gazi terbiye enstitusu muzik bolumu kac yılında kuruldu

gazi terbiye enstitusu muzik bolumu kac yılında kuruldu
0
13

SoruCevap

Yeni Üye
Tepkime
44
Coin
256,937
gazi terbiye enstitusu muzik bolumu ne zaman kuruldu kuruluş tarihi

Gazi Universitesi, tarihi Cumhuriyet donemine kadar uzanan bir kac universiteden birisidir Cumhuriyetin ilanından hemen sonra Mustafa Kemal Ataturk ve arkadaşlarının girişimiyle bir enstitu kurulması kararlaştırılır Bu karar 1926 yılında Orta Muallim Mektebi ve Terbiye Enstitusunun acılmasıyla sonuclanır
Enstitunun adı 1929 yılında Gazi Orta Muallim Mektebi ve Terbiye Enstitusuolarak değiştirilir ve bu isimle uzun yıllar hizmet verir 1976 yılında ise Gazi Eğitim Enstitusu ismini alır

1 Kasım 1924’te deneme eğitim oğretimine ilk tedrisat’a bağlı olarak başlayan Musiki Muallim Mektebi 29 Temmuz 1925’te talimatnamesinin yayınlanmasıyla 192526 oğretim yılında ilk yılı hazırlık olmak uzere ilkokul uzerine dort yıllık muzik oğretmenini yetiştiren bir kurum huviyetine kavuşmuştur ve orta tedrisat’a aktarılmıştır Her gecen yıl kadrosu, butcesi ve teknik imkanları genişleyen bu kurumun 1931 yılında yeni bir talimatnamesi yayınlanmış ve okulun suresi genel ortaoğretim ve mesleki oğretim adıyla iki bolum halinde 6 yıla cıkartılmıştır 1934’te Milli Musiki ve Temsil Akademisinin kurulmasıyla Musiki Muallim mektebi, Riyaseticumhur Filarmonik Orkestrası ve Temsil Şubesi Yuksek Tedrisat’a devredilen bu kurumun bunyesinde yer almıştır 193637 oğretim yılında Musiki Muallim Mektebi Temsil sınıfları ismiyle bir konservatuar faaliyete gecmiş, Riyaseti Cumhur Filarmonik Orkestrası ise bu akademiden ayrılmıştır Butun bu gelişmelerin sonucu muzik oğretmeni yetiştirme amacının yanında sanatcı yetiştirme amacı da ağırlık kazanmaya başlamış ve Musiki Muallim Mektebi 193839 oğretim yılından itibaren Gazi Orta Muallim Mektebi ve Terbiye Enstitusu’ ne aktarılmış ve Gazi Orta Oğretmen ve Terbiye Enstitusu Muzik Şubesi adını almıştır

20 temmuz 1982 de 41 sayılı Yuksekoğretim Kurumları Teşkilatı Hakkında kanun hukmunde kararname ile hizmet oncesi oğretmen yetiştiren kurumlar universitelere bağlanarak yeni bir yapılanmaya gidilmiştir Bu yapılanmayla Eğitim Fakultesi bunyesine alınan muzik oğretmeni yetiştiren kurumlar, 4 yıllık lisans programı olarak Eğitim Fakultesi Muzik Eğitimi Bolumu adını almıştır Buna gore Gazi Universitesi Gazi Eğitim Fakultesi Muzik Eğitimi Bolumu gunumuze kadar olan surecte kurulmuştur