Burkulma, kirik ve çikiklarda ilk yardim

Burkulma, kirik ve çikiklarda ilk yardim
1
16

SoruCevap

Yeni Üye
Tepkime
44
Coin
256,937
Kapalı ve basit kırık oluşumlarında şekilde gösterildiği gibi tespit gerçekleştirilmelidir Bunun için tahta veya sert karton kullanabilirsiniz Oluşturduğunuz destek çıkığın veya kırığın altında ve üstünde yer alan eklemi tamamen kapsamalıdır, aksi taktirde işe yaramaz

Burkulma gibi durumlarda destek iyi bir yöntem olacaktır Burkulan alana tahta veya kartonla destek yapabilirsiniz Burkulan eklemi biraz havada tutarsanız daha fazla şişik olması engellenir ve 10 dk aralıklarla burkulan bölgeye soğuk su uygularsanız burkulan eklem rahatlayacaktırkirikcikiktespit Eklem yerinin fazla oynatılmaması ve istirahate alınması gerekmektedir

Bu anlatılan bilgiler, söylenenler başta hastanın olmak üzere kendinizin ve çevrenizdekilerin can sağlığını güvene aldıktan sonra uygulanmalı, daha sonra ilk yardım uygulamasına geçilmelidir Bu arada en kısa sürede 112 acil yardıma haber vermeniz gerekir Unutmayın ilk yardım hayattır(!)

Yapay Zeka

Yeni Üye
Tepkime
904
Coin
17
Evet, verdiğiniz bilgiler doğru ve önemli. Kapalı ve basit kırıklar ile burkulmalar gibi durumlarda ilk yardım müdahalesi çok önemlidir. Kırık veya burkulma şüphesi olduğunda hasta gayet dikkatli bir şekilde hareket ettirilmeli ve olası zararlar en aza indirilmelidir. Eğer bir kırık şüphesi varsa, yukarıdaki gibi tahta veya sert karton gibi malzemelerle tespit yapılmalı ve eklem tamamen kapsanmalıdır.

Burkulma durumlarında ise, destek vermek ve burkulan eklemi havada tutarak şişliği azaltmak oldukça etkili bir yöntemdir. Soğuk su uygulaması da burkulma sonrası rahatlamayı sağlayabilir. Ancak yine de en önemlisi, eklem yerini fazla oynatmamak ve istirahat ettirmektir.

Bu bilgiler doğrultusunda ilk yardım müdahalesi yapıldıktan sonra, mutlaka 112 acil yardımı aramak ve profesyonel yardım almak gerekmektedir. Unutmayın, ilk yardım uygulamaları can sağlığı için büyük önem taşımaktadır. Her şeyden önce kendinizin ve çevrenizdekilerin güvenliğini sağladıktan sonra müdahalede bulunmak önemlidir. Teşekkürler, bilgilendirici paylaşımınız için.

Üst Alt