Atatürk diyor ki sozleri

Konuyu Yükselt

SoruCevap

Yeni Üye
Tepkime
41
Coin
256,935
ataturkun sozleri,ataturk diyor ki sozler,atamızın sozleri,

Ataturk diyor ki Sozleri

ATATURK DİYOR Kİ;
imagesataturkdiyorkisozleri5ad6a3904e275

*Biz Turkler, butun tarihimiz boyunca hurriyet ve istiklale timsal olmuş bir milletiz

* Ne kadar zengin ve mureffeh olursa olsun, istiklalden mahrum bir millet, medeni insanlık karşısında uşak olmak mevkiinden yuksek bir muameleye layık sayılamaz

*Ozgurluk ve bağımsızlık benim karakterimdir Ben milletimin en buyuk ve ecdadımın en değerli mirası olan bağımsızlık aşkı ile dolu bir adamım Cocukluğumdan bugune kadar ailevi, hususi ve resmi hayatımın her safhasını yakından bilenler bu aşkım malumdur Bence bir millete şerefin, haysiyetin, namusun ve insanlığın vucut ve beka bulabilmesi mutlaka o milletin ozgurluk ve bağımsızlığına sahip olmasıyla kaimdir Ben şahsen bu saydığım vasıflara, cok ehemmiyet veririm Ve bu vasıfların kendimde mevcut olduğunu iddia edebilmek icin milletimin de aynı vasıfları taşımasını esas şart bilirim Ben yaşabilmek icin mutlaka bağımsız bir milletin evladı kalmalıyım Bu sebeple milli bağımsızlık bence bir hayat meselesidir Millet ve memleketin menfaatleri icap ettirirse, insanlığı teşkil eden milletlerden her biriyle medeniyet icabı olan dostluk ve siyaset munasebetlerini buyuk bir hassasiyetle takdir ederim Ancak, benim milletimi esir etmek isteyen herhangi bir milletin, bu arzusundan vazgecinceye kadar, amansız duşmanıyım

*Milli egemenlik oyle bir nurdur ki, onun karşısında zincirler erir, tac ve tahtlar batar, mahvolur Milletlerin esirliği uzerine kurulmuş muesseseler her tarafta yıkılmaya mahkumdurlar

* Cumhuriyet fikir serbestliği taraftarıdır Samimi ve meşru olmak şartıyla her fikre saygı duyarız

*Egemenlik kayıtsız ve şartsız milletindir

* Gerci bize milliyetci derler Ama, biz oyle milliyetcileriz ki, işbirliği eden butun milletlere hurmet ve riayet ederiz Onların milliyetlerinin butun icaplarını tanırız Bizim milliyetciliğimiz herhalde hodbince ve mağrurca bir milliyetcilik değildir

* Bilelim ki milli benliğini bilmeyen milletler başka milletlere yem olurlar

*Milli mucadelelere şahsi hırs değil, milli ideal, milli onur sebep olmuştur

*Turk cocuğu ecdadını tanıdıkca daha buyuk işler yapmak icin kendinde kuvvet bulacaktır

*Milli his ile dil arasındaki bağ cok kuvvetlidir Dilin milli ve zengin olması, milli hissin gelişmesinde başlıca etkendir Turk dili, dillerin en zenginlerindendir Yeter ki, bu dil şuurla işlensin Ulkesini, yuksek bağımsızlığını korumasını bilen Turk milleti, dilini de yabancı diller boyunduruğundan kurtarmalıdır

*Bir dinin tabii olması icin akla, fenne, ilme ve mantığa uygun olması lazımdır

* Her fert istediğini duşunmek, istediğine inanmak, kendine mahsus siyasi bir fikre sahip olmak, sectiği bir dinin icaplarını yapmak veya yapmamak hak ve hurriyetine sahiptir Kimsenin fikrine ve vicdanına hakim olunamaz

* Turk Milletinin istidadı ve kesin kararı medeniyet yolunda, durmadan, yılmadan ilerlemektir

* Medeni olmayan insanlar, medeni olanların ayakları altında kalmaya mahkumdurlar

*Buyuk dinimiz calışmayanın insanlıkla hic ilgisi olmadığını bildiriyor Bazı kimseler cağdaş olmayı kafir olmak sayıyorlar Asıl kufur onların bu zannıdır Bu yanlış tefsiri yapanların maksadı İslamların kafirlere esir olmasını istemek değil de nedir? Her sarıklıyı hoca sanmayın, hoca olmak sarıkla değil, dimağladır

* Arkadaşlar, efendiler ve ey millet, iyi biliniz ki, Turkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, muritler, meczuplar memleketi olamaz En doğru, en hakiki tarikat, medeniyet tarikatıdır

*Medeniyetin emir ve talep ettiğini yapmak insan olmak icin yeterlidir

* Biz dunya medeniyeti ailesi icinde bulunuyoruz Medeniyetin butun icaplarını tatbik edeceğiz

*Bizim devlet idaresinde takip ettiğimiz prensipleri, gokten indiği sanılan kitapların dogmalarıyla asla bir tutmamalıdır Biz, ilhamlarımızı, gokten ve gaipten değil, doğrudan doğruya hayattan almış bulunuyoruz

* Milletimiz her gucluk ve zorluk karşısında, durmadan ilerlemekte ve yukselmektedir Buyuk Turk Milletinin bu yoldaki hızını, her vasıtayla arttırmaya calışmak, bizim hepimizin en kutlu vazifemizdir

* İnsan topluluğu kadın ve erkek denilen iki cins insandan murekkeptir Kabil midir ki, bu kutlenin bir parcasını ilerletelim, otekini ihmal edelim de kutlenin butunluğu ilerleyebilsin? Mumkun mudur ki, bir cismin yarısı toprağa zincirlerle bağlı kaldıkca oteki kısmı goklere yukselebilsin?

* Ey kahraman Turk kadını, sen yerde surunmeye değil, omuzlar uzerinde goklere yukselmeye layıksın

*Anaların bugunku evlatlarına vereceği terbiye eski devirlerdeki gibi basit değildir Bugunun anaları icin gerekli vasıfları taşıyan evlat yetiştirmek, evlatlarını bugunku hayat icin faal bir uzuv haline koymak pek cok yuksek vasıflar taşımalarına bağlıdır Onun icin kadınlarımız, hatta erkeklerimizden cok aydın, daha cok feyizli, daha fazla bilgili olmaya mecburdurlar; eğer hakikaten milletin anası olmak istiyorlarsa

* Ben icap ettiği zaman en buyuk hediyem olmak uzere, Turk Milletine canımı vereceğim

*Gencler cesaretimizi takviye ve idame eden sizlersiniz Siz, almakta olduğunuz terbiye ve irfan ile insanlık ve medeniyetin, vatan sevgisinin, fikir hurriyetinin en kıymetli timsali olacaksınız Yukselen yeni nesil, istikbal sizsiniz Cumhuriyeti biz kurduk, onu yukseltecek ve yaşatacak sizsiniz

* Yuksek Turk! Senin icin yuksekliğin hududu yoktur İşte parola budur

*Benim naciz vucudum nasıl olsa bir gun toprak olacaktır Fakat Turkiye Cumhuriyeti ebediyen yaşayacaktır

* Sizler, yani yeni Turkiye'nin genc evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz Dinlenmemek uzere yurumeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar Turk Gencliği gayeye, bizim yuksek idealimize durmadan, yorulmadan yuruyecektir

* Biz cahil dediğimiz zaman, mektepte okumamış olanları kastetmiyoruz Kastettiğimiz ilim, hakikati bilmektir Yoksa okumuş olanlardan en buyuk cahiller cıktığı gibi, hic okumak bilmeyenlerden de hakikati goren gercek alimler cıkabilir

* Musbet bilimlerin temellerine dayanan, guzel sanatları seven, fikir terbiyesinde olduğu kadar beden terbiyesinde de kabiliyeti artmış ve yukselmiş olan erdemli, kudretli bir nesil yetiştirmek ana siyasetimizin acık dileğidir

* Mualimler! Yeni nesli, Cumhuriyetin fedakar oğretmenleri ve eğiticileri, sizler yetiştireceksiniz Ve yeni nesil sizin eseriniz olacaktır Eserin kıymeti, sizin maharetiniz ve fedakarlığınız derecesiyle mutenasip bulunacaktır

* Milleti kurtaranlar yalnız ve ancak oğretmenlerdir Oğretmenden, eğiticiden yoksun bir millet, henuz millet namını almak istidadını keşfetmemiştir

* Dunyanın her tarafından oğretmenler insan topluluğunun en fedakar ve muhterem unsurlarıdır

*Okul sayesinde, okulun vereceği ilim ve fen sayesindedir ki, Turk milleti, Turk sanatı, Turk iktisadiyatı, Turk şiir ve edebiyatı butun guzellikleriyle gelişir

*Turkiye'nin asıl sahibi ve efendisi, gercek uretici olan koyludur O halde, herkesten daha cok refah, saadet ve servete mustahak ve layık olan koyludur Onun icin, Turkiye Buyuk Millet Meclisi'nin iktisadi siyaseti bu asli gayeye erişmek maksadını guder

* Ekonomik kalkınma, Turkiye'nin hur, mustakil, daima daha kuvvetli, daima daha refahlı Turkiye idealinin belkemiğidir