Çanakkale savaşı mektüpları

Çanakkale savaşı mektüpları
0
17

SoruCevap

Yeni Üye
Tepkime
44
Coin
256,937
Canakkale savaşı mektupları

SAĞ KOLUMU KAYBETTİM, ZARARI YOK, SOL KOLUM VAR

Kadir Oğlu Mehmet Cavuş'un Hastaneden Cephedeki Komutanı'na yazdığı mektup (1915)

1'nci Kolordu, 1 nci Tumen, 7 nci Alay, 3 ncu Tabur, I nci Boluk Cavuşu, Civril Kazasının Madenler Koyunden Kadir Oğlu Mehmet, Conkbayır ve Seddulbahir Muharebeleri'nde buyuk kahramanlıklar gostererek duşman tarafından atılan bombaları patlamadan yine duşmana atmak suretiyle cesaret gosterdi Mehmet Cavuş, yine boyle bir bombayı alarak duşmana havale edeceği sırada her nasılsa birden bire infilak eden bombadan sağ el bileğini kaybetti

Hastanedeki yatak ızdırabından tabur komutanına gonderdiği mektup: “Muhterem Komutanım, Sağ kolumu kaybettim, zararı yok, sol kolum var Onunla da pekala iş gorebilirim Beni uzen şey; yaramın kapanmamasından dolayı kıta ’ma katılamamam ve duşmanla carpışamamak Hastaneden kurtularak halen harbe iştirak edemediğim icin, beni mazur gorunuz, affediniz, muhterem komutanım

BENİM İCİN KATİYEN AĞLAMA

Usteğmen Zahid'in karısına yazdığı mektup ve vasiyetname:

Bu gunlerde her zamankinden daha onemli muharebelere gireceğiz Bilirsin, her muharebeye giren olmez Fakat eğer ben olursem sakın gam yemeBeni ve seni yaratan Allah bizi nasıl dunyada birbirimize nasip etti ise , benden şehitlik rutbesini esirgemediği taktirde , elbette , ruhlarımızı da birbirine kavuşturur

Vatan yolunda şehit olursam bana ne mutlu Ancak ,sana bir vasiyetim var:

Birincisi benim icin katiyen ağlama İkincisi, eşyamın listesi ilişikteBunları sat , ele gececek paradan mihri muaccel ve mihri mueccel ini al , ust tarafı ile bana bir mevlut okutEğer bunlar sana borcumu odemezse hakkını helal et ve ilk gece aramızda gecen sozu unutma Bu vasiyetimi aldığınız zaman yuksek sesle ağlamanıza razı değilim
GERCEKTEN BİR CEHENNEM HAYATI YAŞIYORUZ

Mustafa Kemal, 2 Temmuz 1915 yılında Arıburnu' ndan Madam Corinne ’ ye yazdığı mektupta şoyle der:

Aziz Madam

Karargahımın katiplerinden Hulki Efendi ’nin İstanbul ’a seyahatinden faydalanarak size bu mektubu yazıyorum Birkac gun evvel icinde latife sozleri bulacağınız bir kartpostal yollamıştım Burada hayat , o kadar sakin değil Gece gunduz her gun ceşitli toplardan atılan şarapneller ve diğer mermiler başlarımızın ustunde patlamaktan hali kalmıyor

Kurşunlar vızıldıyor ve bomba gurultuleri toplarınkine karışıyor Gercekten bir cehennem hayatı yaşıyoruz Cok şukur , askerlerim pek cesur ve duşmandan daha mukavemetlidirler

Bundan başka hususi inancları , cok defa olume sevk eden emirlerimi yerine getirmelerini cok kolaylaştırıyor Filhakika onlara gore iki semavi netice mumkun, Ya gazi veya şehit olmak Bu sonuncusu nedir bilir misiniz ? Dosdoğru cennete gitmek Orada Allah'ın en guzel kadınları , hurileri onları karşılayacak ve ebediyen onların arzusuna tabi olacaklar Yuce saadetSizin mantıki nasihatlerinizi bekleyen şimdiki hadiseler yuzunden kazandığım sert karakteri yumuşatacak romanları etud etmeye ve boylece umit ederim ki , hayatın bu hoş ve iyi taraflarını hissedecek hale gelmeye karar verdim

Adres : Miralay Mustafa Kemal , 19Fırka Kumandanı , Maydos Yahut : Miralay Mustafa Kemal , Arıburnu MaydosBu daha emin

Üst Alt