Cim Bakımı

Cim Bakımı
0
7

SoruCevap

Yeni Üye
Tepkime
44
Coin
256,937
Cimlerim cok bakımlı, zamanında ne gerekiyorsa yapmaya calışıyorum Nisan ayında sabah kalktığımda bazı yerlerin bir cay bardağı derinliğinde kazılmış olduğunu goruyorum Ne yapacağımı şaşırdım Bir tarafımız ormanlık Herhalde gece bir hayvan gelip kazıyor Ne olabilir, korumak icin nasıl bir tedbir alabilirim Yardımcı olursanız sevinirim

Cevap: Cim Bakımı

Cimler başarılı bir şekilde ekildikten sonra, korunmaları icin optimum duzeyde bakım yapmak zorunludur Cimlerin yıllarca tek tip ve guzel bir gorunum sergilemeleri sadece bu şekilde sağlanabilmektedir Bicme, gubreleme, havalandırma (yuzeyi centme) ve sulama, bu bağlamda en onemli bakım uygulamaları olarak ifade edilmektedir Bunun yanı sıra ayrık otlarıyla ve hastalıklarla mucadele de cim bakımına dahildir

Bicme
Cim bicme, cimenlik alanlardaki en fazla zaman tuketen ve en onemli bakım uygulamaları arasında yer alan bir uygulamadır Doğru gubrelemeyle birlikte gercekleştirilen sık bicme uygulamaları, sık ve halı gibi guclu bir cimenlik alanın gelişmesini destekler, zira cimlerin enine buyumesi teşvik edilmiş olur

Gubreleme
Cimler surekli yeniden yapılanmak ve sık durmak zorunda olduklarından ve cimler bicildiğinde devamlı olarak yuzeyden besin maddeleri eksildiğinden, guclu ve yeşil bir cimenlik alanın gelişebilmesi icin, doğru gubreleme onem kazanmaktadır Cimler surekli bir buyume sureci icindedirler Bu bağlamda ihtiyac duydukları besin maddelerinin bilincli bir gubrelemeyle temin edilmesi gerekir Bu bağlamda cimler sadece azota değil, bunun dışında, fosfat, potasyum, magnezyum ve eser elementlerden meydana gelen dengeli bir karışıma da gereksinim duyarlar

Yağmurlama
Ciminizin daima yeterli neme sahip olmasına dikkat edin Normalde doğal yağışlar bunun icin yeterlidir Yine de cimlerin uzun kuraklık donemlerinde sulanması gerekirse, şu hususlara dikkat edin: Yeni cimenlik alanlar veya yeni ekilmiş yuzeyler 2 gunde bir yaklaşık 12 lm2 suyla yağmurlanmalıdır

Üst Alt