Atatürkün tiyatro anıları

Atatürkün tiyatro anıları
0
13

SoruCevap

Yeni Üye
Tepkime
44
Coin
256,937
Ataturk, Galip Arcanın yazdığı Sırat Koprusu adlı piyese davetlidir Ataturk piyesin başında mutludur biraz sonra sinirlenmeye başlar ve bir muddet sonra oyun bitince; Bana Galip Arcanı cağırın! der Galip Arcan gelince; Bu piyesi siz mi yazdınız? der Evet paşam ben yazdım Ve Ataturk; Hayır, bu Flor Doranj adlı boldvilinin aynen cevirisi, neden bunu belirtmediniz? Hakkınızda soruşturma actırıyorum diyecektir

Yonetmen Cezmi Ar, başrolde Mustafa Kemal, film cekiyorlar Ve Cezmi Ar Mustafa Kemale, tabii Cumhurbaşkanı ya, şoyle dur boyle dur diyemiyor ama diğer oyunculara şiddetle bağırıyor Ataturk; Gel Cezmi gel, burada başkomutan sensin Ben bu işi bilmem Onemli olan işin iyi cıkması Bana da aynı şiddet ve hiddetle bağıracaksın diyor Cezmi Ar hayatının son gunlerinde; Ben bir daha asla oyle bir oyuncuyla calışmadım diyecektir

Yıl 1937, Munir Hayri Egeli ile Cankayada odalarına cekilirler Ataturk bir film senaryosu yazmıştır, adını da koymuştur adı; Ben bir İnkilap Cocuğuyum dur Kendi yazdığı film senaryosunu, Munir Hayri Egeli cekecektir, Ataturk de oynayacaktır Ama yıl 1937dir, omru vefa etmemiştir

Üst Alt