Atatürk'un actığı ilk universite

Atatürk'un actığı ilk universite
0
16

SoruCevap

Yeni Üye
Tepkime
44
Coin
256,937
Ataturk'un actığı ilk universite hangisidir,
Ataturk'un actığı ilk universitenin adı

İstanbul Darulfununu

Cumhuriyet kurulduktan sonra kısa bir sure Darulfununu Osmani adını taşıyan universite, 1924 yılında 493 sayılı yasa ile İstanbul Darulfununuadını almıştır

İstanbul Darulfununu ’nun tıp, hukuk, edebiyat, fen ve ilahiyat fakulteleri bulunmakta ve yasada tuzel kişiliğe sahip olarak katma butce ile yonetilmesi ongorulmektedir

Osmanlı doneminde, yalnız dinsel oğretim yapan medrese sistemi yanında 1773 ’den başlayarak batı oğretim kurumlarına benzer kurumlar da kurulmuştur 18 yuzyıldan sonra bilimsel gelişmelere kapılarını kapayarak, tutucu bir nitelik kazanan ve zıt dunya goruşune sahip insanlar yetiştiren medreselerin kapatılması, ancak 430 sayılı Tevhidi Tedrisat Kanunu (Oğretim Birliği Yasası) ile 1924 yılında mumkun olmuştur Bu nedenle, meydana gelen boşluğu kapatmak icin aynı yıl Darulfununa bir ilahiyat fakultesi eklenmiştir

Ne var ki; Cumhuriyetin ilk yıllarında kendisinden cok şey beklenen İstanbul Darulfununu, istenilen sonucu verememiş ve 1933 yılında, 2252 sayılı yasayla kaldırılmıştır (Akyuz, 2001: 326) Gercekte, Darulfunun, 1930 yılından itibaren basında da surekli eleştirilere uğramaya başlamıştı Bu eleştiriler iki noktada toplanmaktadır ( Korkut, 1984: 12)

1 Universite Turk Devriminin yerleşmesinde yeterince rol oynamamaktadır Butun reformlara ya karşı cıkmış, ya da pasif direnmeye gecmiştir

2 Universitede bilimsel calışma yoktur

Bu durum dikkate alınarak universitenin incelenmesi ve duzeltilmesi icin alınacak onlemleri gostermek ve rapor hazırlamak uzere, İsvicre ’den Profesor Alfred Malche cağrılmıştır Altı ay Turkiye ’de sozleşmeli yabancı uzman olarak calışan Malche 29 Mayıs 1932 tarihinde 66 sayfalık bir rapor vermiştir ( Kısakurek, 1971: 14; Kocer, 1979: 19)

İstanbul Darulfununu; gerek zamanın Milli Eğitim Bakanı Reşit Galip ’in belirttiği gerekce, gerek Malche ’ın raporunda belirtilen yetersizlikler dikkate alınarak kapatılmış, yerine Cumhuriyetin getirdiği cağdaş yeni bir universitenin kurulmasına karar verilmiştir (Hirş 1950: 229) Bu kararla birlikte Darulfunun kadrosundaki 155 kişinin 59 ’u kadroya alınmış, 96 ’sı kadro dışı bırakılmıştır (Galip ’ten akt Hirş, 1950: 310) Boylece İstanbul Universitesi doğmuştur

İstanbul Universitesi

Almanya ’da Nazi yonetiminden kacan 15 profesor ve uzmanın sığınmacı olarak Turkiye ’ye gelmesini fırsat bilen Ataturk ’un direktifleri ile 6 Haziran 1933 tarih ve 2252 sayılı yasa ile İstanbul Darulfununu kapatılarak yerine İstanbul Universitesi kurulmuştur (Oktem, 1973: 48; Guler, 1994: 71)

1933 yılında yapılan universite reformu ile universite de hem yapı hem de calışma şekli bakımından koklu bir yenileşme amacı gudulduğu gorulur

1933 ’den once universitesozcuğu kullanılmamaktadır Bunun nedenini o zamanki Milli Eğitim Bakanının şu sozlerinden anlamak mumkundur:

Kaynak: mebgovtr

Üst Alt