Cemaatle Cuma Nasıl Kılınır

Cemaatle Cuma Nasıl Kılınır
0
25

SoruCevap

Yeni Üye
Tepkime
44
Coin
256,937
Cuma Namazı Cemaatle Nasıl Kılınır

Cuma Cemaatle Nasıl Kılınır

Cuma gunu oğle vakti ezan okunduktan sonra, once dort rek'at olan ilk sunneti kılınır Bunun niyeti şoyledir: Niyet ettim Allah rızası icin bugunku cuma namazının ilk sunnetini kılmaya

Cumanın ilk sunnetinin kılınışı aynen oğle namazının dort rek'at sunneti gibidir Sunnet kılındıktan sonra caminin icinde bir ezan daha okunur ve imam minbere cıkarak hutbe okur Hutbe bitince ikamet getirilir ve cumanın iki rek'at farzı cemaatle kılınır İmamın arkasındaki cemaat şoy le niyet eder: Niyet ettim Allah rızası icin bugunku cuma namazının farzını kılmaya, uydum imama

Farzdan sonra cumanın dort rek'at son sunneti kılınır Bunun kılınışı da cumanın ilk sunneti gibidir Niyeti şoyledir: Niyet ettim Allah rızası icin cumanın son sunnetini kılmaya

Cuma namazı boylece tamamlanmış olur

Bundan sonra dileyen dort rek'at Zuhri Ahir:son oğleile iki rek'at da vakit sunneti kılar

Son oğle namazına: Niyet ettim Allah rızası icin vaktine yetişip henuz kılamadığım son oğle namazını kılmayadiye niyet edilir Bu son oğle namazı, oğlenin dort rek'at farzı gibi kılınmakla beraber sunnetlerde olduğu gibi dort rek'atın hepsinde fatihadan sonra sUre okunması daha iyidir

İki rek'at vakit sunnetine de şoyle niyet edilir: Niyet ettim Allah rızası icin vaktin sunnetini kılmayaBu namaz da sabah namazının sunneti gibi kılınır

kaynak:diyanetgovtr

Üst Alt