Son konular

Boğulma ve bocek sokma uyarısı

Konuyu Yükselt

SoruCevap

Yeni Üye
Tepkime
41
Coin
256,935
İSTANBUL (İHA) – Cerrahpaşa Tıp Fakultesi Goğus Hastalıkları Ana Bilim Dalı oğretim uyesi Prof Dr Ahmet Rasim Kucukusta, bahar mevsiminde astım ve alerjik hastalıkların daha cok ortaya cıktığına dikkat cekerek, havaların ısınması, atmosfer basıncındaki değişiklikler, havadaki nem miktarında farklılıklar ve havaya karışan bitkilere ait polenlerin bunda onemli rolu bulunduğunu bildirdi
Prof Dr Ahmet Rasim Kucukusta, İHA muhabirine yaptığı acıklamada, son araştırmalara gore, Turkiye’de ilkokul cağındaki cocuklarda astımın gorulme oranının ortalama yuzde 10 civarında, erişkinlerde ise yuzde 5 olduğunu belirtti Metropollerde yaşamanın bu acıdan risk faktoru olduğunu ifade eden Prof Kucukusta, astım hastalığının, sanayileşmenin yoğun olduğu ulkelerde ve şehirlerde cok daha fazla gorulduğunu kaydetti
Prof Dr Ahmet Rasim Kucukusta, astıma ve diğer alerjik hastalıklara yol acan alerjenlerin başında polenlerin (cicek tozları) geldiğini vurgulayarak, havaya karışan polenlerin, hassas insanlarda saman nezlesine ve astıma yol acabildiğini soyledi Her polenin alerjiye yol acmadığını hatırlatan Prof Kucukusta, “Turkiye’de ozellikle cayır polenleri, hububat polenleri ve yoreye gore ceşitli ağac polenlerinin, alerjik hastalıkların ortaya cıkmasında buyuk onemi var diye konuştu
Cerrahpaşa Tıp Fakultesi oğretim uyesi Prof Dr Ahmet Rasim Kucukusta, gun icerisinde polenlerin en yoğun olduğu zamanın sabahın erken saatleri olduğunu belirterek, kuru ve ruzgarlı havaların yanı sıra polene yakın ortamların da cok onemli olduğunu bildirdi Polenlerin, ruzgarın etkisiyle cok uzak mesafelere, kilometrelerce uzaklara gidebildiklerini ifade eden Prof Kucukusta, “Ama tabii, o kaynağa ne kadar yakınsanız, soluyacağınız polen sayısı da o kadar fazla olacaktır dedi

IRSİYET VE KAPALI MEKAN KİRLİLİĞİ
Prof Dr Ahmet Rasim Kucukusta, astımın ortaya cıkabilmesi icin hem ırsi yatkınlık olması hem de buna cevre faktorlerinin katkıda bulunması gerektiğini de kaydederek, “Kişi, kendisini olumsuz cevre faktorlerinden koruyarak astımdan pekala korunabilir Bunun başında da hava kirliliği geliyor diye konuştu
Prof Kucukusta, hastalıktan korunmak icin sigara icilen ortamlarda bulunmamak gerektiğini ve diyetin de cok onemli faktor olduğunu vurguladı A ve C vitaminlerini iceren diyetle beslenmenin, balık etini fazla tuketmenin astıma ve diğer alerjik hastalıklara karşı koruyucu etkisinin olduğunu soyleyen Prof Dr Ahmet Rasim Kucukusta, boyle beslenen insanlarda alerjik hastalıklara karşı vucudun kendini daha iyi savunduğunu, daha iyi koruyabildiğini belirtti
Prof Dr Kucukusta, astımlılarda ve diğer alerjisi olanlarda ‘evakarları’nın cok onemli rolunun bulunduğunu da bildirerek, “Bunlar cok kucuk yaratıklar Daha cok sıcak, rutubetli ortamlarda goruluyorlar ve ozellikle de halı gibi, yatak şiltesi gibi, koltuk, kanepe gibi ortamlarda yoğun olarak coğalma imkanını buluyorlar Ozellikle cocuklar, gun icinde yoğun olarak bu alerjenlerle karşılaşıyorlar ve genetik bir yatkınlığı da varsa, zamanla bu akarlara karşı onlarda bir duyarlık hali ortaya cıkıyor dedi
Prof Dr Ahmet Rasim Kucukusta, akarların 5560 derecenin uzerinde yaşamadıklarını ifade ederek, “Onun icin, yıkanabilen giysileri akarlardan, boyle ısıtılmış sularda yıkayarak arındırmak mumkun Ama bir yorganın, bir koltuğun tabii ki yıkanması mumkun değil Evin iyi havalandırılması bu bakımdan cok onemli Bir de bu akarları olduren veya onların alerji meydana getiren dışkılarındaki proteinleri bozan birtakım kimyasal maddeler var Bunların uygulanmasıyla da ozel durumlarda akarlardan olan alerjileri bir miktar azaltmak mumkun diye konuştu

