Son konular

Günahların affı

Konuyu Yükselt

zeberus1234

Yeni Üye
Tepkime
9
Coin
2
Günahın affı

Günahların Affı
Dua bağışlanmak
Hadis Bağışlama Ve Mağfiret
Hz Ebu Hüreyre radıyallahu anh anlatıyor: Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm (bir hadisi kudsi'de) Rabbinden naklen buyururlar ki: Bir kul günah işledi ve: Ya Rabbi günahımı affet!dedi
Adalet Teâla da: Kulum bir günah işledi; arkadan bildi ancak günahları affeden ya da günah sebebiyle cezalandıran bir Rabbi vardır

Daha Sonra kul dönüp her yerde günah işler ve: Ey Rabbim günahımı affet!der

Alllah Teâla Hazretleri de:

Kulum bir günah işledi ve bildi ama, günahı affeden veya günah nedeniyle cezalandıran bir Rabbi vardır

Daha Sonra kul dönüp bitmiş günah işler ve: Ey Rabbim beni affeyle!der Allah Teâla da:

Kulum günah işledi ve bildi ancak, günahı affeden veya günah sebebiyle muâhaze eden bir Rabbi olduğunu bildi Dilediğini yap, ben seni affettim!buyurdu

Buhari, Tevhid 35; Müslim, Tevbe 29, (2758)

Hz Enes radıyallahu anh anlatıyor: Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular fakat: Allah Teâla Hazretleri diyor oysa: Ey Insanoğlu! Sen bana dua edip, (affımı) ümid ettikçe ben senden her ne sâdır olsa, aldırmam, ben seni affederim Ey Insanoğlu! Senin günahın semanın bulutları değin bile olsa, sonradan bana dönüp istiğfar etsen, çok oluşuna bakmam, seni affederim Ey ademoğlu! Bana talep dolusu kusur ile gelsen, sonunda hiç bir şirk koşmaksızın bana kavuşursan, seni arz dolusu mağfiretimle karşılarım

Tirmizi, Da'avat 106, (3534)

Cündeb radıyallahu anh anlatıyor: Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular oysa: Bir adam: Vallahi Allah falancayı mağfiret etmiyecek!diye kesip attı Allah Teâla Hazretleri de: Falancaya mağfiret etmiyeceğim hususunda yemin eden de kim? Ben ona mağfiret ettim, senin amelini de iptal ettim!buyurdu

Müslim, Birr 137, (2621)

Hz Ebu Hüreyre radıyallahu anh anlatıyor: Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: Beni İsrail'de birbirine zıd maksad güden iki kişi vardı: Biri günahkardı, diğeri de ibadette gayret gösteriyordu Abid olan diğerine günah işlerken rastlardı da: Vazgeç!derdi Bir gün, yeniden onu günah üzerinde yakaladı Tekrar, vazgeçdedi Öbürü:

Beni Allah'la başbaşa bırak Sen benim başıma müfettiş misin?dedi Öbürü: Vallahi Allah seni mağfiret etmez Veya: Allah seni cennetine koymaz!dedi Bunun üzerine Allah ikisinin de ruhlarını kabzetti Bunlar Rabülâleminin huzurunda bir araya geldiler Allah Teâla Hazretleri ibadette çaba edene: Sen benim elimdekine kadir misin?dedi Günahkara da dönerek: Git, rahmetimle cennete gir!buyurdu Diğeri için de: Bunu ateşe götürün!emretti

Ebu Hüreyre radıyallahu anh der ancak: (Adamcağız Allah'ın gadabına dokunan münasebetsiz) bir sözcük konuştu, bu kelime dünyasını da, ahiretini de heba etti

Ebu Davud, Edeb 51, (4901)

Yine Ebu Hüreyre radıyallahu anh anlatıyor: Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular oysa: Bir adam vardı, (günah işleyerek nefsine zulmetmekte) fazla ileri idi Vefat gelip çatınca oğullarına dedi oysa: Ben ölünce, cesedimi yakın, külümü en ince ayrıntısına kadar ezin ve rüzgarın önünde saçın Allah'a yemin olsun, eğer Rabbim beni bir yakalarsa hiç kimseye vermediği azabı verir!

Ölünce, bu söylediği ona yapıldı Allah da arz'a emrederek:

Sende ondan ne varsa bana toplayıver!dedi Talep da topladı Adam ayakta duruyordu Sen böyle bir vasiyeti niye yaptın?diye Rabb Teâla sordu

Senden korktuğum için ey Rabbim!cevabını verdi Allah Teâla Hazretleri bu cevap üstüne onu affetti

Buhari, Tevhid 35, Enbiya 50; Müslim, Tevbe 25, (2756); Muvatta, Cenaiz 51, (1, 240); Nesai, Cenaiz 117, (4, 113)

Ümmü'dDerdâ radıyallahu anha anlatıyor: Ebu'dderda radıyallahu anh'ı işittim Demişti fakat: Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm'ı işittim, şöyle buyurdu: Müşrik olarak ölenle, bir müslümanı haksız yere öldüren hariç, Allah bütün günahları affedebilir

Ebu Davud, Fiten 6, (4270) *