Atatürkün Kaybettiği Savaşlar

Atatürkün Kaybettiği Savaşlar
0
16

SoruCevap

Yeni Üye
Tepkime
44
Coin
256,937
Ataturk Hangi Savaşları Kaybetti

Ataturkun Kaybettiği Savaşların İsmi

Balkanlarda dort devlete ( Bulgaristan Yunanistan Sırbistan Karadağ ) karşı savaşan Osmanlı devleti savaş sonucunda yenilmiş ve savaş sonrası yapılan Londra antlaşmasıyla tum balkan topraklarını ve Trakyadaki topraklarını kaybetmiştir Ancak kısa bir sure sonra Balkan Devletlerinin Osmanlı devletinden aldıkları topraklar paylaşamamaları ve kendi aralarındaki anlaşmazlıklar nedeniyle IIBalkan Savaşı cıkmıştır Osmanlı Devletide bu durumdan yararlanarak kaybettiği toprakları geri almak icin harekete gecmiştir Bu donemde Balkan Savaşlarına katılmak amacıyla Trablusgarp'tan İstanbula donen Mustafa Kemal Paşa Gelibolu'da gorevlendirilmiştir

IIBalkan Savaşı esnasında Trakyada Bulgarlara karşı verilen mucadeleye Mustafa Kemal Bolayır Kolordusu Kurmay Başkanı olarak katılmıştır Bolayır Kolordusu Bulgarlar' a karşı buyuk başarılar kazanmış ve Edirneyi Bulgarlardan geri almıştır

Aynı yıl icerisinde Mustafa Kemal Sofya askeri ataşeliğine atandı IIBalkan Savaşları sonucunda yapılan İstanbul antlaşmasıyla Meric nehri sınır kabul edilmiş Boylece Osmanlı Devleti I Balkan Savaşında kaybettiği topraklardan bir kısmını geri almayı başarmıştır

Arıburnu Muhabereleri;

Arıburnundaki Anzak Kolordusunun Nisanda yaptığı cıkarmanın temel amacı once Kabatepe ile Kucuk Arıburnu arasındaki kumsallık bolgeye cıkmaktı İlk aşamada Conkbayırı Kocacimen Tepe cizgisi denetim altına alınıp oradan Maltepe bolgesi ele gecirilecek boylece Kuzeydeki Turk kuvvetlerinin Guneyde Seddulbahir bolgesindeki Turk birliklerine yardımı engellenmiş olacaktı

25 Nisan sabahı savaş gemilerinin Turk mevzilerini surekli vuran koruyucu ateş altında Anzak Kolordusunun 1 Tugayından 1500 kişilik ilk hucum dalgası cıkarma botlarının bir şekilde kuzeye kayması sonucu saat 0500te Kabatepe bolgesi yerine Arıburnu Kesimine cıkmak zorunda kalır

Bu noktada kıyı gozetlemesi yapan bir Turk takımının direnişine karşın karaya cıkan Anzak birlikleri belirli bir noktaya kadar ilerler Diğer taraftan Bigalıda bulunan ordu yedeği 19 Tumen 2425 Nisan gecesi Conkbayırı yonunde tatbikat yapmakta idi Gun ağarırken Arıburnu yonunden top seslerinin gelmesi uzerine 19 Tumen Komutanı Yarbay Mustafa Kemal bir cıkarma yapıldığını anlayıp durumu Ordu Komutanına bildirir ancak bir yanıt alamaz

Durum cok kritiktir Mustafa Kemal kıyıda cok zayıf gozetleme ve koruma birlikleri olduğunu duşunerek ve geniş bir sahile yayılmış olan 27 Alayın da ağır kayıplar verdiği haberini alınca duşmanın Conkbayırı Kocacimen Tepe cizgisi ve uzantısını ele gecirmesi durumunda onarılamayacak durumlarla karşılaşacağını kavrar Ordudan emir gelmemiş olmasına karşın girişimi ele alıp tum sorumluluğu yuklenerek 57 Alayı bir batarya ile Kocacimen Tepe yonunde harekete gecirir Kendisi de durumu izlemek uzere Conkbayırına cıktığında Arıburnu kesiminden bazı askerlerin cekilmekte olduklarını ve duşman birliklerinin de bunları izlediklerini gorur

O anı Mustafa Kemal Ruşen Eşref Unaydın ile yaptığı goruşme sırasında şoyle anlatmaktadır

Bu esnada Conkbayırının guneyindeki 261 rakımlı tepeden sahilin gozetleme ve korunmasıyla gorevli olarak orada bulunan bir mufreze askerin Conkbayırına doğru koşmakta kacmakta olduğunu gordum

Bu askerlerin onune kendim cıkarak :

Nicin kacıyorsunuz ? dedim Efendim duşman dediler !