KATKI MADDELERİ
Hazır gıdaların uzun sure dayanması icin geliştirilen bircok katkı maddesinin, hassas kişilerde yan etkileri olabildiğini kaydeden Prof Kucukusta, “En cok astım krizlerine yol acan maddeler bunlar Bir de bunun yanında, gıdaları renklendirmek icin kullanılan ceşitli boyalar veya tat vermek icin kullanılan bir tur baharatlar var Bunların olumsuz etkisi olabiliyor dedi Prof Kucukusta, bu sebepten, astımlı hastalara ve alerjik insanlara, mumkun olduğu kadar doğal şekilde hazırlanmış gıdalarla beslenmelerini onerdi
Cocuklarda alerjinin ilk belirtisi olarak, ozellikle burun kanı veya gecmeyen burun akıntısı şikayetlerinin cok sık gorulduğune dikkat ceken Prof Dr Ahmet Rasim Kucukusta, “Hatta bunlara da cok sık tekrarlayan kulak enfeksiyonları olabilir, sinus olabilir, cocuk ağır işitebilir Mesela televizyonun sesini, muziğin sesini cok fazla acmak isteyebilir, işitme problemleri ortaya cıkabilir Ailede bir duyarlık olduğu zaman, bu cocukta da boyle alerjik nezle veya saman nezlesi olma ihtimali yuksek Bu bakımdan incelenmesi yerinde olur diye konuştu
Prof Dr Kucukusta, cocuklarda gecmeyen ve cok uzun sure devam eden oksuruklerin de bir tur astım formu olduğunu vurgulayarak, “Bu genellikle atlanıyor ‘Cocuk uşuttu, boğazı iltihaplandı’ deniyor, hep antibiyotik veriliyor Oysa bunların buyuk coğunluğu, gercekten de oksurukle seyreden astım turu dedi
Astım hastasının illa da kriz gecirmesi gerekmediğini belirten Prof Kucukusta, “Bunlarda boyle hırıltı, nefes darlığı olması gerekmiyor Ozellikle geceleri ortaya cıkan, burun problemi olan cocuklardaki oksuruklerde mutlaka astım tanısını hesaba katmak gerekiyor diye konuştu

TEDAVİ VE SONUC
Cerrahpaşa Tıp Fakultesi Goğus Hastalıkları Ana Bilim Dalı oğretim uyesi Prof Dr Ahmet Rasim Kucukusta, alerjik hastalıkların herhangi bir tedavi yontemiyle tamamen ortadan kaldırılmasının, yok olmasının mumkun olmadığını dile getirerek, “Cunku bu genetik bir hastalık Astım ve alerjik hastalıklarının oluşmasındaki genetik bozukluk da pek cok genin kontrolu altında Yani tek bir gene mudahaleyle bu işin cozulmesi soz konusu değil Bizim yaptığımız tedaviler, hastalığın tekrarlamasını, belirtilerin şiddetli olmasını onlemeye yonelik tedaviler Burada da ceşitli yontemler var Bunlardan bir tanesi de aşı tedavisi Şimdiye kadar bu tedavi hep iğne şeklinde yapılırdı Son yıllarda ağızdan damla şeklinde olan şekilleri de ortaya cıkmaya başladı Tum bu tedavilerde amac, kişinin vucudunun duyarlılığını o maddeye karşı azaltmak Hakikaten hastalar iyi secilirse, bu tedavi duzenli ve sabırla yapılırsa, bundan hastaların onemli kısmı cok iyi fayda goruyorlar dedi
Prof Dr Ahmet Rasim Kucukusta, korunmanın alerjik hastalıklarda cok onemli olduğuna da temas ederek, “Tedavinin en onemli parcası, kişinin duyarlı olduğu, ona dokunacak faktorlerden mutlaka ciddi şekilde korunmasını sağlamaktır diye konuştu
Bilincli yapılan sporun, astım hastalığı icin cok onemli ve cok yararlı olduğunun da altını cizen Prof Kucukusta, “Onemli olan hastalığın koruyucu tedavisini yapmak ve ondan sonra duzenli bir spora gecmek Ozellikle yuzme, astımlı hastalar icin en cok tavsiye ettiğimiz spor Yuzmeden astım hastaları cok buyuk yarar goruyorlar Hem genel vucut sağlığı icin cok yararlı hem de goğus kaslarını geliştirdiği ve solunumu duzenlediği icin yuzme gercekten astımlı hastalar icin cok ideal, adeta tedavinin bir parcası denebilecek kadar onemli bir spor turu dedi
HAMİLELERE UYARILAR
Prof Dr Ahmet Rasim Kucukusta, astım hastası yakını bulunan hamilelerin de riski azaltmak icin, daha bebek dunyaya gelmeden tedbirler alması gerektiğini bildirerek, “Bunların başında, ev ici havanın temiz olmasına ozen gostermek geliyor Ve ozellikle de annenin sigara icmemesi cok onemli Solunan havanın temiz olmasını sağlamak icin evin mutlaka cok iyi havalandırılması lazım Evde mumkun olduğu kadar, cok akar barındırabilecek ortamları ortadan kaldırmak lazım, en azından yatak odalarında Biz, yatak odalarının daima halısız, kilimsiz, koltuksuz, kanepesiz olmasını arzu ediyoruz ve yatakların da yun icermeyen sentetik şeylerden yapılmış olanlarının tercih edilmesini istiyoruz Evde kopek, kedi ve kuş beslenmemesini oneriyoruz Ve bir de evin neminin yuzde 50′nin altında tutulması cok onemli diye konuştu