hangisidir?
Ataturk'un kısa cevabı şu olmuştu:
Benim yaptığım işler,biri otekine bağlı gerekli olan işlerdirFakat,bana yaptıklarımdan değil,
Yapacaklarımdan soz edin