Son konular

Evlilikte İlk Adım Tanışma Adabı

Konuyu Yükselt

SoruCevap

Yeni Üye
Tepkime
41
Coin
256,935
İslama gore evlilik icin tanışma

Eşler birbirinin rızkı gibidir Bu rızık da Levhi Mahfuz'a yazılmıştır; zamanı gelince, sahibini bulur Ancak yine de bizler bu rızkı edebine uygun aramakla yukumluyuz

Evlilik, ilahi takdirle belirlenmiştir ve kimin kime nasip olacağını ancak Allah bilir Eşler birbirinin rızkı gibidir Bu rızık da Levhi Mahfuz'a yazılmıştır; zamanı gelince, sahibini bulur Ancak yine de bizler bu rızkı edebine uygun aramakla yukumluyuz Bu nedenle evlenme niyetinde olan her muminin bu edepleri oğrenmesi gerekir Aksi halde hem mesul hem de mutsuz olur

Oncelikle evliliğin bir eğlence aracı olmadığını bilmeliyiz Bir omru kapsayan bu sunnetin asıl hedefi, helalinden yuva kurmak, haramlardan korunmak, nesil yetiştirmek, hayat nimetine fiilen şukretmek ve nefsi terbiye etmektir Zaten aileyi ozel ve değerli yapan şey de ondaki niyet ve hedef değil midir? Hedefi edep ve cennet olmayan evlilikler, oyun ve eğlenceden ibaret olur Boyle bir evlilik uzerine aile kurulamayacağı gibi, onunla insan terbiyesi de gercekleşmez

Evlenecek kimselerin goruşmesi

Erkeğin evlenmek istediği kızı, kızın da erkeği gormesi sunnettir Peygamber Efendimiz (sav) evlenmek isteyenlere, alacakları kızı once gormelerini tavsiye ederek şoyle buyurur: Allah, bir erkeğin kalbine, bir kadınla evlenme duşuncesi koyarsa, ona bakmasında bir gunah yokturDinimize gore evlenme niyetinde olan kız ve erkek ancak kızın ailesi veya yakın akrabalarından birinin yanında ozel gosruşme yapabilir, tanışıp konuşabilir Bir defa goruşmek yeterli olmadı ise aynı şartlarda, yani aileden birinin eşliğinde gerektiği kadar goruşme yapabilir

Erkek evlenmek istediği kızın yalnız yuz ve ellerine bakabilir Zira yuz ve ellerin gorulmesi kadının guzelliğini ve bedenin durumunu anlamak icin yeterli sayılır Her iki taraf icin aranacak en onemli ozellik ise akıl ve guzel ahlak olmalı Damat ve gelin adaylarının tanınması icin aile cevresi de yardımcı olmalı Adaylar hakkında doğru bilgi verilmeli, erkek ve kadının evliliğe mani olacak ve ileride sorun cıkaracak bir durumları varsa, bu onceden belirtilmeli

Yuva kurulurken damat ve gelin adayları hakkında bilinen kusurların soylenmesi gıybete girmez Her iki tarafta yuvanın huzurunu bozacak, guzel gecime mani olacak ne tur kusur varsa onları soylemek haram olmaz, gerekli gorulur Ozellikle eşleri birbirinden neftret ettirecek bedeni hastalıklar ve ruhsal bozukluklar varsa, tanışma safhasında acıkca soylenmeli Cunku onceden saklanan bu durumlar daha sonra pişman olunacak bir evlilik yapılmasına neden olabilir Evliliği zora sokacak ciddi aldatma ve yalan beyan durumunda, her iki taraf icin de boşanma yolu acılır

Usulsuz goruşmeler

Evlenmek ile eğlenmek ayrı şeylerdir Hicbir yabancı kadın ya da erekle eğlenme yahut vakit gecirme icin goruşup konuşma, dertleşme, gizlice buluşma ve arkadaş olmanın helal olmadığını bilmeliyiz Bu tur işler nefse hoş gelse de biraz otesi duşunulduğunde gereksiz ve zararlı olduğu anlaşılır Zamanımızda flort denen bu ilişki başta kadın olmak uzere her iki tarafı da yıpratacak sonuclar doğurur Evlenme niyetinde olan kişilerin, telefon ve benzeri iletişim aracları ile goruşmesi de ihtiyac kadar olmalı, nikah kıyılmadığı muddetce adayların birbirine yabancı olduğu unutulmamalı Goruşulen kimse ile gonuller kaynaşmaz, diller anlaşmaz ve zevkler uyuşmaz ise, şartlar zorlanmamalı Cozumu olanaksız bir durum varsa iş ilerlemeden ayrılmalıdır

Evlenecek erkek veya kadın, anne ve babasının duasını almayı da ihmal etmemeli Cunku anne babayı haksız yere uzup de yuzu gulen kimse yoktur Ancak ebeveynler dinen haram bir şey istiyorlarsa, o zaman kendilerine uyulmaz Bir kızı, hic tanımadığı veya tanıdığı halde sevmediği bir erkeğe zorla vermek de dinimizde helal değildir Babanın boyle bir hakkı yoktur

Allah icin bak!

Mugire b Şu'be (ra) anlatıyor: Hz Peygamber'e (sav) bir kızla evlenmek istediğimi soyledim; Rasulullah Efendimiz (sav), Gidip istediğin kızı gor; boyle yapman aranızda muhabbeti temin icin daha uygunbuyurdu Ben de kızın ailesine giderek, durumu haber verdim ve kızlarını gormek istediğimi soyledim Kızın anne babası bunu hoş karşılamadı O sırada kız perde gerisinde bizi dinliyordu Benim kendisiyle goruşmeden geri donduğumu gorunce, anne babasına, Şu adamı bana cağırın!dedi Beni geri cağırdılar Kız perdenin dışına cıkarak bana Eğer Allah Rasulu (sav) senin beni gormeni emrettiyse, bana bak; yoksa allah icin soyluyorum, ben bu işi hoş gormemdedi Ben de kıza baktım ve kendisini beğendim O da bana razı oldu ve evlendik Kendisiyle huzurlu bir hayat surdum