Son konular

gunluk hayatımızda petrolden nerelerde yararlanılır

Konuyu Yükselt

SoruCevap

Yeni Üye
Tepkime
41
Coin
256,935
Gunluk hayatta Petrolun kullanım alanları

Benzin, gazyağı, mazot, fueloil (yağyakıt), makine yağı, bitum ve parafin mumu cok bilinen petrol urunleridir

Benzin otomobillerde; gazyağı gaz lambalarında, bazı ısıtma aygıtlarında ve jet ucaklarının mazotlarında

Mazot (dizel yakıtıda denir) ; otobus, kamyon ve gemilerdeki dizel motorlarda kullanılmaktadır

Fueloil ; Buharlı gemilerin kazanlarında buhar uretilmesinde, celik, cam, seramik gibi maddelerin uretiminde kullanılan baz sanayi fırınlarında ve bazı binaların ısıtma sistemlerinde kullanılır

Makine yağları ; Makinelerin duzgun ve rahat calışabilmesi icin ince yada kalın makine yağlarına ihtiyac vardır

Bitum ; Asfalt ve yalıtım malzemesi uretiminde yararlanılır

Similar threads

• Soru
Ham petrolun ayrıştırılma metodları Nelerdir Ham petrolun ayrıştırılma metodları Nelerdir Ham petrolden elde edilen urunler nelerdir Ham Petrol Damıtılması Benzin,ham petrolun damıtılmasıyla elde edilir Renksiz, kendine has kokusu olan, ucucu bir sıvıdır Temelde karbonlu bir hidrojen...
Cevaplar
0
Görüntüleme
17
  • Soru
Petrol ve petrol enerjisi nedir? PETROL kelimesi Latince'de kaya anlamına gelen petra ve yağ anlamına gelen oleum sozcuklerinden turetilmiştir Petrol ve petrol urunleri gunumuzde cok buyuk onem taşır Benzin, gazyağı, mazot, fueloil (yağyakıt), makine yağı, bitum ve parafin mumu cok bilinen...
Cevaplar
0
Görüntüleme
12
  • Soru
PETROL Nedir ve PETROL ENERJİSİ Nedir Nasıl Saglanır PETROL ve PETROL ENERJİSİ PETROL sözcüğü, Latince'de "kaya" anlamına gelen petra ve "yağ" anlamına gelen oleum sözcüklerinden türetilmiştir. Günümüzde petrol ve petrol ürünleri büyük önem taşır. Benzin, gazyağı, mazot, fueloil (yağyakıt)...
Cevaplar
0
Görüntüleme
11
  • Soru
Ham petrolün ayrıştırılma metodları Nelerdir - Ham petrolden elde edilen ürünler nelerdir - Ham Petrol Damıtılması Benzin,ham petrolün damıtılmasıyla elde edilir. Renksiz, kendine has kokusu olan, uçucu bir sıvıdır. Temelde karbonlu bir hidrojen bileşiğidir. Çok çabuk yanar. Havayla patlayıcı...
Cevaplar
0
Görüntüleme
9
Üst Alt