Son konular

Betimleme nedir ornek

Konuyu Yükselt

SoruCevap

Yeni Üye
Tepkime
43
Coin
256,938
Canlı ve cansız varlıkları en ince ayrıntılarına kadar anlatma sanatına tasvir (betimleme) denir Cevremizde gorduğumuz her şey betimlenebilirBetimleme en yalın bicimiyle sozcuklerle resim cizme işidir Varlıkların niteliklerini,bu varlıkların duyularımız uzerinde uyandırdıkları izlenimleri belirtmektirBetimleme nesnelerin, varlıkların, belirgin ozelliklerini tanıtıp goz onunde canlandırmaktırBu anlatımda okuyucunun ceşitli duyularına seslenilerek anlatılan varlıkla ilgili izlenim kazanılması amaclanırBu amacın gercekleşmesi icin titiz bir gozlem gerekirGozlem sırasında ayırt edici ozelliklerin anlatılmasına ozen gosterilirYazarın, gorduklerini okuyucunun gozunde canlanacak bicimde anlatmasıyla oluşan bir anlatım bicimidir Betimlemede asıl olan gorselliktir Bu nedenle gozle algılanan renk ve bicim ayrıntılarına buyuk yer verilir

BKZ::wwwturkceedebiyatbetimleyicianlatiminozellikleri94051
:wwwodevvetezlerbetimlemenedir67523

Similar threads

• Soru
Anlatım bicimleri nelerdir, Anlatım bicimleri ve duşunceyi geliştirme yolları nelerdir, Anlatım bicimleri ornekleri ANLATIM BİCİMLERİ ve DUŞUNCEYİ GELİŞTİRME YOLLARI Ceşitli amaclara yonelik olarak gercekleştirilen anlatımın etkileyici olması icin ceşitli yontemlere başvurulurİşte,anlatımı...
Cevaplar
0
Görüntüleme
18
  • Soru
Betimleme nedir, örnek verir misiniz? Betimleme Nedir? Betimleme en yalın biçimiyle sözcüklerle resim çizme işidir. Varlıkların niteliklerinibu varlıkların duyularımız üzerinde uyandırdıkları izlenimleri belirtmektir.Betimleme nesnelerin varlıkların belirgin özelliklerini tanıtıp göz önünde...
Cevaplar
0
Görüntüleme
10
  • Soru
Betimleyici Anlatım Nedir ? Betimleme en yalın biçimiyle sözcüklerle resim çizme işidir. Varlıkların niteliklerini,bu varlıkların duyularımız üzerinde uyandırdıkları izlenimleri belirtmektir.Betimleme nesnelerin, varlıkların, belirgin özelliklerini tanıtıp göz önünde canlandırmaktır.Bu...
Cevaplar
0
Görüntüleme
17
  • Soru
Betimleme nedir? Betimlemeye örnekler Betimlemeyle ilgili örneklerBetimleme en yalın biçimiyle sözcüklerle resim çizme işidir. Varlıkların niteliklerinibu varlıkların duyularımız üzerinde uyandırdıkları izlenimleri belirtmektir.Betimleme nesnelerin varlıkların belirgin özelliklerini tanıtıp göz...
Cevaplar
0
Görüntüleme
13
Üst Alt