Atatürk'un okuduğu Okulların Bugunku adları ve durumları

Atatürk'un okuduğu Okulların Bugunku adları ve durumları
0
14

SoruCevap

Yeni Üye
Tepkime
44
Coin
256,937
Ataturk'un Gittiği Okulların Bugunki adları ve durumları

Şemsi Efendi Mektebi
Manastır'da bulunan ve Sabetayist olarak bilinen Şemsi Efendi'nin (o 1917) kurucusu olduğu şimdiki Feyziye Mektepleri'nin oncusu okuldur Mustafa Kemal Ataturk, Mahalle Mektebi'nden sonra burada okuduAyrıca bu okul Mustafa Kemalin Ataturkcu kişiliğinin oluşmasında etkili olmuştur
Okul modern ve laik bir okuldu ve bu ozellikleri nedeniyle defalarca muhafazakar kesimlerin saldırısına uğramış ve zarar gormuştu
Şemsi Efendi Mektebi'nin devamı olan Şişli Terakki Lisesi halen Teşvikiye'de bulunmaktadır

Kuleli Askeri İdadisi
Kuleli Askeri Lisesi, İstanbul Boğazı kıyısında yer alan ve genelde yuksek gelirli insanların oturduğu boğazda cok guzel bir semt ve kuleli askeri lisesinin bulunduğu yerdir

Manastır Askeri İdadisi
Mustafa Kemal Ataturk'un 18961898 yılları arasında okuduğu okulun adıdır Manastır Askeri İdadisi Makedonya'nın Manastır şehrinde bulunmaktadır ve gunumuzde muze olarak kullanılmaktadır Binanin ikinci katında Mustafa Kemal icin ayrılmış bir bolum vardır

Mektebi Harbiyei Şahane (Harp Okulu)
Kara Harp Okulu (KHO) ya da geleneksel adıyla Harbiye, Ankara'da konuşlanmış, Turk Kara Kuvvetleri'nin muvazzaf subay kaynağı, lisans seviyesinde eğitim veren askeri okul

Erkanı Harbiye Mektebi (Harp Akademisi)
Harp Akademileri Komutanlığı, Turk Silahlı Kuvvetleri'ne bağlı lisansustu (yuksek lisans ve doktora) duzeyde eğitim ve oğretim veren, Turk Silahlı Kuvvetleri'ne kurmay subay yetiştiren bir askeri akademidir

Kaynak:wikipedi

Üst Alt