Son konular

Guzel sanatlar bolumunun taban puanı kactır?

Konuyu Yükselt

SoruCevap

Yeni Üye
Tepkime
41
Coin
256,935
Guzel Sanatlar Bolumu oğrenci alımını taban puanı yerine yetenek sınavı ile yapmaktadırGuzel Sanatlar Anadolu Lisesine Başvuru Koşulları ise aşağıda verilmiştir;

Anadolu Guzel Sanatlar Liselerinin Amacları

Kultur ve sanat bir milletin kimliğidir Bir toplumun uygarlığı, onun sanat değerleri ve kultur varlıkları ile simgelenir Kulturun zenginlik kazanmasında sanat calışmalarının onemi cok buyuktur Sanat eğitimi ve etkinlikleri, cağdaşlaşmayı ve ekonomik kalkınmayı amaclayan bilimsel ve teknolojik calışmaları da icerir

Genc kuşakları; ozgur duşunebilen, on yargısız, yeniyi arayan, deneyen kişiler olarak yetiştirmek gerekir Demokratik toplumlar ozgur duşunup yaşatabilen bireylerle kurulabilir ve yaşatılabilir Cağın ileri uygarlık duzeyine damgasını vuran milletler bu ilişkiyi cok onceden gormuşler ve bu yonde eğitim kurumlarında bireyleri araştıran, deneyen, yaşatan, bulan kişiler olarak yetiştiren yeni programlar uygulamış ve bunlara yer vermişlerdir

Milli Eğitim Temel Kanunu, Guzel Sanatlar alanında ozel ilgi ve yetenekleri belirlenen cocukları yetiştirmek uzere temel eğitim ve ortaoğretim seviyesinde okullar acılabileceğini hukme bağlamıştır Belirlenen amacları gercekleştirme yonunde Anadolu Guzel Sanatlar Liselerikurulmuştur

Amacları;

Guzel Sanatlar dallarında yetenekli oğrecilerin yaratıcı, yapıcı ve yorumcu yeteneklerini geliştirmek,
Oğrencileri araştırıcı ve geliştirici calışmalara yoneltmek, yetenekleri doğrultusunda bağımsız, doğru ve secenekli yorumlar ve uygulamalar yapabilecek yaratıcı kişiler olarak yetiştirmek,
Oğrencilerin ulusal ve evrensel, tarihi yeni sanat eserlerini tanımaları ve anlamarına yardımcı olmaktır

Anadolu Guzel Sanatlar Lisesi yetenek sınavına muracaat edecek oğrencilerin şu şartları taşımaları gerekir:

1 İlkoğretim okulunu o yıl bitirenlerden;
a) Diploma notu en az 300,
b) Girecekleri alanla ilgili dersin, 4'uncu, 5'inci, 6'ncı, 7'nci ve 8'inci sınıflarına ait yıl sonu notlarının aritmetik ortalaması en az 400,
olan oğrenciler sınava girmek uzere tercih ettikleri okula (Ek2 ve Ek3) form dilekce ile başvurabilirler
2 Oğrenimlerinin bir kısmını yurt dışında yaparak sınavlara başvurunun yapıldığı ders yılı başında 8'inci sınıfa kaydolan oğrencilerden, diploma notu 300 ve gireceği alanla ilgili dersin yalnız 8'inci sınıfa ait yıl sonu notunun en az 400 olması şartı aranır
3 Oğrenimlerini yurt dışında tamamlayarak denkliğini yaptıran oğrenciler, denklik belgesiyle birlikte girecekleri alanla ilgili dersin yıl sonu notlarının aritmetik ortalamasının en az 400 olduğunu,
4 Kuzey Kıbrıs Turk Cumhuriyetindeki okullardan mezun olan oğrenciler; diploma notunun en az 300, girecekleri alanla ilgili dersin 4uncu, 5inci, 6ncı, 7nci ve 8inci sınıflarına ait yıl sonu notlarının aritmetik ortalamasının en az 400 olduğunu,
belgelendirerek, yetenek sınavına girmek icin tercih ettikleri Anadolu guzel sanatlar lisesi mudurluğune başvurabilirler

Okul ve Oğrenci Sayıları
Okul Sayısı: 53
Oğrenci Sayısı: 7948

Oğrencilerin;

Guzel sanatlar alanında ilgi ve yetenekleri doğrultusunda eğitimoğretim gormelerini,
Ozel yetenek gerektiren yuksek oğretim programlarına hazırlanmalarını,
Yabancı dil oğrenmelerini,
Alanlarında araştırmacılığa yonelmelerini, yetenekleri doğrultusunda yorum ve uygulamalar yapabilen, yaratıcı ve uretken kişiler olarak yetişmelerini,
Milli ve milletlerarası, tarihi ve yeni sanat eserlerini tanımaları ve yorumlamalarını,
sağlamak amacıyla acılmışlardır
İlk kez, 19891990 oğretim yılında İstanbul'da acılmıştır
Bu okullara yetenek sınavı ile oğrenci alınmaktadır
Oğrencilerin 2831i erkek, 5117si kızdır
Oğretim sureleri 1 yılı hazırlık olmak uzere 4 yıl iken, Orta Oğretimin Yeniden Yapılandırılması kapsamında; Talim ve Terbiye Kurulunun 07 Haziran 2005 tarih ve 184 sayılı kararıyla, 20052006 oğretim yılından itibaren hazırlık sınıflarının kaldırılarak, oğrenim surelerinin 4 yıla gore yeniden duzenlenmesine karar verilmiştir

Anadolu Guzel Sanatlar Lisesi Resim Bolumunden mezun olan oğrenciler Universitelerin Resim oğretmenliği bolumlerine,

Guzel sanatlar fakultelerinin

İc Mimarlık,
Resim,
Heykel,
Seramik,
Grafik,
Tekstil,
Sahne Dekorları,
Kostum,
Fotoğraf,
Endustri Urunleri tasarımı,
Nefesli Calgılar,
Vurmalı Calgılar,
Sinema ve Televizyon bolumlerine

Anadolu Guzel Sanatlar Lisesi Muzik Bolumunden mezun olan oğrenciler Universitelerin Muzik oğretmenliği bolumlerine,

Devlet konservatuarının

Orkestra Şefliği,
Piyano Ana Sanat Dalı,
Uflemeli Calgı,
Muzikoloji,
Sahne Sanatları bolumlerine,
başvurabilirler