Boyalı Köyü Ovacık Karabük

Boyalı Köyü Ovacık Karabük
0
19

SoruCevap

Yeni Üye
Tepkime
44
Coin
256,937
Boyalı Köyü Ovacık - Boyalı Köyü Hakkında - Boyalı Köyü Tanıtımı - Boyalı Köyü Resimleri

Karabük
Bilgiler
Nüfus 110 [1] (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 78300
Alan Kodu 0370
Yönetim
Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
İl Karabük
İlçe Ovacık

Boyalı, Karabük ilinin Ovacık ilçesine bağlı bir köydür.

Kültür

Köyümüzün malağı meşhurdür. Tereyağlı ve Pekmezli olarak iki şekilde yapılır. Pekmezlisine ceviz katılır.
Coğrafya

Karabük iline 32 km, Ovacık ilçesine 14 km uzaklıktadır.Köy :Boyalı, Hatlar ve Kösler diye 3 bölümden oluşur. Ayrıca Hoca Köprüsü de bu köye bağlıdır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.ve nem yoktur.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 90
1997 116
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. fakat köylülerin büyük bir ksmı Kardemir'den emeklidir. Şehir merkezine göçler olmaktadır.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Mehmet YILMAZ (HATIPGİLLERİN KALFANIN OĞLU)
2004 - İsmail Aydın (ARAP)
1999 - Ramazan Yılmaz (HATIPGİLLERİN KALFA)
1994 - TURGUT ERORHAN
1989 - NURİ TÜRKKAN (ZOROĞLUGİLLERDEN)
1984 - Ahmet ALPBOĞA (EMİNAĞAGİLLERDEN)

1980 Abdullah Kocataş
Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır.Fakat eğitim öğretim devam etmemektedir. Köyde, içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır.Fakat ciddi bir içme suyu sıkıntısı vardır. İçmeye su bulamayan köylü her nasılsa bahçesini sulamaya suyu herzaman temin etmektedir.Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Herhangi kargo ya da nakliye şirketi yoktur. GSM operatörleri için hiçbir baz istasyonu olmamakla beraber bazı GSM operatörleri için bazı ağaç tepelerinde her nasılsa çekebilmektedir.Sağlık ocağı ve sağlık evi de yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup (yolların bazı bölümü çakıllı ve mucurludur) köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köyde bir cami bir mescit bulunmakta olup 2 tanede kadrolu imamı vardır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz