Son konular

Hacım Sultan

Konuyu Yükselt

SoruCevap

Yeni Üye
Tepkime
41
Coin
256,935
HACIM SULTAN

Anadolu'da yaşayan buyuk velilerden İsmi Recep'tir Soyu Peygamber efendimize dayandığı rivayet edilir Doğum ve vefat tarihi belli değildir On dorduncu asırda yaşamıştır Hacı Bektaşı Veli'nin yakınlarındandı

Hacım Sultan, Bektaşı Veli ile Anadolu'ya, insanlara doğru yolu anlatmak icin gonderildi Hacı Bektaşı Veli ile Hacım Sultan, Kabe'ye doğru yola cıktılar Gunlerce suren yolculuktan sonra Kabei muazzamaya geldiler Tavaftan sonra kırk gun Arafat Dağında riyazet cekip, Allahu tealadan vazifelerini yerine getirebilmek icin yardım istediler Sonra Medine'ye giderek Peygamber efendimizi ziyaret ettiler Daha sonra Anadolu'ya gittiler Anadolu'ya geldiklerinde Hacı Bektaşı Veli, Hacım Sultan'ı Germiyan iline gonderdi

Hacım Sultan, Afyonkarahisar civarında bir koyde konakladı O koyde bulunan Bağlu Baba isimli salih ve veli bir zatla goruştu Bu sırada koyluler gelip Hacım Sultan'a; Ey garip! Bizim sığırlarımızı, hayvanlarımızı gutdediler Hacım Sultan bu isteklerini kabUl etmedi ise de, ısrarlara dayanamayıp; Madem cok istiyorsunuz, sığırlarınızı getirindedi Koylu, sığırlarını toplayıp Hacım Sultan'ın yanına getirdi Sığırlar icerisinde bir buyuk kara boğa vardı Hacım Sultan o boğaya; Ey kara boğa! Allahu teala icin sen bu sığırları akşama kadar gut!dedi Kara boğa bu sozleri işitince gelip, Hacım Sultan'ın ayağına yuz surdu Sonra kalkıp, sığırları suse suse onune katıp goturdu Akşama kadar guttu Akşam olunca sığırları evine getirdi Kara boğa sığırları bu şekilde guderken, Hacım Sultan ibadetle meşgUl oluyorduKara boğa, sığırları oyle guduyordu ki, sığırlar hic kimsenin ekinine zarar vermiyordu

Koyde yaşlı bir kadının tek ineği vardı Goturup sığırların yanına gudulmesi icin bıraktı Bunu fark eden Hacım Sultan kadıncağıza; Valide! Allahu tealanın emri ile bu ineği kurt yer Sığıra salmadedi Kadın onun sozlerine kulak asmayıp, ineğini sığırların yanında otlamaya gonderdi Sığırlar otlarken kadının ineği sığırlardan ayrıldı ve başka bir yere gitti O sırada bir kurt ineğe rastlayıp ineği yedi Akşam olunca butun sığırlar evlerine geldiği halde, kadının ineği geri donmedi Cocukları bir muddet aradılar ve ineği bulamadılar, sonunda; O ane bu ineği satmıştır Yoksa bu kadar aramadan sonra bulurdukdediler Hacım Sultan; Sizin ineğinizi falan yerde kurt yedideyince, kadının cocukları; Kadıya gidelimdediler Hep birlikte kadının huzUruna vardılar İnekleri kaybolan cocuklar kadıya:

Efendim! Bu ane bizim sığırlarımızı guder Fakat kendisi gitmez Buyuk bir kara boğa suruyu guder Bu ise bir eve cekilip orada ibadet ve riyazetle meşgUl olur Kendisine sorun ineğimizi ne yaptı?dediler Kadı; Ey ane! Bunların ineğini ne yaptındiye sorduHacım Sultan; Biz, bu ineği salma diye işin başında analarına soyledik, ikaz ettik Allahu tealanın emri ile bu ineği kurt yer, dedik Sozumuze kulak asmayıp otlamaya gonderdi Bu yuzden ineklerini kurt yedidedi Kadı; İneği kurt yediğini nereden bilelim Eğer goren varsa getir, şahitlik etsinlerdeyince, Hacım Sultan; Evet şahitler vardır Gidip getireyimdedi ve getirmek icin dışarı cıktı İneğin kurt tarafından parcalandığı yerde kayalar vardı Bir miktarını parcalayıp onlara; Gelin ineği kurt yediğine şahitlik edindedi

Taş parcaları Allahu tealanın emri ile Hacım Sultan ile birlikte kadı huzUruna geldiler Kadı durumu gorunce hayretler icinde kaldı Taşlar Allahu tealanın izni ile konuşup; İneği bizim yanımızda kurt yedi Bu hususta şahitlik ederiz Eğer inanmazsanız adam gonderin, ineğin başını ve derisini getirsinler Sizler de gorundediler Birkac kişi, denilen yerden ineğin başını ve derisini getirdi İnsanlar durumu gorup hayrette kaldılar Kadı, Hacım Sultan'ın mubarek bir zat olduğunu anlayıp, ozur diledi Hacım Sultan orada bulunanlara hayır dua etti Bizim vazifemiz vardır Siz Allahu tealaya emanet olundiyerek o koyden ayrıldı Bu sırada koy halkı; Efendim bu kadar zamandır bizim sığırlarımız ile ilgilendiniz Size hakkınızı verelimdediler Hacım Sultan; Benim hakkım beni bulurdedi Hacım Sultan yola cıkınca, kara boğa arkasına takıldı Koy halkı kara boğanın onune gecip gitmemesi icin ne kadar uğraştılarsa da karşı cıkamadılar

