Atatürk'un Sporla ilgili soylediği sozler ve acıklamaları

Atatürk'un Sporla ilgili soylediği sozler ve acıklamaları
0
27

SoruCevap

Yeni Üye
Tepkime
44
Coin
256,937
Ataturk'un Sporla ilgili soylediği sozler ve acıklamaları

Mustafa Kemal Ataturk'un Spor ile ilgili sozleri şunlardır:

1 Turk sosyal bunyesinde spor hareketlerini duzenlemekle gorevli olanlar, Turk cocuklarının spor hayatını yuceltmeyi duşunurken sadece gosteriş icin herhangi bir yarışmada kazanmak azmiyle spor cizmezler Esas olan butun yaştaki Turkler icin Beden Eğitimi sağlamaktır

2 Spor yalnız beden kabiliyetinin bir ustunluğu sayılmaz İdrak ve ahlak da bu işe yardım eder Zeka ve kavrayışı kısa olan kuvvetliler , zeka kavrayışı yerinde olan daha az kuvvetlilerle başa cıkamazlar Ben Sporcunun zeki cevik aynı zamanda ahlaklısını severim

3 Her ceşit spor faaliyetini Turk gencliğinin milli terbiyesinin ana unsurlarından saymak lazımdır Bu işte hukumetin şimdiye kadar olduğundan daha cok ciddi ve dikkatli davranması , Turk gencliğinin spor bakımından da milli heyecan icinde , itina ile yetiştirilmesi onemli tutulmalıdır

4 Turk milleti anadan doğma sporcudur Henuz yurumeye başlayan koy cocuklarını bile harman yerinde gureşirken gorursunuz Ata en cok , ve iyi binen yalnız Turk erkekleri değildir Turk kadını da bu işi iyi bilir

5 Turk cocuklarına sporun bu gunku tekniğini oğretmek ve bunların bir kısmını bazı torenlerde ve bayramlarda dekor ortaya koymak gerekir Buna luzum var mı, yok mu ? gibi soruya soyle cevap verilebilir Esasen yoktur ; fakat hakikati ufak bir ornekle ispat edebilmek icin gereklidir

6 Muspet bilimlerin temellerine dayanan , guzel sanatları seven , fikir terbiyesinde olduğu kadar beden terbiyesinde de kabiliyeti artmış ve yukselmiş olan erdemli, kuvvetli bir nesil yetiştirmek ana siyasetimizin acık delilidir

7 Butun millet ve memleket evlatlarını sportmen yapabilmek icin sarfedilen calışmanın ehemmiyet ve kudsiyeti aynı derecede kıymetli ve muhimdir

8 Acık ve kat' i soyleyeyim ki , sporda muvaffak olmak icin her turlu muavenetten ziyade, butun milletce sporun mahiyeti ve kıymeti anlaşılmış olmak ve ona kalpten muhabbet ve onu vatani vazife telakki eylemek lazımdır

9 Dunya spor hayatı ve spor dunyası cok muhimdir Bu kadar muhim olan spor hayatı, bizim icin daha muhimdir Cunku ırk meselesidir, ırkın ıslahı ve kişayişi meselesidir ve hatta biraz da medeniyet meselesidir

10 Her boy olcuşmede arkalarında Turk Milletinin bulunduğu ve Millet şerefini duşunmelerini Turk sporcularına meslek dusturu olarak kaydediyorum

11 Turk sosyal bunyesinde spor duzenlemekle vazifeli olanlar, Turk cocuklarının spor hayatını yuceltmeyi duşunurken sadece gosteriş icin herhangi bir yarışmada kazanmak azmiyle spor yaptırmazlar Esas olan butun yaştaki Turkler icin beden eğitimi ve terbiyesini sağlamaktır

Gazi Mustafa Kemal ATATURK

Ataturkun sporla ilgili sozleri

Ben sporcunun cevik ve namuslusunu severim
Spor, ahlaktır
Turk gencliği, sağlıklı yetişip spor yaparsa ulusumuzun geleceği guvence altındadır
Sporda başarılı olmak icin butun milletce sporun niteliği ve değeri anlaşılmış olmak ve ona kalpten sevgiyle bağlanmak ve onu vatani gorev saymak gerekir
Ben Turk gencliğinin spor yaparak guclu olmasını isterim
Dunya spor hayatı ve spor dunyası cok muhimdir Bu kadar muhim olan spor hayatı, bizim icin daha muhimdir Cunku ırk meselesidir, ırkın ıslahı ve kişayişi meselesidir ve hatta biraz da medeniyet meselesidir

salam kafa sağlam vucuta bulunur

Üst Alt