Son konular

Atatürk'un ozel hayatı

Konuyu Yükselt

SoruCevap

Yeni Üye
Tepkime
41
Coin
256,935
ataturk'un ozel hayatı,Mustafa Kemal Ataturk'un Ozel Hayatı,Ataturk'un Ozel Yaşamı,Ataturk'un Gunluk Yaşantısı

itap okumayı, muzik dinlemeyi, dans etmeyi, ata binmeyi, ucuş seyretmeyi ve yuzmeyi severdi Zeybek oyunlarına, gureşe, Rumeli turkulerine ilgisi vardı Tavla ve bilardo oynamaktan keyif alırdı Sakarya adlı atına ve kopeği Fox'a cok değer verirdi Zengin bir kitaplık oluşturmuştu Devlet adamlarının, sanatcıların, bilim adamlarının, dostların davet edildiği, ulke sorunlarının da konuşulduğu akşam yemekleri Cankaya Koşku'nde sık rastlanan bir durumdu Gerek Cankaya koşkunde gerek İstanbul'da Dolmabahce Sarayı'nda ve kaldığı diğer mekanlarda sık sık muziğe karşı hayranlığının bir yansıması olan, Musıki geceleri duzenlerdi Tabi mensubu olduğu İslamiyet dinine bağlılığıda gunluk hayatında yansımaları olmuştur Ramazan aylarında, diğer gun ve gecelerde duzenlenen musiki gecelerinin duzenlenmesini istemez ve genellikle hatim ve duaların edilmesi icin hafızlar ve hocalar kaldığı mekanlara davet edilirdi Kucukluğunden beri duzenli bir kişiydi Mustafa Kemal Ataturk Temiz giyinmeyi ve hoş kokmayı hayatının bir parcası haline getirmiştir Doğayı cok severdi Sık sık Ataturk Orman Ciftliği'ne gider, modern tarıma geciş yolunda yurutulen calışmalara bizzat katılırdı İleri derecede Fransızca ve az Almanca biliyordu

Aşkları, Aşık Olduğu Kadınlar

Makbule Atadan ve Salih Bozok'a gore, kucuk Mustafa 12 yaşındayken Binbaşı Ruknettin'in 8 yaşındaki kızı Mujgan'a aşık olmuştur Makbule Atadan'a gore ikinci aşkı Hatice olmuş ve Hatice'nin annesi mudahale ederek ilişkisini kesmiştir Ardından Selanik Askeri komutanı Şevki Paşa'nın 12 yaşındaki kızı Emine (Emine Arık)'ye matematik dersini verirken aşık olmuştur

Mustafa Kemal ve Hatice

Can Dundar'ın Milliyet Gazetesi'nde 14 Şubat 2007 tarihinde yer alan koşe yazısında Mustafa Kemal Ataturk'un genclik yıllarında, komuşu kızı Hatice ile yaşadıklarını kaleme alan yazısı :
Selanik'te oğrenci iken, Nadire diye bir komşu kızı varmış Ciğerlerinden hasta olan bu kız Mustafa'ya pek hayranmış Her gecişinde pencereye koşar, ona bakarken yuzunu al basarmış Bir gun komşu kızı Hatice'ye acılmış: Mustafa Bey, oteki arkadaşlarına hic benzemiyordemiş Bu gizli sevdayı Mustafa'ya hissettirmeye karar vermişler Hatice, Zubeyde hanımların evine girer cıkarmış Bir cuma, ailece oturmaya gitmişler Mustafa evde yokmuş Hatice, ust kattan bir şey getirmesi istendiğinde aklındaki planı uygulamaya koymuş Sofadan gecerken, saksı icindeki kırmızı karanfillerden birini gizlice koparmış Mustafa'nın ust katta soldaki yatak odasına dalmış Karyolasının başucundaki masanın uzerinde acık duran tarih kitabının uzerine karanfili bırakmış Korkudan titreyerek koşar adım aşağı inmiş Ciceğin Nadire'den geldiğinin anlaşılacağına eminmiş Az sonra Mustafa eve gelmiş Zubeyde Hanım'ın ve Hatice'nin annesinin ellerini opmuş Hatice'nin de elini sıkmış O donem Turkler arasında el sıkma adeti olmadığından Hatice şaşırmış biraz Zaten gizlice bıraktığı cicekten dolayı pek heyecanlıymış Mustafa bu heyecanı hissetmiş; gozlerini Hatice'nin gozlerine dikmiş Kucuk kız ne yapacağını bilememiş Mustafa Ders calışmam lazımdeyip yukarı cıkmış Cıkar cıkmaz da tekrar aşağı indiği ayak seslerinden anlaşılmış Hatice kalbinin duracağını hissetmiş Cunku, geldiğinde Mustafa'nın elinde o kırmızı karanfil varmış Bu ciceği benim kitabımın arasına kim koydu?diye bağıracak diye cok korkmuş Hatice Ben ettim, sen etmeder gibi bakmış ona Mustafa, Hatice'yi mustehzi gozlerle suzdukten sonra dışarı cıkmış Hatice hemen gidip olanları Nadire ablasına anlatmış Oluyordum korkudan Bir daha beni boyle işlere sokmayındiye yalvarmış Nadire, ciceğinin adresine ulaşmasının keyfiyle beklemeye başlamış
Aradan epey bir zaman gecmiş Bir gun Hatice, Zubeyde Teyze'sinin kendisini oğlu Mustafa'ya istediğini oğrenmiş Ama Hatice'nin annesi, Mustafa asker olup uzaklara gidecek diye bu izaca yanaşmamış Konu kapanmış

