Son konular

Bobreklerimizin sağlığını korumak icin neler yapmalıyız Kısaca

Konuyu Yükselt

SoruCevap

Yeni Üye
Tepkime
41
Coin
256,935
Vucudun Suzme Gorevini Ustlenen Bobrekleri korumak icin neler yapmamız gerekir
Vucutta dolaşmakta olan kan, bobreklerde once suzme işlemine tabi tutulur Suzme işleminin gercekleşmesi icin bobreklerin icine kucuk kucuk bircok suzgec yerleştirilmiştir Bu suzgeclerin sayısı ve işlevleri duşunulduğunde cok acık bir yaratılış mucizesiyle karşılaşılır Tek bir bobreğin icinde 1200000 adet suzgec vardır
Bobreklerimizin sağlığını korumak icin yapılması gerekenler

Siyah cay ve kahve aşırı miktarda tuketiminde dikkatli davranmalı

Bitkisel cayları kullanmalı ve alkolden kesinlikle uzaklaşılmalıdır

Bol miktarda su icilmeli,
Besin tuketimi ve su ihtiyacı karşılanırken temiz olmasına ozen gosterilir

Cok aşırı acılı ve baharatlı yemek yemekten kacınılmalıdır

Tuz, yemeklerde az miktarda kullanılmalı mumkunse yemek pişirildikten sonra tuz kullanılmamalı,

Yeterli ve gerektiği kadarıyla kalsiyum alınmalı,

Bobrek iltihaplanması gibi sorunların derhal tedavi edilmesi gerekir

Siyah cay yerine mumkun olduğunca bitkisel caylar tercih edilmeli,

Alkol ve sigaradan uzak durulmalı,

Hayvansal yağ tuketimi sınırlandırılmalı,

Vucudun ideal kilosuna sahip olunmalı, ani kilo kayıplarına dikkat edilmelidir

İdeal kilo hesabı yaparak dikkatli şekilde kilolarını muhafaza etmeliler

Bobreklere iyi gelen besin maddelerinde doktorlar kontrolunde yararlanılmalıdır

Similar threads

• Soru
Bobreklerimizin sağlığı icin neler yapmalıyız kısaca Bobreklerimiz vucudumuzun hayatsal oneme sahip organlarından birisidir Vucudumuzda bulunan 2 bobreğin sağlığını korumak icin yapabileceklerimizi şoyle sıralayabiliriz 1 Duzenli beslenmek bobrek sağlığı icin onemli olup bobrek hastalıklarından...
Cevaplar
0
Görüntüleme
9
  • Soru
Sinir sistemi sağlığı hakkında bilgi Sinir sistemi sağlığı nasıl korunur? Sinir Sisteminin Sağlığını Korumak İcin yapılması gerekenler Beyin Sağlığı Sinir sisteminin ve vucut fonksiyonlarının devamlılığı icin temelini oluşturan en kompleks organımızdır Bizleri hayvanlardan ayıran ana ozellik...
Cevaplar
0
Görüntüleme
8
  • Soru
Boşaltım sistemi organları nelerdir Boşaltım sistemi organları ve gorevleri Boşaltım sistemi organları ne işe yararlar Boşaltım Sistemi Hastalıkları ve Boşaltım Sistemleri Hucrelerdeki protein metabolizması sonucunda oluşan amonyaklar, hucrelerden kan damarları ve kan dolaşımı aracılığıyla...
Cevaplar
0
Görüntüleme
14
  • Soru
boşaltım sistemi organlarının sağlığını korumak icin alınabilecek onlemler Vucudumuzun ic dengesini korumak ve organların duzenli olarak calışmasını sağlamak icin boşaltım sisteminin salığı korunmalıdır İdrar yolları soğuktan korunmalı Vucut temizliğine dikkat edilmeli Gunluk en az 2 litre su...
Cevaplar
0
Görüntüleme
7
  • Soru
Damar Tıkanıklığı (Ateroskleroz), arter duvarında oluşan plağın arteri sertleştirip daraltması ile oluşan durumdur Areterler, oksijen yonunden zengin kanı kalbe ve vucudun diğer bolgelerine taşıyan kan damarlarıdır Arterlerin duvarında oluşabilecek plak, kanın kalbe ve vucuda dağılmasını...
Cevaplar
0
Görüntüleme
17
Üst Alt