Son konular

Düşük yağ ve dengeli şeker iceren diyetle sac kaybının onlenmesi

Konuyu Yükselt

SoruCevap

Yeni Üye
Tepkime
41
Coin
256,935
Daha once de belirttiğimiz gibi yiyecekleri, hormonlarınızı duzenlemek ve sac kaybınızı kontrol etmek icin gercek anlamda birer ilac olarak kullanabilirsiniz
Yiyecekler hormonlara cok kısa surede, genellikle sadece birkac hafta icinde etki ederler Bilim adamlan, yuksek oranda hayvansal yağ iceren diyetlerin, kan dolaşımına daha fazla testosteron salgılanmasına neden olduğunu bulmuşlardır
Araştırmalara gore, duşuk oranda yağ iceren yiyecekler ya da vejetaryen yemekleri yiyen kişilerde testosteron seviyesi daha duşuktur Ayrıca yuksek yağ iceren diyetler, hem kadınlarda hem de erkeklerde ostrojen miktarını arttırır Fazla kilolu bir kişide de ostrojen seviyesinin yuksek olması buyuk olasılıktır; bu yuzden doktorlar bazı obez erkeklerde goğuslerin buyumesinin nedeninin de bu olduğuna inanmaktadırlar Kısaca, genel olarak yuksek oranda yağ iceren diyetler vucudunuzun normal hormonal dengesini tamamen bozmaktadır
Bu durum tabii ki, testosteronun erkek tipi kellikte onemli bir rol oynamasından dolayı sac kaybını doğrudan etkiler Araştırmalar ayrıca, yuksek yağ iceren diyetlerin, cinsellik hormonunu bağlayan globulin olarak bilinen bir proteinin de azalmasına neden olduğunu gostermiştir Bu protein, vucut tarafından ihtiyac duyulana kadar cinsellik hormonunun hareketsiz durmasını sağlar Kan dolaşımında bu protein azaldığında, daha fazla testosteron dolaşıma girer ve uygun koşulları bulduğunda da sac folikullerinde DHT’ye donuşur Sac folikullerindeki yağ bezleri, testosteronu DHT’ye donuşturen bir enzim olan 5alfareduktaz’ı barındırırlar ve testosteron da dahil olmak uzere dolaşımda bulunan hormon seviyesinin yuksek olması bu yağ bezlerinin hareketini arttırabilir Daha da kotusu, kelleşen bolgelerdeki sac folikullerinde bulunan yağ bezleri, kelleşmeyen yerlerdekinden daha geniştir
1985 yılında yapılan bir araştırmada Masumi Inaba adlı Japon bir araştırmacı bu olayı anlatan bir rapor yayınlamış ve beslenme bicimlerinin batılılaşmasındaki artışla birlikte, Japon erkeklerinde daha fazla kelleşme gorulmeye başlandığını ortaya koymuştur Japon halkı onceki kuşaklara gore daha fazla kırmızı et yemekte ve boylece daha fazla hayvansal yağ almış olmaktadır Inaba’nm teorisine gore, doğrudan fazla miktarda hayvansal yağ alımı, kelleşmede artışa yol acıyordu; cunku yuksek hayvansal yağ seviyesi sac folikullerindeki yağ bezlerinin buyumesine neden oluyor ve bu da, daha fazla DHT uretimine ve folikullerin daha cok zarar gormesine yol acıyordu
En etkili hormonal diyet konusunda araştırma yaparken, sayısız araştırma, makale ve kitap okudum Bunlara Prof Dr Barry Sears’ın yazdığı ve 1995′te en cok satan kitaplar listesine giren The Zone da dahildi Bu kitapta, hormonal olarak sac buyumesini destekleyici ve sac kaybını onleyici bir diyetle ilgili daha fazla ipucu buldum
Bir biyokimyager olan Dr Sears, AİDS tedavisinde kullanılmış bir ilac olan AZT de dahil olmak uzere, birkac kanser ilacının dağıtım sisteminin oluşturulmasına doğrudan katkıda bulunmuş biridir 1982′de Dr Sears, hormonların davranışlarını da kapsayan lipit (yağ) araştırmaları konusunda calışıyordu O yıl Nobel Fizyoloji ve Tıp Odulu, Stockholm’deki Karolinska Enstitusu’nden Sune Bergstorm ve Bengt Samuelsson’a ve İngiltere’deki Royal College of Surgeons’dan John Vane’e verilmişti Araştırmalarının konusu, eicosanoid adı verilen cok guclu bir hormon grubuydu
Eicosanoidler, vucuttaki en guclu ve onemli maddelerdendirler Dr Sears onları, vucudu bir arada tutan “molekuler yapıştırıcılar, insan vucudunun butun fonksiyonlarım kontrol eden ana şalterler olarak gormektedir Butun sistemleri: testosteronun davranışında temel faktor olan, vucudumuzdaki yağ stoğunu duzenleyen sistemleri bile kontrol etmektedirler
Dr Sears, bu hormonlar kontrol edilebilirse, insan fizyolojisiyle ilgili her şeyin kontrol edilebileceğini fark etti
Kitapta kellikten bahsedilmemesine rağmen, The Zone’u okuduktan sonra, kitaptakine benzer (testosteron, ensulin ve eicosanoidleri kontrol altına alan bir diyet) duşuk hayvansal yağ ve dengeli şeker iceren bir diyetle, hormonal denge ve dolayısıyla DHT seviyelerinde bir duşuş sağlayarak, sac kaybına karşı savaşmanın mumkun olabileceğini ayrımsadım Bu aynca vucudun finasteride’ye (ProscarPropecia) daha iyi cevap vermesini sağlayacaktı
