Son konular

Cevre Kirliliği ve Astım

Konuyu Yükselt

SoruCevap

Yeni Üye
Tepkime
41
Coin
256,935
Cevre Kirliliği ve Astım hakkında bilgiler
Cevresel faktorler, alerjenler ve cocukluk cağında gecirilen viral enfeksiyonların, astımı tırmanışa gecirdiği bilinmektedir

Astım bir halk sağlığı sorunudur Astımda nefes yolları cevresel değişikliklere karşı hassaslaşır, oksuruk ve hırıltılı solunum ortaya cıkar

“Cevresel faktorler, alerjenler ve cocukluk cağında gecirilen viral enfeksiyonlar, astımı tırmanışa gecirir Astımda, nefes yollarında, mikrobik olmayan iltihaba bağlı şişme yaşanır Nefes yollarındaki kaslarda daralma nedeniyle nefes yolları tıkandığından, solunum zorlaşır Astım atağını, cevre kirliliğinin yanında, gribal enfeksiyon, alerjenler, sigara dumanı, hava kirliliği, kimyasal maddeler, uzuntu, stres, bazı ağrı kesiciler, tansiyon duşurucu ilaclar da artırır

Astım yakınmaları saatten saate, gunden gune farklılık gosterir, yakınmalar kişiden kişiye de değişiklik gostererek yaşamı olumsuz etkiler
Astımın topluma zararını onlemek icin, yakalanmayı kolaylaştırıcı faktorleri azaltma yoluna gidilmesi gerekmektedir, cocuklarında astım gelişmesini istemeyen ailelerin, evde yemek pişirirken yemek dumanlarının solunulan havaya yoğun şekilde karışmasına izin vermemeleri gerekmektedir, mutfakta mutlaka uygun bir aspirator bulunması ya da en azından pencerelerin acık tutulması gerekir

250 bin astımlı var
İstanbul ’daki hasta sayısı Avrupa standartlarının altında
İstanbul Tıp Fakultesi Goğus Hastalıkları Anabilim Dalı tarafından 20 kişilik bir ekiple yapılan araştırmada İstanbul ’daki solunum yolu hastalıklarının sıklığı ve nedenleri incelendi

İstanbul Tıp Fakultesi Goğus Hastalıkları Anabilim Dalı tarafından yapılan bir araştırmada, İstanbul`da yaklaşık 250 bin kişinin astım hastası olduğu belirlendi Araştırmada, İstanbul`da astımın gorulme sıklığı yuzde 24 olarak saptandı Avrupa Birliği Solunum Hastalıkları araştırması cercevesinde 20 kişilik bir ekiple, İstanbul`daki astım, kronik bronşit ve diğer solunum yolu hastalıklarının sıklığı ve nedenleri araştırıldı Araştırma icin hava kirliliğinin en yoğun olduğu İstanbul`un Eyup ilcesi ile Karadeniz`den temiz ruzgar alan Beykoz secilmişBuna gore İstanbul`da 250 bin astımlı hasta var
Bu rakam Avrupa standartlarının altında bir rakam Bilinenin aksine hava kirliliğinin astım sıklığı uzerinde belirgin bir etkisi olmadığı goruldu Kronik bronşitte durum farklı Sigara ve hava kirliliği hastalığa yol acan en onemli iki etken Astımın en buyuk nedeni ev tozu akarları ile LPG gazıyla calışan ev gerecleri
Turkiye`deki alerjik astım hastalarının yuzde 70`inde ev tozu akarı alerjisi var Astımlı ev hanımları mutlaka mutfaklarını 24 saat havalandırmalı ve LPG ile calışan ocaklarının uzerine aspirator taktırmalıdır

Astım Nedir?
Astım akciğerlere kadar olan hava yollarını ( Bronşlar ) etkileyen bir hastalıktır Bu hava yolları soluduğumuz havayı burundan itibaren akciğerlere kadar ulaştırır Sağlıklı bir kişide bu soluma olayı kolayca gercekleşir Astımlı bir kişide ise bazı donemlerde soluma zorluğu meydana gelir Astım atağı sırasında bronşlar ( hava yolları ) daralır ve havanın gecişi zorlaşır Bu hava yolu daralmasının bazı nedenleri vardır
Bunlar:
• Bronşları cevreleyen kasların kasılması sonucu hava yollarının daralması
• Bronşun icini saran zarın şişmesi
• Hava yollarında mukus ( sumuk balgam ) adı verilen yapışkan bir salgının aşırı salınması ve bu salgının hava yollarını yer yer tıkaması

Astım Nobetinin Belirtileri Nelerdir?
Bronşlar daraldığı zaman solunum işini yapmak icin daha buyuk caba sarf edilir Akciğerlere giren hava daralan bronşlardan dışarı cıkarken zorlanır Hasta bunu nefes darlığı veya goğuste sıkıntı şeklinde ifade edebilir
Bu sırada hasta ıslık sesine benzer (vızıltı) bir ses cıkarır Akciğere girmiş hava daralmış olan bronşlardan dışarı cıkarken, hasta aşırı zorlanırsa, normalde soluma ( nefes alıp verme ) işi icin kullanılmayan boyun, goğus, omuz ve karın kaslarını kullanır ve daha sık solur

Astımın Bulguları Nelerdir?
• Oksuruk Astımın sık bir bulgusudur Ozellikle gece oksuruğu olur Egzersiz, soğuk hava oksuruğu arttırabilir Hava yollarındaki mukus birikimi ve bronşları cevreleyen kasların kasılması nedeni ile olur
• Vızıltı Astım nobetinin sık karşılaşılan bir bulgusudur Akciğerdeki hava daralmış bronşlardan dışarı cıkarken zorlandığı zaman nefes verirken duyulur
• Sık Soluma Astım nobeti sırasında daralmış ve ici mukus ile dolmuş bronşlarda soluk alıp verme işi zorlaştığından hasta daha sık nefes alıp verebilir Bunu saptamak icin cocuğunuzun 60 saniye icinde kac kez nefes alıp verdiğini sayın; bulduğunuz sayıyı normalde iyiyken olan dakikadaki solunum sayısı ile karşılaştırın
• Goğus Duvarı Derisinde Cekilmeler Daha ağır astım nobetlerinde gorulen bir bulgudur Goğus duvarında kaburgalar arasındaki deri ve boynun onundeki deride ice cekilmeler olabilir Bu bulgu saptandığında hemen hastaneye başvurunuz
Astıma neden olan durumlar ( uyaranlar ) nelerdir ?
Astımın sebebi tam olarak bilinmese de bu hastalıkta hava yollarının bazı uyaranlara aşırı duyarlı olduğu bilinmektedir Bu uyaranlar hava yollarını uyararak astım atağı oluşumuna neden olurlar Bu uyaranlar şoyle sıralanabilir: