Son konular

Dr.Mehmet Oz Zayıflama

Konuyu Yükselt

SoruCevap

Yeni Üye
Tepkime
41
Coin
256,935
Dr Mehmet Oz Zayıflama Onerileri
Dr Mehmet Oz Zayıflama Formulu
Dr Mehmet Oz Diyet

imagesdrmehmetozzayiflama5b105d17e8d2d

Zayıflamak isteyenlere tavsiyem Akdeniz mutfağı

Kalp sağlığının beslenme ile yakından ilişkili olduğunu vurgulayan Prof Dr Mehmet Oz: Uzerinde 'light' ya da 'diyet' yazılı gıdalara inanmıyorum, hatta tehlikeli buluyorum Bunların icindeki sahte şekerlerin uzun vadede ne yaptığını hala bilmiyoruz

Zayıflamak isteyenlere, Akdeniz mutfağına dayalı Turk diyetini oneriyorum Bu diyet taze sebze, meyve, sarmısak, zeytinyağı, fındık, cay, fıstık, pekmez ve balık ağırlıklı

Dunyaca unlu kalp cerrahı Prof Dr Mehmet Oz, beslenmenin kalp sağlığı uzerindeki etkilerine dikkat cekti Akdeniz mutfağına dayalı Turk diyetini oneren Oz, soframızda bulunması gereken sağlıklı gıdaları anlattı

* Diyet urunlerle beslenmek daha yararlı olur mu?
Uzerinde 'light' ya da 'diyet' yazılı gıdalara inanmıyorum, hatta tehlikeli buluyorum Bunların icindeki sahte şekerlerin uzun vadede ne yaptığını hala bilmiyoruz Kolalı icecekler yerine, limonlu maden suyu icin Kolalı iceceklerin havasını cıkartırsan tatsız oluyor Demek ki, kolalı icecek sevenler aslında karbondioksiti seviyor Ayrıca, bunların icinde yoğun kafein var Kafein bir ceşit ilac Bunu almaya alıştıysan, demek ki vucudunda yanlış olan başka bir şey var Ya uykun var ya da işinden sıkılıyorsun Kafein ayrıca yuksek tansiyona, ritm bozukluğuna yol acar

Diyette nelere dikkat edilmeli? Neleri yasaklıyorsunuz?

Şeker, tuz, pasta, beyaz pirinc, beyaz makarna gibi beyaz renkli yiyeceklerin tuketilmesini istemiyoruz Kabuklu pirincin zararı yok, kepekli makarna da tuketilebilir Aslında onemli olan yediğiniz şeyleri tanımak Coğu kişi yemeklerini televizyon onunde yiyor Ne yediğinin farkına varmıyor bu yuzden Yediğin yemeği duşunmediğin zaman, o yemeği yeme Sadece televizyon onunde değil Orneğin, ofiste bir yerden telefon geldiyse, o sırada yemeyi bırakın, su icin Meşrubatların coğu şekerli, yani kalorili Onların yerine su ya da maden suyu icin Kola icecekseniz, duşunerek, tadını alarak yavaş yavaş icin Susuzluğu gidermek icin bir litreyi bir kerede icmeyin Kolalı icecekler hem şeker hem de kafein iceriyor

Kalp sağlığı acısından en yararlı diyet hangisi?

Akdeniz mutfağına dayalı Turk diyetini oneriyorum Bu diyet taze sebze, meyve, sarmısak, zeytinyağı, fındık, cay, fıstık, pekmez ve balık ağırlıklı Kısa donemde (iki uc hafta) kilo kaybetmek icin yuksek proteinli diyetler kullanılabilir Ardından Akdeniz Turk diyetine donmekte yarar var Bu, kotu kolesterolu (LDL) yuzde 10 duşurur Yeşil veya normal cay, sertleşmiş kalp damarlarından hormon salgılanmasını artırarak damarları genişletir Ozellikle somon balığı omega3 yağ asidi ile kalbinizi korur Kalorinin yuzde 60'ı rafine olmamış kepekli ekmekten gelebilir Ben hastalarıma ozellikle sarmısaklı zeytinyağına batırılmış kepekli ekmeği tavsiye ediyorum Aslında yapılması gerekenler cok basit; kalori miktarını azaltmak, sebze meyve yemek, şeker ve doymuş yağdan uzak durmak, işlenmiş dondurulmuş yemeklerden kacmak

İyi beslenmek geleceğe yatırım

SEBZE: Omega 3 iceren yeşil yapraklı sebzeler, ceviz ve badem yağı kalp icin cok yararlıdır
MEYVE: Meyve yemenin olcusunu gunde bir avuc olarak hesaplayın, kavun karpuzu da ince birer dilim Uzum ve muzda cok yuksek dozda şeker var, uzak duralım Kayısı ve incir ise, cok yararlı
SARMISAK: Vucudun koruyucu hucrelerini destekliyor ve tansiyonu duşuruyor
DOMATES: Cok yararlı Etin yanında ciğ domates yenildiği zaman, domatesin icindeki 'lycopin' adlı antioksidan, etteki zararlı Omega 6'ları zararsız hale donuşturuyor
PİRİNC: Beyaz pirinc ve un her ikisi de anında şekere donuşuyor
LAHANA: Yararlıdır, zayıflatır
YUMURTA: Muhteşem bir protein kaynağı Kolesterolu olanlar rahatlıkla beyazını yiyebilir

DİĞER ONERİLER:
Cay yerine ıhlamur icilmeli Her turlu kızartmadan uzak duralım Kırmızı uzumde kalbi koruyucu bir madde olduğu kanıtlandığı icin akşamları iki kadeh kırmızı şarap icmek cok faydalı Tabii ki, karaciğer rahatsızlığı olanlar haric Her sabah ac karnına bir bardak ılık suyun ardından bir avuc ceviz yenmeli Sutun sağlıklı olanı zor bulunuyor Cocuklara soya sutu icirilmeli 35 yaşın uzerindekilere sutun icindeki laktoz pek iyi gelmediğinden, laktozu alınmış sut yerine bol bol su icirilmelidir İdeal kilonuzun altına duşun Şişmanlık sigara kadar tehlikelidir İdeal rejimler haftada 1 kg verdiren rejimlerdir Eğer haftada bir kilodan fazla kaybediliyorsa, vucuttan sadece su kaybediliyordur Kolalı icecekler yerine limonlu maden suyu tercih edin