O sırada, saclarımın tekrar cıkması durmuş gibiydi Sac kaybım ilerlemiyordu ama, finasteride aldığım ilk bir bucuk yıl icinde gorduğum kayda değer sac artışını da goremiyordum
Şekeri dengeleyici bir diyete başladıktan sadece iki ay sonra, vucudumda ve aynı şekilde başımda kayda değer değişiklikler gormeye başladım Gunluk hayatta performansım artmakla kalmamış – artık daha inceydim saclarım da cıkmaya başlamıştı Hormonlanmı kontrol ederek finasteride’nin etkinliğini arttırabileceğime olan inancım doğru cıkmıştı Ayrıca hala ilacın hicbir yan etkisiyle karşılaşmamıştım
Tecrubelerimi aktarmak icin Dr Sears’ın ofisini aradım Birkac kişi onu arayarak şeker dengeleyici bir diyetin sac kaybını engellemede yardımcı olup olmayacağını sormuştu; bu telefonları bana yonlendirmeye başladılar Beni arayan herkese şeker dengeleyici diyetin sac kaybı ile savaşmamdaki pozitif etkilerinden bahsettim ve bu kişilerle finasteride’yi ve bitkisel tedavileri de tartıştım Diyet ve bitkisel terapi kombinasyonunu onerdiğim kişilerin coğu, sacın tekrar cıkması da dahil olmak uzere onemli pozitif sonuclara ulaştılar
Birkac ay sonra Dr Sears’ın ofisine, sac kaybı konusunda bir kitap uzerinde calıştığımı bildirdim Bu kitap, erkek tipi kelliğe neden olan DHT’nin etkilerini kontrol etmeyi de iceriyordu
Dr Sears ertesi gun beni aradı ve deneyimlerim, bilgi toplama ve tuketici hakları savunuculuğu konularında konuştuk Şeker dengeleyici bir diyetin (Zone diyeti ya da diyabet hastalarının uyguladığı diyet gibi), erkek tipi kelliğin tedavisinin etkili olmasındaki oneminden bahsedince (benim ve tavsiyede bulunduğum bircok erkeğin deneyimlerine gore), bu konu Dr Sears’ın ilgisini cekti ve benim bulgularımı onayladı Sonradan bana şeker dengeleyici bir diyetin, testosteronun da otesine gecen hormonal etkilerinin, kelliğe doğru giden erkeklere ne şekilde bir yardım sunduğunu acıkladı:
“Molekuler seviyede kellik, hormonal bir bozukluk durumu olarak gorulebilir Testosteronun alt urunu olan DHT hormonunun, kelliğin başlıca sebebi olduğu acıktır Bu yuzden, DHT seviyesini azaltacak mudahalelerin kellik uzerinde faydası olması gerekir Proscar (finasteride) olarak bilinen ilac bu araclardan biridir ve testosteronu DHT’ye donuşturen enzimi engellemektedir Proscar’ın buyuyen prostatın tedavisinde birincil ilac olarak kullanılmasının nedeni de budur Bir başka biyokimyasal yaklaşım ise testosteronun uretimini kontrol etmektir Bu da diyetin duzenlenmesiyle yapılabilir
Dr Sears az yağlı, şeker dengeleyici bir diyetin bunu nasu yaptığını ve bir başka yaşamsal hormon olan ensulinin onemli rolunu anlatmaya devam etti:
“Bu ceşit bir diyet, bir başka hormon olan ensulini dar bir aralıkta tutmaya dayanır: Ne cok yuksek, ne de cok duşuk bir seviyede Bunu yaparak kişi, vucutta araşidonik asit denilen temel yağ asidinin uretimini kontrol altına alır Araşidonik asidin seviyesi kontrol altına alındığında, testisler deki Leydig hucreleri tarafından uretilen testosteron da kontrol altına alınmış olur “Diyetsel kontrol, bir hap icivermekten daima daha zordur, ama hicbir yan etkisi yoktur Ustelik, araşidonik asidi kontrol altına almanın, ozellikle eicosanoidler olarak bilinen diğer bir hormonal sistemde ek faydaları da olacaktır Eicosanoidler, fizyolojik sistemlerimizi kontrol eden super hormonlardır ve başka gorevlerinin yanında, yuksek tansiyonu ve sacın ana yapı bileşeni olan keratin gibi yapısal proteinlerin sentezini de kontrol ederler
Bu hassas dengeyi nasıl koruyacaksınız? Dr Sears, beslenmede doğru proteinkarbonhidrat oranını almayı başarmakla, eicosanoid hormonlarının bir ilac derecesinde kontrol edilebileceğini acıkladı: “Yiyeceği, her oğunde vucuda belli bir miktar protein ve karbonhidrat sağlayan receteli bir ilac gibi kullanmış olacaksınız aslında
Benim ve bircok başka erkeğin deneyimlerinde bu yontem, ozellikle sac folikullerini olduren DHT’nin uretimini onleyen bitkiler ve yine DHT uretimini engelleyen bir ilac olan finasteride ile kombinasyon halinde kullanıldığında sac dokulmesini engellemede etkili oldu
Beslenme şeklinizi değiştirmenin bir başka artısı da şudur: Sac ve kafa derisi icin onemli besinler sağlayan yiyecekler ve bu onemli besinlerin alımını ve emilimini maksimum duzeye cıkaracak yiyecekler yediğinizde, sac dokulmesi ile savaşmakla kalmıyor, aynı zamanda sac cıkmasını da teşvik etmiş oluyorsunuz Şeker dengeleyici bir beslenme bunu da başarmaktadır
Eğer erkek tipi kelliğiniz yoksa yiyecekler normal sac uzamasında bir yan etkiye neden olmaz; ama erkek tipi kellik genini miras almış olanların hayatında derin bir rol oynar