Cinsel yolla bulaşan hastalıklarda en son gelişmeler

Cinsel yolla bulaşan hastalıklarda en son gelişmeler
0
17

SoruCevap

Yeni Üye
Tepkime
44
Coin
256,937
Yerküre Sıhhat Örgütü datalarına nazaran; her gün yaklaşık 1 milyon kişinin Chlamydia ( klamidya ), gonore ( bel soğukluğu ), sifiliz ( frengi ) ve Trichomonas üzere tedavi edilebilen 4 cinsî yolla bulaşan illetten rastgele biri ile infekte olduğu varsayım edilmektedir.

Yerkürede, çok yüksek nispette görülme sıklığına karşın, cinsî yolla bulaşan marazlar ihmal edilmiş bir araştırma meydanıdır. CYBH’ın tedavi ve denetiminde belli zorluklar gösteren beş alan öncelikli olarak kıymetlendirilmektedir.

Chlamydia (klamidya); yaygın test teklifleri, hassaslığı yüksek olan, kolay ulaşılabilir, kolay test teknikleri ve tutarlı maliyetli tesirli tedavi imkanlarına karşın gelir seviyesi yüksek olan devletlerde hala en yaygın tanı konulan bakteriyel cinsî yolla bulaşan etken olarak bilinmektedir.

Chlamydia’nın denetim altına alınmasındaki zorluklar ve şimdiki odak noktası olan infeksiyon tabanlı taramadan, pelvik inflamasyon illetinin neden olduğu üzere morbiditenin güzelleştirilmesine ve tanı almış olguların tedavilerinin geliştirilmesine geçişi destekleyen bulgular tartışılmaktadır. Neisseria gonorrhoeae'de antimikrobiyal direncin ortaya çıkışı ve yaygınlığı küresel olarak bilinmektedir. Özgün antimikrobiyal hususlara odaklanarak, mevcut ve potansiyel gelecek denetim ve tedavi stratejilerini gözden geçirilmektedir.

Bakteriyel vajinoz, bayanlarda en yaygın görülen vajinal bozukluktur; günümüzde sık tekrarlanmasının esas sebebi makul olmayan, ehliyetsiz vade ve yanlış antibiyotik tasarrufudur. Tedaviden sonra infeksiyonun tekrarlanması cinsî partnerlerin eş vakitli tedavi edilmemesinden kaynaklanmaktadır.

Cinsî yolla bulaşan marazlar, düşük ve orta gelirli devletleri orantısız bir formda etkilemektedir. CYBH’ın denetim altına alınmasının ve güzelleştirmesi maksadıyla değerli potansiyel barındıran testlere odaklanan vaka idare stratejilerini gözden geçirmekteyiz. Ayrıyeten, hemcinsi ile cinsî temasta bulunan erkeklerde CYBH’ların görülme sıklığı 1990'ların sonundan beri artmaktadır. HIV’den korunmak için yeni biyomedikal stratejiler ve risk içerikleri tartışılmaktadır.

Üst Alt