Nerede ?

İşte! diye 261 rakımlı tepeyi gosterdiler

Gercekten de duşmanın bir avcı kuvveti 261 rakımlı tepeye yaklaşmış ve tam bir serbestlik icinde ileriye doğru yuruyordu Şimdi vaziyeti duşunun Ben kuvvetleri (geride) bırakmışım askerler on dakika istirahat etsin diye Duşman da bu tepeye gelmiş Demek ki duşman bana benim askerlerimden daha yakın! Ve duşman benim yere gelse kuvvetlerim cok kotu bir duruma duşecekti O zaman artık bilemiyorum bilincli bir duşunme ile midir yoksa onsezi ile midir bilmiyorum Kacan askerlere :

Duşmandan kacılmaz dedim

Cephanemiz kalmadı dediler

Cephaneniz yoksa sungunuz var dedim

Ve bağırarak bunlara sungu taktırdım Yere yatırdım Aynı zamanda Conkbayırına doğru ilerlemekte olan piyade alayı ile dağ bataryasının yetişebilen askerlerinin marş marşla benim bulunduğum yere gelmeleri icin yanımdaki emir subayını geriye yolladım Bu askerler sungu takıp yere yatınca duşman askerleri de yere yattı Kazandığımız an bu andır

Gercekten de cekilen Turk askerleri mevzi alınca karşı taraf ta mevzi alıp duraklar Boylece 57 Alay Oncu Boluğu'nun Conkbayırına yerleşmesi icin gereken sure kazanılmış olur İşte bu an Canakkale Savaşları Kara Harekatının kaderini belirleyen onemli anlardan birisidir Boylesine onemli anda kilit rolu oynayan kişi ise tartışmasız Mustafa Kemaldir Bu husus Canakkale Savaşları tarihiyle uğralan Turk ve yabancı butun uzmanlar tarafından doğrulanıp vurgulanmaktadır Daha sonra Kolordu Komutanı Esat Paşa'nın izniyle 27 Alaydan geri kalan birlikleri de emrine alan Tumen Komutanı Mustafa Kemal karşı saldırıya gecmek uzere 57Alay'a şu emri verir:

Ben size taarruz emretmiyorum olmeyi emrediyorum Biz olunceye kadar gececek zaman zarfında yerimize başka kuvvetler ve komutanlar kaim olabilir

25 Nisan 1915 gunu vakit ikindiye yaklaşırken ilk cıkarma kademesi olan tumenin sahile cıkışı da tamamlanmıştır Ne var ki 27 Alayın birlikleri ve 57 Alayın yaptığı karşı saldırı ile sungu hucumları sonucu Anzaklar cok sayıda kayıp vermiş ve sahile cekilmişler kritik ve endişeli anlar yaşamaktadırlar Gene de gun batarken Anzak Kolordusunun sahile cıkan Tumeni Arıburnunun sarp yamac ve tepelerinde yerleşme olanağı bulur Bu tarihten başlayarak harekat 1915in Ağustos ayına kadar dort ay boyunca Conkbayırı Kocacimen Tepe Kabatepe bolgelerinde tarafların karşılıklı saldırı ve ozellikle gece yapılan sungu hucumlarıyla yakın boğuşmalar şeklinde ve cok kanlı carpışmalarla gececektir Bu carpışmalar sırasında Turkler de Anzaklar da ağır kayıplar vermişlerdir Ağustos ile birlikte ise savaş şiddetli carpışmalara donuşur Tıpkı Seddulbahirde olduğu gibi Anzak ordusu da taarruz hedeflerine varamamış cıktıkları yerlerde 34 kmlik bir mesafe ilerleyip boşaltmaya kadar da o noktada kalmışlardır

Üst Alt