Demokratik yönetim anlayışının tarihsel gelişimi ve uygulama örnekleri

0
12

SoruCevap

Yeni Üye
Tepkime
44
Coin
256,937

Cevap: Demokratik yönetim anlayışının tarihsel gelişimi ve başvuru formu örnekleri

Toplumsal ihtiyaçlarımıza bağlı olarak ortaya meydana çıkan sorunların giderilmesindeki güçlükler temsili demokrasinin işlerliğine karşın tartışmaları gündeme getirmiştir Buna ast olarak demokratik yönetim anlayışının geliştirilmesi merkezi ve lokal yönetimlerle sivil toplum kuruluşları aralarında işbirliğinin sağlanmasını taşıyan ilkeler uluslararası metinlerde yer almıştır

Sivil toplum kuruluşları bireylerin ve toplumsal kesimlerin yönetime aktif katılımını amaçlayan iştirakçi yönetim anlayışı esas olarak demokratik işleyişin kapasitesini arttırmayı hedefleyen girişimler olarak görünmektedir Günümüzde manâlı gelişmeler kaydeden sivil toplum kuruluşları katılımcı yönetim talepleriyle bir anlamda bireylerin ve toplumsal kesimlerin demokratik işleyişe karşın yaklaşımlarını ortaya koymaktadırlar

Ülkemizde Demokratik tarihsel süreç içinde sivil toplum anlayışı ve sivil toplumun kurumsallaşmasına karşın yeterli birikim sağlanamamıştır Fakat özellikle son yıllarda merkezi yönetimde ortak idare anlayışı ve iştirakçi demokrasiye yönelik işbirliklerinin gerçekleştiği görünmektedir Bu yöndeki girişimlerin üretime dönük toplumsal kesimlerle gerçekleştirilmesi sebebiyle eleştirilebilmesinin yanında söz konusu işbirlikleri iştirakçi yönetimin kurumsallaşması noktasında önemli bir adım olarak görünmektedir öte yandan merkezi düzeyde katılımcı demokrasinin kurumsallaşmasına yönelik girişimler aynı yaklaşımın yerel düzeyde belediye yönetimleri üstünde uygulanması taleplerine referans teşkil etmektedir

Çalışmamızın amacı sivil toplum kuruluşlarının demokrasi ve katılım kavramlarına ilişkin öngörülerini ve potansiyellerini belirlemektir *

Üst Alt