Son konular

Bilgisayarın Özelliklerine Bakmak İçin Çalıştıra Ne Yazıyoruz?

Konuyu Yükselt

SoruCevap

Yeni Üye
Tepkime
41
Coin
256,935
Sevdiklerinle paylaşmayı unutma !
Bilgisayarın özelliklerine bakmak için çalıştıra ne yazıyoruz? Bilgisayar özellikleri nasıl görüntülenir?
İçindekiler

Bilgisayarın özelliklerine bakmak için çalıştıra ne yazıyoruz?​

Bilgisayarın özelliklerini kontrol etmek veya sistem bilgilerini görüntülemek için farklı yöntemler bulunmaktadır. Bunlardan biri, Windows işletim sistemli bilgisayarlarda kullanılan msinfo32 komutudur. Bu komutu çalıştırmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:
Bilgisayarınızın masaüstünde veya Başlat menüsünde bulunan “Çalıştır” (Windows + R) seçeneğini açın.
Açılan “Çalıştır” penceresine msinfo32 yazıp “Tamam” veya “Enter” tuşuna basın.
Bu komutu çalıştırdığınızda, sistem bilgilerinin bulunduğu “Sistem Bilgileri” penceresi açılacaktır.
Bu pencerede, bilgisayarınızın donanım ve yazılım özelliklerini detaylı bir şekilde görebilirsiniz. İşletim sistemi sürümü, işlemci bilgileri, bellek kapasitesi, ekran kartı özellikleri gibi bilgileri bu pencerede bulabilirsiniz.

Bilgisayarın özelliklerini nasıl öğrenebilirim?​

Bilgisayarınızın özelliklerini öğrenmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:
Bilgisayarınızın masaüstünde veya Başlat menüsünde bulunan “Ayarlar” seçeneğini açın.
Açılan Ayarlar penceresinde “Sistem” seçeneğini tıklayın.
Sistem penceresinde, sol tarafta bulunan “Hakkında” seçeneğini seçin.
Bu bölümde, bilgisayarınızın işletim sistemi sürümü, işlemci bilgileri, bellek kapasitesi, ekran kartı özellikleri gibi bilgileri görebilirsiniz.

Bilgisayarımın işletim sistemi sürümünü nasıl öğrenebilirim?​

Bilgisayarınızın işletim sistemi sürümünü öğrenmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:
Bilgisayarınızın masaüstünde veya Başlat menüsünde bulunan “Ayarlar” seçeneğini açın.
Bu bölümde, işletim sistemi sürümünü görebilirsiniz.

Bilgisayarımın işlemci bilgilerini nasıl öğrenebilirim?​

Bilgisayarınızın işlemci bilgilerini öğrenmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:
Bilgisayarınızın masaüstünde veya Başlat menüsünde bulunan “Çalıştır” (Windows + R) seçeneğini açın.
Sistem Bilgileri penceresinde, “İşlemci” bölümüne gidin.
Bu bölümde, işlemci marka, model, hızı ve çekirdek sayısı gibi bilgileri görebilirsiniz.

Bilgisayarımın bellek kapasitesini nasıl öğrenebilirim?​

Bilgisayarınızın bellek kapasitesini öğrenmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:
Sistem Bilgileri penceresinde, “Bellek” bölümüne gidin.
Bu bölümde, bellek kapasitesi ve bellek türü gibi bilgileri görebilirsiniz.

Bilgisayarımın ekran kartı özelliklerini nasıl öğrenebilirim?​

Bilgisayarınızın ekran kartı özelliklerini öğrenmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:
Açılan “Çalıştır” penceresine dxdiag yazıp “Tamam” veya “Enter” tuşuna basın.
DirectX Tanılama Aracı açılacaktır. “Ekran” sekmesine gidin.
Bu sekmede, ekran kartının marka, model ve bellek miktarı gibi bilgileri görebilirsiniz.

Bilgisayarımın sabit disk kapasitesini nasıl öğrenebilirim?​

Bilgisayarınızın sabit disk kapasitesini öğrenmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:
Bilgisayarınızın masaüstünde veya Başlat menüsünde bulunan “Dosya Gezgini” seçeneğini açın.
Dosya Gezgini penceresinde, sol tarafta bulunan “Bu PC” veya “Bilgisayar” seçeneğini tıklayın.
Bu bölümde, sabit disklerin listelendiği bir sayfa açılacaktır.
Burada, her bir sabit diskin kapasitesi ve doluluk oranı gibi bilgileri görebilirsiniz.

Bilgisayarımın işletim sistemi 32 bit mi, 64 bit mi?​

Bilgisayarınızın işletim sisteminin 32 bit mi yoksa 64 bit mi olduğunu öğrenmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:
Bu bölümde, işletim sistemi sürümü ve işletim sistemi türü gibi bilgileri görebilirsiniz. Eğer işletim sistemi türü “64 bit işletim sistemi, x64 tabanlı işlemci” şeklinde görünüyorsa, bilgisayarınız 64 bit işletim sistemine sahiptir.

Bilgisayarımın Wi-Fi özelliği var mı?​

Bilgisayarınızın Wi-Fi özelliğine sahip olup olmadığını öğrenmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:
Açılan Ayarlar penceresinde “Ağ ve İnternet” seçeneğini tıklayın.
“Wi-Fi” bölümüne gidin.
Burada, Wi-Fi ayarlarınızı yönetebilir ve Wi-Fi bağlantılarınızı görüntüleyebilirsiniz. Eğer Wi-Fi ayarlarına erişebiliyorsanız, bilgisayarınız Wi-Fi özelliğine sahiptir.

