Atatürk Eğitime Verdiği Önem ozet

Atatürk Eğitime Verdiği Önem ozet
0
34

SoruCevap

Yeni Üye
Tepkime
44
Coin
256,937
Eğitim milletlerin bağımsız yaşayabilmeleri, kalkınıp guclenmeleri bakımından hayati onem taşır Ataturk'un eğitime verdiği onemi şu sozleri ile anlayabiliriz: en onemli, en esaslı nokta eğitim meselesidir Cunku, eğitim bir milleti ya hur, bağımsız, şanlı, yuce bir toplum halinde yaşatır, ya da bir milleti esarete ve sefalete terkeder

Ataturk gercekleştirmiş olduğu Harf devrimi, eğitim adına atılmış en onemli adımlardan birisidir Osmanlıca okuyup yazmanın zorluğu karşısında Harf devrimi sayesinde butun yurtta okuma yazma oranında buyuk bir artış olmuş, kulturel anlamda da halk bilincli bir hale gelmiştir Yine eğitimin modernleşmesi ve ilerlemesi adına; eğitim ve oğretim birleştirilmiş, guzel sanatlara değer verilmiş, Turk Dil ve Tarih Kurumlarının Kurulması ile 1936?da gercekleştirilen Universite Reformu sayesinde Turk eğitim sistemi, Ataturk'un onderliğinde kısa surede buyuk bir atılıma imza atmıştır

Ataturk ustun devlet adamlığı yanında ekonomik, sosyal, siyasal ve eğitim alanında yapmış olduğu yenilikler ile Turk Devletine cağ atlatmış bir liderdir Sakarya Savaşı?nın devam ettiği bir zamanda bile Ankara'da Maarif Kongresi yani Milli Eğitim Kongresi savaşa rağmen ertelenmemiş ve 16 Temmuz 1921'de toplanmıştır Ataturk, savaşa rağmen bu kongrenin ertelenmesine razı olmamış, kongrenin acış konuşmasını bile kendisi yapmıştır Bu hadise, Ataturk'un eğitime verdiği onemin buyukluğunun sergilemesi acısından oldukca onemli ve kayda değer bir konudur

Ataturk'e; ?Cumhurbaşkanı olmasaydınız, ne olmak isterdiniz?? diye bir soru yoneltildiğinde; ?Milli Eğitim Bakanı olarak eğitim davasına hizmet etmek isterdim? diye cevap vermesi, O?nun eğitimin, millet hayatındaki olması gereken yeri ve onemine ne kadar buyuk değer verdiğinin bir gostergesi olmuştur

Ataturk, eğitim uzerine bir cok calışmalar yaptırmış, Turk milletinin geleceğini, yuksek eğitim anlayışının gelişmesine ve genc dimağlara yerleşmesine bağlamıştır

Ulu onder, eğitimi gercekleştirecek olan oğretmenlere duyduğu guveni ve değeri şu sozlerle acıklamıştır ?Memleketi ilim, irfan, ekonomi ve bayındırlık alanlarında da yukseltmek, milletimizin her hususta cok verimli olan kabiliyetlerini geliştirmek, gelecek nesillere sağlam, değişmez ve olumlu bir karakter vermek lazımdır Bu kutsal amacları elde etmek icin mucadeleye atılanların arasında oğretmenler, en onemli ve en hassas yeri almaktadır?

Hur ve cağdaş bir toplumun temellerinin sağlam bir eğitimden gectiğini ifade eden Ataturk, ?Milli eğitimde, suratle yuksek bir seviyeye cıkacak olan bir milletin, hayat mucadelesinde maddi ve manevi butun kudretlerinin artacağı muhakkaktır Demekle eğitimin devlet ve insan hayatındaki vazgecilmezliğine dikkati cekmiştir

imagesataturkegitimeverdigionemozet5ad6a71501e46