Son konular

Eymir Köyü Havza Samsun

Konuyu Yükselt

SoruCevap

Yeni Üye
Tepkime
43
Coin
256,938
Samsun İli Köyleri - Eymir Köyü Hakkında -Eymir Köyü Tanıtımı - Eymir Köyü Resimleri

Samsun
Bilgiler
Nüfus 153 (2007)
Koordinatlar
Posta Kodu 55700
Alan Kodu 0362
Yönetim
Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
İl Samsun
İlçe Havza

Eymir, Samsun ilinin Havza ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün kuruluşu ile ilgili iki rivayet vardır:

Havza'nın, Amasya'ya bağlı olduğu dönemlerde Amasya'da yasayan sadrazam, yaninda görevli bir kişiyi ödüllendirmek istemis. Çevrede begendigi yere yerlesmesini söylemis. O'da suyu bol, ormani bol olan köyün bulunduğu yeri seçmiş. "Eyimidir" diye soruldugunda da "eyidir" demis ve köyün adi Eymir olmuş.

Bu bölgeye ilk yerleşenlerin Ordu Akkus'tan gelen Oguzlarin Eymir boyundan olduklari icin köye bu isim verilmiştir.

Koyumuzun komşu köyleri ise; Gelincik, Küflek, Hilmiye, Asagi Susuz, ve Armutlu dur.

Gecmiste Eymir Koyunun 80 haneli oldugu zamanlar olmustur.Ancak 1960 Li yillarda köy heyelan nedeniyle Yeni Köy denilen yere tasinmak zorunda kalmistir.Devlet köye yeni evler yapmış,okul yeni köye taşınmıştır.
Coğrafya [değiştir]

Samsun iline 94 km, Havza ilçesine 10 km uzaklıktadır. Köyün ortasindan Derinez ırmagi gecer, bir tarafi çam ormanlariyla kaplı,doğa harikasi bir yerdir.
İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 153
2000 241
1997 274
Eğitim ve Öğretim

Köyümüzde okur-yazar orani ise % 98'dir. Köyümüzün en yasli kadini Zehra Sönmez , haLa gazete okuyabilmekte ve Cumhuriyetle ayni yasta oLdugu biLİnmektedir.Köyümüzün diger yaslilari ise HIDIR İPEK ve Sabri Çırak'tır. Ve Daha da uzun ömürler diliyoruz.

Bu kisilerin coğu öğretmen oLup,diger önemli kisiler daha belirtilmemistir.

Köyümüzde Eğitim ve öğretime büyük önem verilmektedir.Bunlarin sonucu köyümüze asker,öğretmen,doktor,yazar,hemşire,polis ve mühendis yetismis ve yurdumuzun çeşitli yerlerinde görev yapmaktadirlar
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Köy ve civarinda oLan un fabrikasi sayisi bir zamanlar 3 iken simdi ancak 1 tane kalmistir.Köydeki insanLarin bir kismi tarimla ugrasirken diger bir kismi da geçimini madencilikle sağlamaktadir.Köyümüzde yetistirilen nohut çok lezzetli olmasiyla beraber,çabuk pisirilmesiyle ünlüdür.Köyümüzde organik yetistirilen sebzeler ve hayvansal ürünler Havza'da Salı günleri köy pazarinda satilmaktadir.Özellikle Meliha Kaplan'in yetistirdigi biber, salatalik ve domates doğalliğiyla büyük taLep görmektedir.Köydeki hayvancilik büyük önem tasimaktadir.

Bursa, Eymir Köyü icin büyük önem tasimaktadir.Çünkü 50 ye yakin hane sayisi burada bulunmaktadir.Bir araya gekdiklerinde köydeki insanlardan fazla olduklari bile söylenmektedir.Bütün aile isbirligi icinde çalisarak yaşam şartlarini oldukca düzeltmistir.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

1960 yillarina kadar 30 yila yakin muhtarlik yapmis olan AbdulKadir Sönmez , Çanakkale ve Kurtulus SavasLArinda savasmis ve büyük basarilar sağlayarak İstiklal Madalyasi almistir.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları: 1961-1966 Aziz Aslan
1966-1971 Arslan Sönmez
1971-1976 Aziz Aslan
1976-1981 Hasan Sönmez
1981-1986 Hasan Sönmez
1987-1992 Hasan Kayan
1992-1997 Abdul Kadir Sönmez
1997-2004 Abdul Kadir Sönmez
2004-2009 Mehmet Eren
2009 Onur ARSLAN
Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur.elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz