Son konular

ÇOCUKLARDA LİF TÜKETİMİ

Konuyu Yükselt

SoruCevap

Yeni Üye
Tepkime
41
Coin
256,935
Çocuğunuzun yeteri kadar lif aldığını düşünüyor musunuz?

Yetişkinler için önerilen günlük lif tüketimi 25-30 gramdır. Peki bu durum çocuklarda nasıl?

Günlük 5 porsiyon meyve ve sebze tüketimi lif ihtiyacını karşılamada yeterlidir. Ben gram olarak istiyorum diyenler için ise Amerikan Pediatri Derneği kolay bir çözüm bulmuş vedemiş ki

Çocuğunuzun yaşı+5 = Günlük alması gereken lif(gram)

Bu lif neden mi bu kadar önemli?

Başta sindirim sistemi olmak üzere kalp damar hastalıkları riskini azaltmada, kanser ve obeziteyi önlemede büyük bir etkisi var. Kabızlığı önlemeye yardımcı olduğu gibi vitamin mineral açısından da oldukça zengindir.

Başlıca lif kaynaklarımız meyve sebzeler olmakla beraber taneli sebze-fasulye/baklagiller, kuruyemişler ve tam tahıllı besinlerdir.

Paketli ürünlerde Mükemmel bir lif kaynağı diyebilmemiz için arkasındaki etikete baktığımızda lif değerinin karşısında 5 gr veya daha fazla yazmalıdır. İyi bir lif kaynağı demek için kriterimiz ise 3 gr lif içeriyor olmasıdır.

Ambalaj üzerinde yazan LİF KAYNAĞIyazılarına inanmayalım bilinçlenip etiket okuyalım sevgili takipçilerim( karbonhidrat miktarının hemen altında yazar).

Similar threads

• Soru
Çocuğunuzun yeteri kadar lif aldığını düşünüyor musunuz? Yetişkinler için önerilen günlük lif tüketimi 25-30 gramdır. Peki bu durum çocuklarda nasıl? Günlük 5 porsiyon meyve ve sebze tüketimi lif ihtiyacını karşılamada yeterlidir. Ben gram olarak istiyorum diyenler için ise Amerikan Pediatri...
Cevaplar
0
Görüntüleme
12
  • Soru
Çocuğunuzun yeteri kadar lif aldığını düşünüyor musunuz? Yetişkinler için önerilen günlük lif tüketimi 25-30 gramdır. Peki bu durum çocuklarda nasıl? Günlük 5 porsiyon meyve ve sebze tüketimi lif ihtiyacını karşılamada yeterlidir. Ben gram olarak istiyorum diyenler için ise Amerikan Pediatri...
Cevaplar
0
Görüntüleme
10
  • Soru
Lifli Gıdalar Nelerdir - Lifli Gıdalar Hakkında Bilgi Günlük olarak yeterli oranda lifli gıdalar tüketmek birçok hastalığa karşı koruyucu etki taşır. Lifler ince bağırsakta sindirilmeyen ve emilemeyen karbonhidrat bileşenleri taşır. Lifli besinler mide, ince bağırsaklar ve kalın...
Cevaplar
0
Görüntüleme
7
  • Soru
Karbonhidratlı Besinler - Karbonhidratlı Besinler Nelerdir Besinlerden sağladığımız en temel enerji kaynağı karbonhidratlardır. Günlük enerji ihtiyacımızın yaklaşık %60' ı karbonhidratlardan sağlanmalıdır. 1 gr karbonhidrat 4 kcal enerji sağlamaktadır. Birkaç molekülden oluşan şeker ve çok...
Cevaplar
0
Görüntüleme
8
  • Soru
Gıda işleme teknikleri ve doğal tarım kaynaklarının değişmesi hangi sebzenin hangi sezona ait olduğunu bizlere unutturmuş durumda. Artık her daim her sebze, meyveyi raflarda görüyor ve kolayca ulaşabiliyoruz bu bize sunulan şık bir imkan gibi görünse de bir çoğunuz şifadan daha çok; kokusuz...
Cevaplar
0
Görüntüleme
11
Üst Alt