Bilgisayarımın Bluetooth özelliği var mı?​

Bilgisayarınızın Bluetooth özelliğine sahip olup olmadığını öğrenmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:
Açılan Ayarlar penceresinde “Cihazlar” seçeneğini tıklayın.
“Bluetooth ve diğer cihazlar” bölümüne gidin.
Burada, Bluetooth ayarlarınızı yönetebilir ve Bluetooth bağlantılarınızı görüntüleyebilirsiniz. Eğer Bluetooth ayarlarına erişebiliyorsanız, bilgisayarınız Bluetooth özelliğine sahiptir.

Bilgisayarımın ekran çözünürlüğünü nasıl öğrenebilirim?​

Bilgisayarınızın ekran çözünürlüğünü öğrenmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:
Bilgisayarınızın masaüstünde sağ tıklayın.
Açılan menüden “Ekran Ayarları” seçeneğini tıklayın.
Ekran Ayarları penceresinde, “Çözünürlük” bölümüne gidin.
Bu bölümde, ekranınızın mevcut çözünürlüğünü görebilirsiniz.

Bilgisayarımın işletim sistemi güncel mi?​

Bilgisayarınızın işletim sisteminin güncel olup olmadığını öğrenmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:
Açılan Ayarlar penceresinde “Güncelleştirme ve Güvenlik” seçeneğini tıklayın.
“Windows Update” bölümüne gidin.
Bu bölümde, işletim sisteminizin güncel olup olmadığını kontrol edebilir ve güncellemeleri yükleyebilirsiniz.

Bilgisayarımın batarya sağlığını nasıl öğrenebilirim?​

Bilgisayarınızın batarya sağlığını öğrenmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:
Açılan “Çalıştır” penceresine cmd yazıp “Tamam” veya “Enter” tuşuna basın.
Komut İstemi açıldığında, aşağıdaki komutu yazıp “Enter” tuşuna basın: powercfg /batteryreport
Bu komutu çalıştırdığınızda, bilgisayarınızın batarya sağlığına ilişkin bir rapor oluşturulacaktır.
Raporu görüntülemek için, komut istemine powercfg /batteryreport yazıp “Enter” tuşuna basın.
Bu raporda, bataryanızın sağlık durumu, şarj kapasitesi ve kullanım süresi gibi bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bilgisayarımın işletim sistemi hangi dilde?​

Bilgisayarınızın işletim sisteminin hangi dilde olduğunu öğrenmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:
Açılan Ayarlar penceresinde “Zaman ve Dil” seçeneğini tıklayın.
“Bölge ve Dil” bölümüne gidin.
Bu bölümde, işletim sisteminizin hangi dilde olduğunu görebilirsiniz.

Bilgisayarımın ses kartı özelliklerini nasıl öğrenebilirim?​

Bilgisayarınızın ses kartı özelliklerini öğrenmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:
Açılan “Çalıştır” penceresine dxdiag yazıp “Tamam” veya “Enter” tuşuna basın.
DirectX Tanılama Aracı açılacaktır. “Ses” sekmesine gidin.
Bu sekmede, ses kartının marka, model ve sürüm gibi bilgileri görebilirsiniz.

Bilgisayarımın USB bağlantı noktaları kaç tane?​

Bilgisayarınızın kaç adet USB bağlantı noktasına sahip olduğunu öğrenmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:
Bilgisayarınızın kasasını kontrol edin. Ön ve arka panelde bulunan USB bağlantı noktalarını sayın.
Bazı dizüstü bilgisayar modellerinde, USB bağlantı noktaları yan veya arka tarafta olabilir. Bu durumda, bilgisayarınızın kullanım kılavuzunu kontrol ederek kaç adet USB bağlantı noktasına sahip olduğunu öğrenebilirsiniz.

Bilgisayarımın grafik kartı özelliklerini nasıl öğrenebilirim?​

B

Bilgisayarın Özelliklerine Bakmak İçin Çalıştıra Ne Yazıyoruz?​

Bilgisayarın özelliklerine bakmak için çalıştıra ne yazıyoruz?
Windows 10’da “Sistem Özellikleri” yazarak bilgisayarın özelliklerini görüntüleyebilirsiniz.
Bilgisayarın özelliklerini görmek için “Sistem Bilgisi” komutunu çalıştırabilirsiniz.
Bilgisayarın özelliklerini öğrenmek için “Bilgisayar Özellikleri” yazabilirsiniz.
Bilgisayarın özelliklerine bakmak için “Denetim Masası”nı açarak “Sistem”e tıklayabilirsiniz.
Bilgisayarın özelliklerini görüntülemek için “Başlat” düğmesine sağ tıklayarak “Sistem”i seçebilirsiniz.

Bilgisayarın özelliklerine bakmak için çalıştıra ne yazıyoruz?
Windows 10’da “Sistem Özellikleri” yazarak bilgisayarın özelliklerini görüntüleyebilirsiniz.
Bilgisayarın özelliklerini görmek için “Sistem Bilgisi” komutunu çalıştırabilirsiniz.
Bilgisayarın özelliklerini öğrenmek için “Bilgisayar Özellikleri” yazabilirsiniz.
Bilgisayarın özelliklerine bakmak için “Denetim Masası”nı açarak “Sistem”e tıklayabilirsiniz.
Bilgisayarın özelliklerini görüntülemek için “Başlat” düğmesine sağ tıklayarak “Sistem”i seçebilirsiniz.