Son konular

Ders motivasyonu nasıl sağlanır?

Konuyu Yükselt

SoruCevap

Yeni Üye
Tepkime
43
Coin
256,938
imagesdersmotivasyonunasilsaglanir5b085b4e7fe73

Ders motivasyonu icin neler yapılabilirsiniz, Ders calışmak icin motivasyon nasıl sağlanır?
Cocuğun okuldaki başarıları her annebabanın en buyuk isteğidir Bunun icin cocuklara uygun bir calışma ortamı hazırlamaları ve yapılarına uygun bir metot secmeleri gerekirOncelikle gunun belli saatlerini secebilirsiniz Aile calışma saatlerini cocuğun zihninin dinlenmiş olduğu vakitlere getirmelidirler Bu konuda en uygun zamanı cocukla birlikte belirleyebilirler

Dersi sıkıcı hale getirmeyin: Cocuk okuldan geldiğinde hadi hemen derse otur gibi ifadelerden uzak durun Once cocuğun dinlenmesine ve sevdiği bir işle kendini motive etmesine yardımcı olun Mesela cocuk biraz oyun oynayabilir, arkadaşıyla konuşabilir, resim yapabilir Cocuk kendini ne zaman hazır hissederse o zaman calışmalıdır Aksi takdirde başarılı olamayabilir

Calışma ortamının duzenlenmesi: Cocuk derse başlamadan once ortam sevecen hale getirilmelidir Oda duzeni dikkate alınmalı ve oda havalandırılmalıdır Odanın bir koşesi cocuğa uygun şekilde hazırlanmalı ve burada ders calışması sağlanmalıdır Masa duzenlenmeli cocuğun dikkatini dağıtacak arac gerecler ortadan kaldırılmalıdır

Calışma suresinin duzenlenmesi: Cocukların dikkat sureleri kısa olduğundan ders calışırken hemen sıkılırlar Anne baba bu durumu dikkate almalı ve 20, 30 ya da 40 dakikada bir ara vermeli ve bu sure icinde cocuğun dikkatini toplayabileceği şeyler yapmalıdır

(milligazete)