atık değerlendirme yontemleri nelerdir

atık değerlendirme yontemleri nelerdir
0
7

SoruCevap

Yeni Üye
Tepkime
44
Coin
256,937
Atık değerlendirme yontemleri, atık değerlendirme nedir, atık değerlendirme nasıl yapılır

Atık Değerlendirme Yontemlerinin On Şartları:

Atıkların karıştırılmamış olması

Atıklardan en iyi verim veya donuşum sağlanabilmesi icin atıkların karışmamış olması gerekmektedir

Şehirde yaşayanların gelir duzeyinin yeterli olması

Yerleşim yerinin kent niteliğini taşıması

Atıkların değerlendirilmesiyle ilgili kentte yaşayan insanlara yeterince bilgi verilmeli, bilinclendirilmeli, gerekiyorsa veya gonulluler ortaya cıkıyorsa bunlar da teşvik edilmeli kısaca bu konuda halkın tam bir katılımının sağlanması teşvik edilmelidir

Atık Toplama Yontemleri

Atıkların toplanmasında ve değerlendirilmesinde belediye ile halkın, gonullu kuruluşların, eğitim kurumlarının, siyasi partilerin onemli rolleri olacaktır

Belirlenen amac doğrultusunda en iyi yontemin veya birkac yontemin birlikte olarak belirlenmesi zamanla hangilerinin daha etkin ve verimli olduğunu gorme imkanına kavuşabiliriz

Belediye Cop Kamyonlarının Kullanılması

Atık toplama calışmalarının ozellikle ilk etapta hareket kaynağının belediyeler olacağını belirtmiştik Bu acıdan ozellikle toplama ve dağıtım aşamalarında atıkların taşınması konusunda belediyelerin temizlik hizmetlerinin katkısı olacaktır Bu da normal temizlik iş akış sistemine ilave olan ayrışmış katı atıkların yine belediye elemanlarınca yapılmasıdır

Projenin ileriki aşamalarında gelirlerle alınacak ulaşım aracları (atık toplama kamyonları peyderpey belediyenin arac parkında yer alan cop toplama kamyonlarının yerine ikame edilecektir

Yine ilk etapta oncelikle belediyelerin arac parkında yer alan cop toplama kamyonlarına ilave saatler koyarak toplama işleri yapılır

Halihazır arac parkı

İlave (ozel) Toplama Kamyonları

İkinci etapta yine belediyenin finanse etmesiyle yetecek derecede ozel ayrışmış cop toplama kamyonu alınabilir Daha sonra proje kendi kendini finanse etmeye başlayınca gonullu kuruluşa donuşturulecek olan proje gerekebilecek ozel kamyonları kendisi almaya başlayacaktır

Nokta Alanlara Kumbara Yerleştirme

Kentin her mahallesi veveya sokak başlarına projenin amacına gore ozel olarak yaptırılmış kumbaralar yerleştirilebilir Boylece konut sakinleri biriktirdikleri ayrışmış atıklarını teslik etmek icin cop kamyonunun gelmesinin beklemek zorunda kalmamış olur

Burada198994 yılları arasında İstanbul Buyukşehir Belediye Başkanı olan Nurettin Sozen'in fiyaskoyla sonuclanan uygulaması'nın akıbetine uğramamak icin kumbaraların her mahalle ve sokak başına yerleştirilmiş olması gerekir Burada sozkonusu uygulamayla arada onemli bir fark vardır O da atıklar ayrışmaya konutun icinde başlanmış olmasıdır

Tabiki atıkların tam olarak ayrışmış olup olmaması halkın bilinclendirilme ve kultur duzeyiyle yakından ilgilidir

Gonullu Kuruluşlardan Yardım Alma

Atıkların değerlendirilmesinde ozellikle calışmaların ilk aşamasında gonullu kuruluşların katkısı buyuk olacatır Gonullu kuruluşlar bu calışmanın yurutulmesiyle ilgili danışmanlık ve beşeri kaynak teminiyle ilgili yardımda bulunabilirler

Gonullu kuruluşlar, kentsel ekosistemin ceşitlilik ilkesinde sozedildiği gibi, beldedeki ceşitli sosyal ve kulturel grupların değerlerini ve goruşlerini yansıtmalarının yanısıra, onların ceşitli cozumlerini de gundeme getireceklerdir Yine bu gonullu kuruluşların girişimiyle orgutlenen yapılarla bu cozumleri denemek ve sınamak mumkun olabilecektir

Gonullu kuruluşlar ayrıca, belediyelerin ozellikle kentin fiziksel cevresini geliştirmede cok ihtiyac duydukları yerel kaynakların insan kaynağı ve mali kaynak bağlamında harekete gecirilmesini gercekleştirebilecek potansiyele sahiptirler

Siyasal Partilerden Yardım Alma

Siyasi partilerin genclik ve hanım kolları bu tur uğraşlar icin oldukca meyillidir

Siyasi parti orgutleri ozellikle uyku donemlerinde (secim mevsimi haricinde) en azından atık değerlendirme ve evlerde katı atıkların ayrıştırılması konusunda halkı bilinclendirme konusunda faaliyette bulunabilirler Aynı şekilde kendi buro ve merkezlerinde veveya evlerinde bunu uygulayabilirler

Eğitim Kurumlarından Yardım Alma

Eğitim kurumları atık toplanmasında dinamik bir guctur Burada eğitim kurumlarından bircok konuda yararlanılabilmektedir Bunları şoyle sıralayabiliriz:

Cevre konusunda atık değerlendirme ve evde atıkların ayrıştırılması konusunda oğrenciler bilinclendirilebilir

Eğitim kurumlarında bu faaliyetle ilgili olan gonullu oğrenciler bulunabilir Bu beşeri kaynak calışmalarda dinamik faktor oluşturur

Yine eğitim kurumları bizzat kendi kurum icinde atıkların ayrışmış olarak toplanmasında katkıda bulunabilirler

Eğitim kurumları katı atıkların ayrıştırılmasıyla ilgili olarak duzenlenecek eğitim ve seminer programları icin hem yer hem enformasyon kaynağı oluşturur

Uluslararası Kuruluşlardan Yardım Alma

Uluslararası kuruluşlarla işbirliği icinde calışma, ozellikle bizim gibi cevre konusunda henuz yeterli bir insan ve teknoloji birikimi bulunmayan, ayrıca butcelerinden bu tur yatırımlara yonelik onemli paylar ayıramayan ulke belediyeleri icin hayati onem taşımaktadır

Bu olculerdeki ulkelerde gercekleştirilen başarılı deneyimler, hemen her zaman, bir ya da birkac kuruluşun uluslararası mali , teknik ve insan gucu desteğine dayanmaktadır

Uluslararası kuruluşlar ayrıca;

Bilgienformason kaynağı oluşturma

Kredi finans kaynağı oluşturma

Teknik işbirliği icine girme

Pilot bolge oluşturma vb konularda bu tur calışmalara katkıda bulunabilirler

Gelişmiş Katı Atık Toplama Sistemleri

Gelişmiş katı atık toplama sistemleri daha cok donuşturme işleminin muhendislik kısmına girmektedir Bu calışmanın ikinci etabında yani atık değerlendirme işleminin donuşturme sisteminin kurulmasında kullanılacak bir yontemdir

Üst Alt