Son konular

Çok (Multiple) Alellik Nedir?

Konuyu Yükselt

SoruCevap

Yeni Üye
Tepkime
41
Coin
256,935
Canlılarda karakterlerin ortaya çıkmasını karşılayan faktörler genlerdir Gen veya alel denilen ve aynı karakter üzerinde etkili olan kalıtsal faktörler kromozomların lokus denilen özel bölgelerinde bulunur Biri anne biri de babadan geldiği

Similar threads

• Soru
Kromozomun Yapısı nasıldır kısaca Hucrelerin coğalması esnasında soyacekim ozelliklerinin yeni yavru hucrelere taşınmasında rol oynayan kromozomlar hucrenin nukleusunda yani cekirdeğin icinde ve cift olarak bulunurlar İnsanda 22 cifti somatik (otozom), 1 cifti de cinsiyet kromozomu (eşeysel)...
Cevaplar
0
Görüntüleme
21
  • Soru
Mendel'in kalıtım ile ilgili yaptığı calışmalar Johann Gregor Mendel hakkında; MENDELİN kalıtıma kazandırdıkları Kalıtsal ozelliklerin oğul dolleriyle nasıl aktarıldığını ilk inceleyen bilimadamı Gregor Mendel bezelyeler uzerinde calışmış ve bezelyelerde karakterlerin nasıl taşındığını...
Cevaplar
0
Görüntüleme
6
  • Soru
Akraba Evliliği sakıncaları Kalıtsal Hastalıklar Nelerdir, Kalıtsal Hastalıklar Ve Akraba Evliliğinin sakıncaları, Kalıtsal Hastalıkların nedenleri Anadolu’da daha fazla görülen ve tıp dilinde endogami olarak adlandırılan akraba evliliklerinin en fazla nedenleri arasında genellikle aileye ait...
Cevaplar
0
Görüntüleme
5
  • Soru
Kalıtım İle İlgili Terimler nelerdir Kalıtım terimleriKalıtım İle İlgili Terimleri şöyle açıklayabiliriz: -Kromozom: DNA molekülü ve proteinden oluşur.Üzerinde kalıtım birimi olan genler vardır.İnsanların vücut hücrelerinde 46 kromozom bulunur.Üreme hücrelerinde ise 23 kromozom bulunur. -Gen...
Cevaplar
0
Görüntüleme
6
  • Soru
Kalıtım İle İlgili Terimler Kalıtım İle İlgili Terimler - Kalıtım İle İlgili Terimler Nelerdir? 1- Karakter : Canlının sahip olduğu her bir özelliğe karakter denir. Örnek : Tohum rengi, tohum şekli, meyve rengi, göz rengi, saç rengi, saç şekli. 2- Gen : Canlıların sahip olduğu her bir...
Cevaplar
0
Görüntüleme
13
Üst Alt