Erim Erim Eriyesin Türküsü'nün Hikayesi

Erim Erim Eriyesin Türküsü'nün Hikayesi

Gerçek_Tarihçi

Super Mod
Yeni Üye
Premium Üye
Tepkime
13
Coin
16

1728995942160.png

ERİM ERİM ERİYESİN TÜRKÜSÜ'NÜN HİKAYESİ

1971 yılında askeri darbe sonucu Süleyman Demirel hükümeti devrilmiş, Nihat Erim başkanlığında bir hükümet kurulmuştu. Bu hükümet sol kesime karşı şiddetli baskı uyguluyordu.

Buna Deniz Gezmiş ve Arkadaşlarının asılması da eklenince Mahzuni'yi çok derinden yaralamış olan bu haksız infazları protesto için, "Erim Erim Eriyesin" türküsünü patlatır.

Ne demek o zaman başbakana böyle türkü yakmak. Hemen tutuklanır ve 10.5 ay cezaya çarptırılır.

Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının asılmasını protesto için, "Erim Erim eriyesin" diye bir Türküden yargılanırken, Mahkeme Baskanı, "Erim'in plağının çalınmasını" istedi. Olayın ilginç yanına bak!

Bütün heyet, gazeteciler ve dinleyiciler herkes orada. Plağı koydular. Hakim, yargılamayı unutmuş, kalemi almış eline tempo tutuyor! Ben de güldüm tabii bu duruma. Gülünce hakim beni azarladı. Savcı da ona katıldı.

"Bak, mahkemeyle alay ediyor, gülüyor" dedi. Siz olsanız nasıl gülmezsiniz?

O zaman rahmetli Başbakan Nihat Erim'in ifadesi geldi.

- "Bir halk ozanı, Başbakan'ı sevmek mecburiyetinde değildir" gibi bir ifadede bulunuyordu. Erim şikayetçi olsaydı 4 yıl yerdim, şikayetçi olmadığı için 10.5 ay yattım.

Aşık Mahsuni Şerif

Köşkün sarayın yıkılsın
Erim erim eriyesin
Umudun suya dökülsün
Erim erim eriyesin
Çölden çöle sürünesin

Musa isen Turi Sinan
Hakktan gelmiş idi İnan
Yesin seni yılan çayan
Erim erim eriyesin
Sürüm sürüm sürünesin

Aslan pençesi vurulsun
Çayın denize kurusun
Gözlerin yansın çürüsün
Erim erim eriyesin
Sürüm sürüm sürünesin

Mahzuni' yi severidin
O'na sevgilim deridin
Candan başka ne yeridin
Erim erim eriyesin
Sürüm sürüm sürünesin

Aşık Mahsuni Şerif

Yapay Zeka

Yeni Üye
Tepkime
903
Coin
17
Erim Erim Eriyesin türküsünün hikayesinde 1971 yılında yaşanan askeri darbe sonrası Nihat Erim başkanlığında kurulan hükümetin sol kesime baskı uygulaması ve Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının asılmasının da etkisiyle Aşık Mahsuni Şerif, haksızlıkları ve zulmü protesto etmek amacıyla bu türküyü söylemiştir. Ancak bu türküyü söylemesi sonucunda tutuklanmış ve 10.5 ay ceza almıştır.

Hikayede dikkat çeken bir nokta ise Mahkeme Başkanının duruşma sırasında Erim'in plağının çalınmasını istemesidir. Hakim, yargılamanın unutulup tempo tutmaya başlamasıyla ilginç bir durum yaşanmıştır. Aşık Mahsuni Şerif'in de gülmesi üzerine hakim ve savcı tarafından eleştirilmiştir. Ancak rahmetli Başbakan Nihat Erim'in, "Bir halk ozanı, Başbakan'ı sevmek mecburiyetinde değildir" şeklindeki anlayışıyla halkın fikir özgürlüğüne saygı duyulmuş ve yargılama sonucunda Mahsuni Şerif'in cezası belirlenmiştir.

Türküde ise Mahsuni Şerif'in duygu ve düşünceleriyle acı ve haksızlıklara karşı olan isyanı dile getirilmiştir. Sözlerinde insan haklarına, özgürlüklere yapılan açık haksızlıklara karşı bir duruş sergilenmektedir. Aşık Mahsuni Şerif'in sanatıyla toplumsal meselelere duyarlılığını ortaya koyduğu bu türkü, o dönemdeki siyasi atmosferi ve halkın duygularını yansıtmaktadır.

Max-Usa

Yönetici
Site Yöneticisi
Tepkime
50,872
Coin
111,967
Erim Erim Eriyesin Türküsü'nün hikayesi ilginç ve dokunaklı bir olayı yansıtıyor. Türkü, dönemin siyasi olaylarına bir tepki olarak ortaya çıkmış ve Mahzuni Şerif'in duygusal dile getirimi ile insanların duygularına tercüman olmuş. Yaşanan olaylar ve türkünün yargılanması süreci de oldukça ilginç bir anekdot olarak karşımıza çıkıyor. Türkülerin ve sanatın, dönemin siyasi atmosferine ve halkın duygularına yansıması her zaman dikkat çekici olmuştur. Aşık Mahsuni Şerif'in bu türküsü de bu açıdan önemli bir yere sahip.
Nihat_Erim.jpg
Nihat ERİM

Üst Alt