Son konular

Atatürkün ozdeyişleri ve anlamları

Konuyu Yükselt

SoruCevap

Yeni Üye
Tepkime
43
Coin
256,938
ataturkun ozdeyişleri ve anlamlarını nereden bulacağım

Cevap: Ataturkun ozdeyişleri ve anlamları

Ne mutlu Turkumdiyene

Ataturk milliyetciliği Turk toplumunun en eski kaynaklarına dek butun tarihine uzanmakla birlikte asla bir ırk milliyetciliği bir şovenlik değildir Akıp giden zaman icinde Turk ulusunun cok eski bir ulus olduğu bilincini uyandırarak ulusal bağları besleyen geliştiren bir kultur milliyetciliğidir Bu milliyetcilikte yurt Ataturk’un daha ulusal Kurtuluş Savaşı’na başlarken ulusal antlaşma (Misakı Milli) ile sınırları cizilmiş bugunku Turk yurdudur O’nun ‘’Ne mutlu Turkum diyene’’ sozu de zaten boyle bir anlama gelir Kendini Turk bilen Turk duyan Turk olmakta ovunen ve tarihimize yurdumuza ulusumuzun yarınlarına inanan her yurttaşı Turk kabul eden gercekci insancı bir milliyetciliktir bu Amacı da ulusal sınırlarımız icinde yaşayan Turk halkının kendi oz değerlerini temel kulturunu cağdaş uygarlık ilkelerine gore işleyip geliştirmek onu icdış butun bağlayıcı engelleyeci oğelerden kurtararak ilerletmek refaha mutluluğa kavuşturmaktır

Yurtta sulh cihanda sulh

Yurtta sulh cihanda sulh Turk İnkılabının bir temel ilkesi Turk dış politikasının da dayanağıdır 1961 ve 1982 Anayasalarımızda yer alan devlet yonetiminde ve her turlu devlet faaliyetlerinde yonlendirici bir nitelik taşıyan “Yurtta Sulh Cihanda Sulh ilkesi sadece bir parola değil aynı zamanda bir ustun hukuk kuralıdır

“Yurtta Sulh Cihanda Sulh ilkesi bir taraftan yurt icinde huzur ve sukUnu guven icinde yaşamayı diğer taraftan da milletlerarası barış ve guvenliği hedef tutar ilke hem ic politikanın hem de dış politikanın temel dayanağıdır

Ataturk’un belirttiği gibi “Harici siyaset bir heyeti ictimaiyenin teşekkulu dahilisi ile sıkı surette alakadardır Cunku teşekkulu dahiliyeye istinat etmeyen harici siyasetler daima mahkUm kalırlar Bir heyeti ictimaiyenin teşekkulu dahilisi ne kadar kuvvetli olursa siyaseti hariciyesi de o nispette kavi ve rasin olur 6

Yine Ataturk’un dile getirdiği gibi “Harici siyaset dahili teşkilatla mutenasip olmak lazımdır 7

Bu bakımdan “Yurtta Sulh Cihanda Sulh ilkesini ic ve dış politika ile birlikte bir arada incelemek ve değerlendirmek lazımdır

“Yurtta Sulh insanın huzur ve guven icinde insan kişiliğine yakışır şekilde yaşamasını ifade eder “Yurtta Sulh her şeyden once ulkede o insanın insanca yaşamasını insanlık tıynetinin gereğinin tanınmasını ifade eder

“Yurtta Sulh toplum hayatındaki duzeni vatandaşın devlete guvenini devletin de ulkede asayiş ve otoriteyi sağlamasını ongorur Ulkede kanun hakimiyeti ve hukuk hukumranlığıYurtta Sulh ilkesinin en tabii bir sonucudur “Yurtta Sulh Devletin vatandaşına karşı huzur ve guven icinde yaşama imkanına kavuşması icin yukumlulukler de yukler

Ataturk barış icinde Turk insanını mutlu kılmanın yolunu Cumhuriyette bulmuştur Ataturk’e gore Cumhuriyet yeni ve sağlam esaslarıyla Turk milletini emin ve sağlam bir istikbal yoluna koyduğu kadar asıl fikirlerde ve ruhlarda yarattığı guvenlik itibariyle busbutun yeni bir hayatın mujdecisi olmuştur8

“Cihanda Sulh ise milletlerarası barış ve guvenliğin korunmasını ve sağlanmasını milletlerarası barışın bolunmezliğini insanlığın da hepsini bir vucut ve her milleti de onun bir uzvu addetmeyi amac bilir “Cihanda Sulh milletlerarası ilişkilerde kuvvete ve kuvvet tehdidine başvurmamayı milletlerarası uyuşmazlıkların barışcı yollarla cozumlenmesini ongorur

“Cihanda Sulh butun milletleri barış icinde refaha saadete ve daha ileri uygarlık cağına yoneltmeyi ifade eder

“Yurtta Sulh Cihanda Sulh ilkesinin temelinde yatan insan sevgisi ve insanlık anlayışıdır