Son konular

Bilgisayar başındakileri bekleyen tehlike

Konuyu Yükselt

SoruCevap

Yeni Üye
Tepkime
41
Coin
256,935
Gectiğimiz gunlerde İngiltere’ nin Bristol kentinde Chris Simmons isimli kişinin, ekran başında 12 saat calıştıktan sonra başına gelenler, uzun sure hareketsiz calışanları bekleyen cok onemli bir hastalığı da yeniden gundeme getirdi
Cerrahpaşa Tıp Fakultesi Goğus Hastalıkları Bolumu Oğretim Uyesi Prof Dr Ahmet Rasim Kucukusta, hareketsizliği yol actığı rahatsızları Mynet okurları icin yazdı
Once, 41 yaşındaki bilgisayar programcısını kendi ağzından dinleyelim:
“Benim hayatım bilgisayar başında geciyor O gun de buromda yalnızdım ve sabahtan akşama kadar, neredeyse hic kalkmadan calışmıştım Birden goğsume bir ağrı girdi Bu hayatımda karşılaştığım en şiddetli, en berbat ağrıydı Değil ayağa kalkmak, biraz derin nefes almakla bile goğsume keskin bir bıcak sokuluyordu sanki Kendimi cok kotu hissediyordum, hareket edemiyordum Sonra terlemeye ve nefesimin daralmaya başladığını hissettim Oksururken kan gelince korkum daha da arttı Adeta masamın başında yığılıp kalmıştım Neyse ki tesadufen buroma uğrayan kız arkadaşım beni hemen hastaneye yetiştirdi de, hayatım kurtulmuş oldu
Bu İngiliz bilgisayar programcısı gibi, zamanlarının coğunu hic hareket etmeden geciren pek cok kişinin de başına gelebilecek rahatsızlık akciğer embolisi, yani akciğer damarlarının pıhtı ile tıkanması
AKCİĞER EMBOLİSİ
Akciğer embolisi, akciğer damarlarının bir kan pıhtısı ile tıkanmasına bağlı olarak gelişen bir tablodur Pıhtının kaynağı coğu zaman bacakların derin toplardamarlarıdır
Bacak toplardamarlarında pıhtı oluşumuna neden olan uc onemli faktor vardır:
Kanın damarlarda birikmesi
Damar duvarının zedelenmesi
Kanın koyulaşması
Uzun sure hareket etmeden oturmak kan akımının yavaşlamasına ve kanın bacak toplardamarlarında birikmesine neden olur Hem uzun sureli oturmak ve hem de bacakların sarkıtılması toplardamarlardaki kan akımının yavaşlatarak pıhtı oluşumuna zemin hazırlar Bacak damarlarında oluşan pıhtılar buradan koparak akciğer damarlarını tıkarlar ve akciğer embolisi adı verilen hastalığa neden olurlar
Bir de bu duruma kolaylaştırıcı risk faktorleri eklendiğinde, pıhtı oluşumu kacınılmaz olur Yaşlılar, şişmanlar, gebeler, doğum kontrol hapı kullanan hanımlar, sigara tiryakileri, varisleri olanlar, kalp hastaları ve yakın zaman once ameliyat gecirmiş kişilerde pıhtı oluşma riski cok daha yuksektir
AKCİĞER EMBOLİSİNİN BELİRTİLERİ
Akciğer embolisinin belirtileri tıkanan akciğer damarının buyukluğune gore farklıdır Pıhtı cok buyuk ise kişi aniden fenalaşıp daha ne olduğu anlaşılamadan olebilir Daha kucuk pıhtılar, ani başlayan nefes darlığı, goğus ağrısı, oksuruk, oksurukle kan tukurulmesi, carpıntı, ateş, sıkıntı hissi… gibi değişik belirtilere neden olurlar
Akciğer embolisinin kesin tanısı icin, akciğer rontgeni, sintigrafi, spiral tomografisi, kanda D dimer yuksekliği, bacak toplardamar ultrasonografisi gibi tanı yontemlerinden yararlanılır
ONLEMLER
Zamanlarının coğu masa veya ekran başında gecenlerin, mesela memurların, borsacıların, bankacıların, gazetecilerin… ve diğer buro calışanlarının aşağıdaki onerilere uymaları bu ciddi tehlikeyi azaltmada cok onemlidir:
Bilgisayar karşısında uzun sure hareket etmeden oturmayın, arada kalkıp dolaşın
Kan dolaşımını artırmak icin, bacak kaslarına zaman zaman masaj yapın veya bacaklarınızı 510 saniye sure ile gerip gevşetin
Oturduğunuz zaman bacaklarınızı sarkıtmayın, yukseğe koyun
Cok sıkı coraplar ve jartiyer kullanmayın
Duzenli olarak yuruyuş ve egzersiz yapın
Bol sıvı alın Sigara, alkol ve kafeinli iceceklerden uzak durun
Unutmayın ki, akciğer embolisi olumlere de neden olabilen, ancak onlenmesi mumkun olan bir hastalıktır

Üst Alt