Mustafa, Harbiye'de okumak icin İstanbul'a gitmiş Lakin annesine gonderdiği her mektubun altına Hemşiremiz Hatice Hanım'a da mahsus selamlar ederimcumlesini eklemeyi hic ihmal etmemiş Harbiye'den erkanıharp yuzbaşısı olarak cıktığında Hatice'yi yeniden istetmiş Bu kez Hatice'nin ailesi razı olmak uzereyken sarayda calışan bir ahbapları onları uyarmış: Ben, onun hakkında saraya gelen jurnalleri okudum İstikbali cok karanlık Aman uzak durundemiş Hatice'nin annesi, kızını alelacele bir başkasıyla evlendirmiş
Yıllar gecmiş Mustafa Kemal, Ataturkolmuş, Evlenip coluk cocuğa karışan Hatice, yaşadıklarını 1920'lerde bir kış gunu, Kocaeli'nde Maarif Muduru olan apartman komşusu Munir Hayri Bey'e anlatmış Munir Hayri, daha sonra sinema tahsili icin yurtdışına gitmiş Donduğunde Ataturk kendisinden hayatını perdeye yansıtacak bir senaryo yazmasını istemiş Senaryonun esaslarını da bizzat dikte ettirmiş
Munir Hayri : Filme başka neler koymalıyız?
birazda cekinerek;
Munir Hayri : er filmde kadın ve aşk unsuru aranır, bilmem nasıl emredersiniz
emiş ve yıllar once Hatice'den dinlediği hikayeyi Ataturk'e nakletmiş
Hatırlamış Ataturk; gulmuş:
MK Ataturk : Ben, Hatice'nin o karanfili kendi hesabına koyduğunu sanmıştım Hatice zekası, guzelliği ve terbiyesiyle ornek bir kadındı Her vakit hayatımın en değerli hatıraları arasında kalacaktır
Sonra Nadire'yi de hatırlamış;
MK Ataturk : O kızcağızı da bir katiple evlendirdiler Sonra oldu
Birkac gun duşundukten sonra Munir Hayri'yi yeniden cağırmış Ataturk Tamamdemiş Ataturk
MK Ataturk : Bizim cocukluk hikayesini filme koyalım Yalnız Hatice'nin ismini koymayalım Bu, cok masum ve hic de şerefsiz olmayan bir hikayedir, ama belki Hatice'nin torunları filan istemezler
Munir Hayri'nin senaryosu Ben Bir İnkılap Cocuğuyumadını taşıyordu; Ataturk rahatsızlandığı icin cekilemedi
Zubeyde Hanım'ın ikinci eşi ve Mustafa Kemal Ataturk'un uvey babası olan Ragıp Bey'in kardeşi Memduh Hayrettin Bey ile Vasfiye Hanım'ın kızı Fikriye Hanım ve Ataturk arasında bir ilişki olduğu soylense de Milli Mucadele doneminde Ankara İstasyon Binasında ve eski Cankaya koşkunde Fikriye Hanım ile birlikte yaşamalarına rağmen ortadaki akrabalık ilişkisinden oteye gecilmediği aşikar Fikriye hanım Almanya'nın Munih şehrine gonderdikten sonra 29 Ocak 1923'te İzmir'in sayılı zenginlerinden Uşakizade Muammer Bey'in kızı Latife Hanım'la evlendi 1924'de yapılan Sonbahar Seyahati sırasında cift kavga etti ve Mustafa Kemal Paşa Erzurum'dan İsmet Paşa'ya telgraf cekerek boşanacağını bildirdi Ancak az sonra yaverleri Salih Bey (Bozok) ve Kılıc Ali Bey'in aracılığıyla boşanmasından vazgecti Fakat bu evlilik 5 Ağustos 1925 tarihinde son buldu Mustafa Kemal Ataturk'un Ozel Hayatı

Aldığı Kıdem, Nişan ve Unvanlar

Mustafa Kemal Ataturk, yaşamı boyunca eğitmen ve oğretmenleri, ustleri ve amirleri nezdinde herzaman ovguye ve takdire mazhar olmuş, beğenilmiş takdir gormuştur Aynı zamanda elde edilen başarıların ardından alınan ovgulerin yanı sırada pek cok madalya, şilt, odul, kıdem ve unvanda kendisine layık gorulmuştur Mustafa Kemal Ataturk'un Ozel Hayatı

Yaşamını gecirdiği yapılar

* Pembe Ev Selanik
* İnkılap Muzesi İstanbul (BeşiktaşAkaretler Şişli)
* Dolma Bahce Sarayı İstanbul (Beşiktaş)
* Ordu Koşku Ankara (Cankaya)
* Gazi Ciftliği Ankara
* Cankaya Koşku Ankara (Cankaya)
* Ataturk Koşku Yalova
* Ataturk Orman Ciftliği Ankara
* Florya Deniz Koşku İstanbul (Florya)
* Mektupcu Koşku İzmir