Son konular

Dünya astım günü’nde “astım” hastaları dikkat!

Konuyu Yükselt

SoruCevap

Yeni Üye
Tepkime
41
Coin
256,935
Türk Toraks Derneği ve Yerküre Sıhhat Örgütü tarafından kurulan GARD (Global Alliance Against Respiratory Diseases ), Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği ve Sıhhat Bakanlığı işbirliğiyle, her yıl Mayıs ayının birinci Salı günü, memleketimizde ve yerkürede “Dünya Astım Günü” olarak kutlanıyor.

Yerkürede 300 Milyon Astımlı Hasta Var!

Yerkürede yaklaşık 300 milyon kadar astım hastası bulunuyor, memleketimizde ise yaklaşık her 12-13 yetişkinden biri, çocuklarda ise her 7-8 evlattan biri astım hastasıdır. Illetin, yıllar içinde artış gösterildiği görülüyor. Astım, akciğer içi hava yollarında daralmaya neden olan ve alevlenmeler ile seyreden kronik bir akciğer illetidir. Hava yollarındaki bu daralmanın nedeni mikrobik olmayan bir cins iltihap nedeniyle hava yolu düz kaslarının kasılması ve yeniden tıpkı vakitte hava yolu duvarının şişmesidir. Hastalık tekrarlayan nefes darlığı, nefes alıp verirken ortaya çıkan hırıltı/hışıltı/ıslık sesi, göğüste pres hissi ve öksürük üzere belirtilerle kendini gösterir. Belirtilerden bazen hepsi bazen yalnızca bir tanesi görülebilir. Çoklukla çocuklarda tekrar eden öksürük, hırıltı nefes darlığı, geceleri ve sabah kalktığında öksürme, koşma ve ağlama sonrası öksürük, nezle ve gribin uzun sürmesi, göğüse inmesi, burun akıntısı, burun tıkanıklığı üzere dertler, çok sık hastalanma ve çok sık antibiyotik tasarrufu üzere belirtiler astımı düşündürür. Çoklukla çocuklarda besin alerjilerini astım takip eder. Hasebiyle besin alerjili evlatların yakın takibi kıymetlidir.

Astım Nöbetlerini Tetikleyen Faktörler

En sık görülen kronik marazların başında “Astım” gelirken, bahar alerjileri ve mevsim değişikliklerinden kaynaklanan marazlar, astımı etkilemektedir. Astım için en değerli iki risk faktöründen biri genetik yatkınlık, bir oburu ise çevresel tesirlerdir. Ana, peder ya da yakınlarının alerjik illetlere ya da astım illetine sahip olması çocuklarda en değerli risk faktörüyken, alerjenler, tekrarlayan akciğer enfeksiyonları, sigara dumanı, iç ve dış ortam hava kirliliği, beslenme üslubu ise çevresel risk faktörlerini oluşturmaktadır. Virüs enfeksiyonları(soğuk algınlığı, grip), üst teneffüs yolu illetleri (anjin, bademcik, baş sinüslerinde, burun ve burun ardı iltihapları), alerjenler (ev tozları, küfler, evcil hayvanlar, hamam böcekleri ve çiçek tozları), mevsim değişikleri, ağlamak ve gerilim, astım nöbetlerini tetiklemektedir.

Astım Tedavi Edilebilir Bir Hastalıktır!

En âlâ tedavi, astım yapan faktörlerin güzel belirlenmesi ve bunlardan korunma yollarının yeterli bilinmesidir. Korunma yapılmasına karşın şikâyetler oluyorsa kimi ilaç tedavilerine gereksinim vardır. Yerkürede olduğu üzere, devletimizde de bu marazın tedavisi ile ilgili gerekli her türlü̈ ilaç ve gereç bulunmaktadır. Münasebetli ilaç̧ tedavisi ile astımlılar iş ve mektep dâhil günlük hayatlarına, hastalık nedeni ile rastgele bir kısıtlanma olmadan devam edebilirler. Alerjik astımda en kalıcı tedavilerden biride alerjik olunan unsura karsı yapılan aşı tedavileridir. Alerjik astımın tedavisindeki en tesirli yol aşılama tekniğidir ve bu prosedürle illetten kurtulmak mümkündür. Alerji aşıları, astımın gidişatını değiştirebilme potansiyeline sahip tek tedavidir. Mümkün olduğunca erken başlanmalıdır. Zira alerji aşıları dışındaki tedavilerin hiçbiri marazın vücuttan atılmasını sağlamaz, yalnızca mevcut yangının seviyesini azaltır.

Tüm evlatlarımıza ve sizlere sağlıklı günler dilerim...