Hacım Sultan Afyonkarahisar'a varınca, bir sure burada kaldı O sırada Karahisar Beyi Tokuz isimli bir şahıstı Karahisar halkı beyin yanına gidip; Falan kayanın yanında bir derviş kırk gundur yemez icmez Devamlı Allahu tealaya ibadet eder Yanında da kara bir boğa vardiye anlattılar Bey; Gelin yanına birlikte gidelimdedi HuzUruna varınca, Hacım Sultan onlarla bir muddet konuşmadı Sıcak bir gundu Herkes cok susadı Bey, Eğer bu mubarek bir zat ise, bize su verir Biz de icerizdiye icinden gecirdi Beyin bu duşuncesi Allahu tealanın izni ile Hacım Sultan'a malum oldu Ya Allah!deyip kalktı ve elini kayaya vurduğu gibi, kayadan berrak bir su cıktı Bunun uzerine Tokuz Bey, af dileyip; Efendim, bizi bağışla Dua ve himmet eyle Bizim şeyhimiz rehberimiz ol Sana bir dergah yapayım Bazı koyleri vakfedeyim Dortbeş hizmetci vereyimdeyince, Hacım Sultan; Ey Bey! Allahu tealanın emriyle hocam bana; Senin makamın Germiyan'da Susuz denilen yerdir Git orada oturbuyurdu Biz oraya gideriz Bu pınarcık bizim yadigarımız olsun Şimdi siz kendi yerinize gidindedi

Hacım Sultan daha sonra o pınardan abdest alıp, namaz kıldıktan sonra Sandıklı'ya doğru yola cıktı O zamanlar Sandıklı'da Hacı isimli salih bir zat vardı Bir gece ruyasında Peygamber efendimizi gordu Peygamber efendimiz ona; Ey Hacı! Bizim evladımızdan bir kişi vardır İsmine Hacım derler Var onunla yaren olbuyurdu Derviş Hacı uyanıp, sabah namazını kıldıktan sonra Hacım Sultan'ı aramaya başladı Yolda giderken kendi kendine; Aceb o zatı nasıl bulurum?diye duşunurken, bir zatın zikretmekle meşgUl olduğunu gordu Yanında kara bir boğa vardı Yanına gidip selam verdi Hacım Sultan selamı alıp; Hoş geldin benim vefalı yarenim Derviş Hacıdedi Derviş Hacı; Ey Efendim! Size kim derler?diye sordu Hacım Sultan; Hacı Derviş, anamızın verdiği isim Recep'tir Fakat hocalarım bize Hacım ismini verdilerdedi Derviş Hacı bunları duyunca, hemen Hacım Sultan'ın ellerine kapandı ve yarenliğe kabUl etmesi icin yalvardı Hacım Sultan bir muddet de Sandıklı'da kaldı

Bir gun Hacım Sultan'ı o beldeden kovalamak isteyenler toplanıp; Ona soz fayda vermez Onu dovelim Evlerimizin yakınında onu yatırmıyalım Birkac adamı gonderip, onu oradan kovsundediler Onların bu planı Allahu tealanın izni ile Hacım Sultan'a malum oldu Kader boyle imiş Bize burada rahat olmazdedi

Akşam yakındı Hacım Sultan kalkıp abdest aldı Akşam namazını kıldı Sonra Yasini şerif, Vakıa, Enbiya, İhlas, Fatiha ve Bekara sUrelerini okuyup, Peygamber efendimizin mubarek rUhı şerifine, aline, eshabına evliyanın rUhuna sevabını bağışladı Sonra yuz kere salevat, bin kere istiğfar getirdi Niyet eyledi: Burada kalmak uygun mudur?dedi Bir mikdar uyudu RuyasındaPeygamber efendimizi gordu ve mubarek elini optu Bu esnada Peygamber efendimiz; Ey ciğerparem Hacım! Senin yerin burası değil Senin yerinSusuz denilen yerdir Allahu tealanın emri ile var, orada yerleş Hem bu kavim sizi sevmedi Sana kasdederler Benim evladıma kasdedenler, kotuluk duşunenler yarın kıyamet gununde yuzleri kara olup, benim şefaatimden mahrum olurlarbuyurdu

Hacım Sultan uyanınca, yanında bulunan Derviş Hacı'ya; Ruyamda Peygamber efendimizi gordumSenin yerin Susuz denilen yerdirbuyurdular Yalnız senin yerin burasıdır Sen burada kal Ben oraya gideceğimdedi Derviş Hacı; Aman Sultanım! Ben senden nasıl ayrılırım?deyince, Hacım Sultan; Hayır bu, boyle olacak Allahu tealaya emanet oldiyerek yola cıktı Hacım Sultan aleyhine calışan topluluk, onu oldurmek icin geldiğinde, Hacım Sultan'ı yerinde bulamadı Elleri boş donduler Sonra bunlar, Allahu tealanın gazabına uğrayarak bir hastalığa yakalandı ve bircoğu oldu

Hacım Sultan Susuz'a vardıktan bir muddet sonra ruyasındaPeygamber efendimizi gordu Hacım SultanPeygamber efendimizin elini optu Peygamber efendimiz ona; Ey ciğerparem Hacım! Senin makamın burasıdır Burada karar eyle Senin omrun burada gecer Allahu tealadan razı ol O'na tevekkul eylebuyurdu ve bazı nasihatlarda bulundu Hacım Sultan uykudan uyanınca, Allahu tealaya şukretti