Son konular

Boşaltım sistemi organları nelerdir kısaca

Konuyu Yükselt

SoruCevap

Yeni Üye
Tepkime
41
Coin
256,935
Boşaltım sistemi organları ve görevleri nelerdir kısaca bilgi,

Boşaltım sistemi sindirim sistemimizden sonra en fazla önem taşıyan organımızdır. Beslenme aşamasından sonra vücut, besinlerdeki vitaminler alır ve boşaltılacak maddeleri hazırlar. Boşaltım sistemi sayesinde vücuttaki atık maddeler atılma imkanı bulur.

İdrar kanalı, böbreklere bağlıdır. Sıvı besinler tüketildiğinde idrar kanalı oldukça fazla önemlidir. Vücut suyu aldıktan sonra atık maddeler vücutta birikir ve idrar kanalı sayesinde vücuttan atılır.

İdrar kesesi, atılacak maddeleri kendi içerisinde biriktirir ve boşaltıma hazırlar.

İdrar yolu, idrar kesesinde bulunan atığın yoludur.

Vücuttaki atık maddeler atılırken organlar belirli bir sıra içinde kullanılmaktadır. Bu sıra;

Böbrek-idrar kanalı-idrar kesesi-idrar yolu şeklindedir.

Similar threads

• Soru
Boşaltım sistemi organları ve görevleri nelerdir kısaca bilgi, Boşaltım sistemi sindirim sistemimizden sonra en fazla önem taşıyan organımızdır. Beslenme aşamasından sonra vücut, besinlerdeki vitaminler alır ve boşaltılacak maddeleri hazırlar. Boşaltım sistemi sayesinde vücuttaki atık maddeler...
Cevaplar
0
Görüntüleme
15
  • Soru
Boşaltım Sistemi Konu Anlatımı , Boşaltım Sistemi Özellikleri, Boşaltım Sistemi Hastalıkları Besin maddelerinin hücrelerde parçalanması sonucu oluşan artık maddelerin (su, karbondioksit, amonyak, üre, ürik asit, madensel tuzlar ) dışarı atılması olayına boşaltım, bu olayı gerçekleştiren sisteme...
Cevaplar
0
Görüntüleme
21
  • Soru
Boşaltım Sistemi Organları ve Görevleri : İnsanlarda boşaltım sistemi; böbrekler, idrar (sidik) borusu (kanalı) (üreter) ve idrar (sidik) torbası (kesesi) ve üretradan oluşur. a) Böbrekler : Böbrekler, vücutta yaşamsal faaliyetler sonucu oluşan su, üre, ürik asit ve madensel tuzlardan oluşan...
Cevaplar
0
Görüntüleme
16
  • Soru
Boşaltım Sistemi Organları ve Görevleri : İnsanlarda boşaltım sistemi; böbrekler, idrar (sidik) borusu (kanalı) (üreter) ve idrar (sidik) torbası (kesesi) ve üretradan oluşur. a) Böbrekler : Böbrekler, vücutta yaşamsal faaliyetler sonucu oluşan su, üre, ürik asit ve madensel tuzlardan oluşan...
Cevaplar
0
Görüntüleme
12
  • Soru
Boşaltım Sistemi Hakkında BilgiBoşaltım SistemiBoşaltım Sistemimiz Vücudumuzdan Atıkları Uzaklaştırır Canlılar hayatsal faaliyetlerini yürütebilmek için dışarıdan besin alırlar. Bu besinleri enerji verici, yapıcı onarıcı ve düzenleyici olarak kullanırlar. Besin içeriklerinin hayatsal...
Cevaplar
0
Görüntüleme
19
Üst Alt